Zvukový projekt 455.2 (BR 86)

Zvuky pro lokomotivy řady 455.2 jsem si vytvořil už v roce 2014. S odstupem času jsem začal projekt mírně upravovat až nakonec vznikl v roce 2018 úplně nový. Po dvou letech se mi dostal do dílny model BR86 od firmy Roco ozvučený už z výroby s požadavkem přehrání zvuků. Tovární projekt je na vysoké úrovni, už má systém 8 výfuků na dvě otáčky, takže to byla výzva. Bylo třeba zvednout pomyslnou laťku, zvuky jsem vyrobil už potřetí znovu.

 

Aktualizace 9. 5. 2020

 • nová verze projektů ve vyšší kvalitě. Tento projekt je připraven i pro dekodéry řady MS
 • nejsou použity 4 zvuky výfuků na jednu otáčku kol, ale 8 výfuků na dvě otáčky. Výsledný zvuk pak zní mnohem reálněji
 • pro tyto výfuky je v projektu celkem 112 *.wav souborů pro všechny rychlosti a chování při zátěži nebo bez zátěže
 • nahrávky stroje 86 1333-3

 

Další popis je již stejný jako u ostatních projektů:

 

DALŠÍ FUNKCE

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky parního stroje při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady jsou výfuky hlasité. U druhé sady jsou výfuky tišší a v nízkých rychlostech nejsou slyšet vůbec, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.

Přikládání uhlí

Zvuky přikládání jsou pouze jako náhodný zvuk, nedají se spustit tlačítkem. Zvuk při jízdě obsahuje i otevírání a zavírání dvířek topeniště.

Zvuk dobrzdění

V závislosti na rychlosti při zpomalení a navolené sadě zátěž/bez zátěže se při zastavení přehrají různě výrazné zvuky dobrzdění. Hlasitost těchto zvuků je v CV981. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

F20 – broušení okolků v oblouku

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující jízdu obloukem. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV985.

 

F24 – zvuky tratě

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující hluk jízdy po kolejích. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV986.

 

Brzdy soupravy

Tlačítky F26 a F27 lze navolit typ soupravy. Při zpomalení se pak přehrávají i odpovídající zvuky brzdových zdrží. Hlasitost je v CV987

 

Zvuky brzdičů

Při zpomalení se přehraje syčení brzdičů, zabrzdění a odbrzdění. U sady „zátěž“ je to zvuk průběžné brzdy, při sadě „bez zátěže (F19) je to zvuk přídavné brzdy. Hlasitost je v CV984. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

Zvuková ukázka

Zvukové ukázky

1. rozjezd – zátěž, 2. rozjezd – bez zátěže, 3. rozjezd – přepínání za jízdy

455.2 (86 1333-3)

 

Video se starší verzí

Petr Smutek

Komentářů (6) na “Zvukový projekt 455.2 (BR 86)”

 1. Rostislav Červenka:

  Moc pěkné.Je možné u Vás objednat montáž a na kolik to výjde korun.
  S pozdravem Rostislav Červenka.

 2. Jacek:

  Objednat ani koupit se tu nic nedá, více v e-mailu. Tento model však k ozvučení není příliš vhodný pokud se elektricky nespojí s několika vozy. Popisuji to v předešlém článku.

 3. Karel Dvořák:

  Zdravím, rád bych si provedl ozvučení dle vašeho návodu, jak se možné zvuk získat? Dekodér budu teprve objednávat. Předem díky…

 4. Jacek:

  Zdravím, viz e-mail.

 5. Ivor:

  Až doposiaľ som bol so zvukom mojich 455.2 spokojný, ale po vypočutí prepracovaného zvukového projektu s ôsmymi výfukmi je najmä rozbeh skutočne parádny a pridáva modelu na autentičnosti ! Už s projektom z roku 2018 som bol nadšený, najmä pri použití adekvátnej ozvučnice. Myslím, že up-grade perfektne spracovaného projektu posunul úroveň aj tohto Tvojho zvukového projektu pre BR86 ( 455.2 ) zase o “level” vyššie. Za všetkých nadšencov ozvučených modelov môžem vysloviť len veľkú poklonu skutočnému Majstrovi zvuku !

 6. Jacek:

  Děkuji Ivore, tento systém osmi výfuků je od jednoho technika a zvukaře Zimo a spolu s novými poznatky je pořád co vylepšovat

Napsat komentář