Skripty ve zvukových projektech, pokračování
Neděle, 17. dubna, 2022Další skripty jsem vyvinul pro start druhého motoru a jeden světelný efekt
Nyní jsou ke stažení i upravené kódové projekty
Další skripty jsem vyvinul pro start druhého motoru a jeden světelný efekt
Nyní jsou ke stažení i upravené kódové projekty
Moje zvuky jsou po 10 letech tvorby hojně rozšířené, občas narazím na různá videa, kde uživatel předvádí funkce mačkáním všech tlačítek a vlastně tím ukáže některé faktické nesmysly, které by neměly být možné.
Jedním z takových nesmyslů je spuštění zvuku kompresoru klávesou F15 bez nastartovaného motoru F8.
Zvukové projekty tvořím už od roku 2012. Celou dobu jsem byl jako autor tak nějak ve stínu autorů Zimo kvůli obavě z určitých problémů. Ale jisté okolnosti mě po devíti letech dotlačily změnit rozhodnutí a posunout se zas na další úroveň. A jak to bývá, nakonec člověk zjistí, že obavy byly z větší části zbytečné.
Asi nejčastější dotaz, který dostávám od lidí kvůli digitalizacím a ozvučování, je otázka „jaký dekodér se hodí do jakého modelu“. Nejen modeláři, ale i prodejci volají po nějaké tabulce.
Není to však tak jednoduchá záležitost jak se může zdát.
Zvuky pro laminátky jsem dělal již před lety, až teprve letos se mohly použít pro model S 489.0 od Techimage. Tento projekt jsem nedávno vytvořil úplně znovu i pro dekodér MS a při té příležitosti vznikl s předstihem i mírně odlišný projekt pro chystaný model S 499.1 Piko.
Ale až teprve s modelem poskytnutým na pár dní bylo možné všechno nastavit a vyladit.
Je to již nějaký čas co jsem psal článek o úpravě osvětlení v brejlovci Roco. V posledních měsících jsem se rozhodl vyzkoušet další desky z nabídky p. Černého a chtěl bych je postupně představit, protože mnozí modeláři je již dávno mají a chtěli by pochopitelně i zvukový projekt, který je pro tyto desky připraven
Před časem ohlásila firma MTB novinku, motorový vůz řady 810 v HO. První zvuky pro tuto řadu vznikly už před 8 lety, ale až teď bylo možné to na něčem vyzkoušet.
K ozvučení a vyladění se mi na pár dní dostal jeden kousek, využil jsem toho k nafocení a sepsání několika postřehů než se vůz vrátí majiteli.
Pouhé dva dny po napsání článku o novinkách ve zvucích se na stránkách Zimo objevily nové verze firmware do dekodérů MS, programátoru i novější program pro tvorbu projektů. Takže vše je zas jinak. Už je možné do nich nahrávat. Ale zatím jen něco.
Představím v tomto článku několik zajímavých zvukových projektů, které vznikly za poslední rok a nechtěl jsem o každém psát články jednotlivě, protože by to bylo vše ve stylu kopírovat-vložit. Tyto zvuky u sebe sice neuplatním, nemám model ani jednoho z vozidel. Ale jsou to velmi vzácné přírůstky do kolekce projektů.
(Pokračování textu…)
Těsně před vánocemi vyrobila firma Kuehn sérii modelů lokomotivy řady 94 ve dvou verzích ČSD 537.0. Již nějakou dobu dopředu jsem začal pracovat na zvucích pro tyto stroje.
(Pokračování textu…)
Zvukový projekt pro motorové vozy řady 842 jsem měl už někdy v roce 2012, nikdy jsem ho ale neprezentoval, protože se mi nelíbil. Svůj model z leptu jsem dosud nezprovoznil, nebyl tak ani důvod se tím zabývat. Než MTB ohlásilo letní novinku.
O tomto projektu se tentokrát rozepíšu podrobněji, protože postup tvorby zatím nemá obdoby.
Dekodéry Zimo umí provázat zvuk s výstupem pro světlo. Dá se to využít pro imitaci otevřených dvířek topeniště, u některých projektů jsem to již dříve zapracoval. Dají se použít různé zvuky, oranžová dioda může jen svítit a nebo reagovat na konkrétní část zvuku mezi otevřením a zavřením dvířek.
Článek o ozvučení modelu řady 455.2 jsem psal už před pěti lety. Instalace dekodéru MX648F byla velmi problematická a vyžadovala radikální zásah do modelu.
Nedávno jsem ozvučoval druhý model, zkusil jsem použít jiný typ dekodéru, který tenkrát ještě nebyl na trhu a celý postup instalace s tím značně zjednodušil.