Zvukové projekty 750.7 a 753.7

Dnes představím zvuky pro rekonstruované brejlovce, o kterých jsem se zmínil už před rokem. Modernizované lokomotivy mají motor Caterpillar, zvuk je tak od klasických brejlovců zcela odlišný. Zvukový projev motoru je sice od původní lokomotivy méně výrazný a není tak zajímavý. Přesto má něco do sebe.

 

Stroje 753.7 slouží v nákladní přepravě pod ČD Cargo, zatímco řada 750.7 jezdí pod ČD v osobní přepravě, je vybavena elektrickým topením. Tomu také odpovídají zvukové projekty.

Projekty obsahují dvě zvukové sady. První je určená pro provoz se soupravou, zvuky motoru mají charakteristický dunivý zvuk zátěže. Druhá sada se hodí pro jízdy samotnou lokomotivou, motor neduní. Obě sady se přepínají funkcí F19. Přepnutí je možné i za jízdy, v tom případě k tomu dojde až po změně rychlosti.

Další funkcí je redukce rozjezdové/brzdící křivky na tlačítko F19 přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže. Vypadá to opravdu dokonale.
Při tomto nastavení nefunguje na druhé sadě vypnutí rozjezdové a brzdící křivky F4. Je to celkem logické, nejde redukovat redukci. Samotná redukce je však nastavitelná.

U projektu 750.7 se funkcí F5 se zapíná/vypíná elektrické topení

 

Mapování funkcí je pak stejné jako u jiných projektů.

náhodné zvuky
F19 – přepínání mezi 2 sadami zvuků
F28 – ztlumení zvuků

750.7, 753.7

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla
F1 rezerva pro světla
F2 rezerva pro světla
F3 posun
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění
F5 elektrické topení u 750.7
F6 plný výkon
F7 houkačka 1
F8 ZAP/VYP zvuk
F9 houkačka krátká
F10 houkačka 2
F11 houkačka 2 krátká
F12 houkačka -.. Povolte brzdy úplně
F13 píšťala
F14 píšťala krátká
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího
F17 svěšení šroubovky
F18 rozvěšení šroubovky
F19 přepínání sad
F20 broušení okolků v oblouku
F24 pískování
F26 snižování hlasitosti
F27 zvyšování hlasitosti
F28 ztlumení zvuků

 

Zvukové projekty jsou v několika verzích, nastavené pro modely firmy Roco ve velikosti TT a HO a pro Kuehn TT. Modely totiž mají jinou maximální rychlost a nelze použít jeden projekt pro libovolný model. Pro rukodělné modely je nutné projekt upravit podle konkrétního modelu.

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

Tady jsou zvukové ukázky. Video není, protože nemám model.

750.7

753.7

 

Případné dotazy k nahrání zvuků mi napište e-mailem.
Petr Smutek

5 komentářů na “Zvukové projekty 750.7 a 753.7”

 1. Jarda:

  Zdravim vas pane,mam na vas otazku ohledně zvuku od zima.Mam od vas uz par zvuku a chci se zeptat jak lze zvuky ztlumit,použivam myš rocomultimaus.Mam doma malou holčičku tak to řešim,nejsem v tom zběhlej děkuji s pozdravem p.Šimeček.

 2. Jacek:

  Zdravím,

  hlasitost je v CV266, u všech zvuků používám tovární hodnotu 64. Multimausem bez aktuálního firmwavre toto CV programovat přímo nejde, o tom jsem psal článek:
  Druhá možnost je ovládání hlasitosti tlačítky, tato funkce je na F26 a F27, dá se ale přeprogramovat na libovolné pozice, aby to šlo Multimausem ovládat, např. F1 a F2. Je to ale uloženo také ve vysokých CV.

 3. SOTOUS_ONDRA:

  Můžu se zeptat, jak se dají stáhnout ty zvuky do msts. Díky Ondra.

 4. Jacek:

  A vidíte v textu nějakou zmínku o MSTS?

 5. SOTOUS_ONDRA:

  Ne, ale hledám zvuky 750.7 do msts. Tak nevadí

Napsat komentář