Zvukové projekty 810

Článek o zvucích motorových vozů řady 810 jsem napsal už v roce 2012. Od té doby jsem vytvořil ještě verzi s motorem Tedom a všechny projekty postupně procházely úpravami.

 

 

Aktualizace 1. února 2019

 • doplněny zvukové ukázky
 • nová verze 810.508
 • zvuky dveří ovládané jedním tlačítkem
 • po zařazení druhého bloku se zvuky otáček motoru mění pomalu, více korespondují s rychlostí modelu

 

M 152.0 má hydromechanický přenos výkonu, nebudu tady (p)opisovat technický popis, z pohledu zvukaře je 1. a 2. převodový stupeň hydraulický, otáčky motoru jsou závislé na poloze kontroléru, tzn. s rostoucí rychlostí se nemění. Při rychlosti cca. 28 km/h se zařadí 2. stupeň. Při rychlosti kolem 56 km/h se zařadí 2. blokovaný stupeň, dojde k zablokování
hydraulického měniče, motor je s nápravou spojen čistě mechanicky, tudíž otáčky motoru se mění podle rychlosti jízdy.

Zvukový dekodér hydromechanický přenos výkonu neumí, to však neznamená, že to nejde. Podařilo se mi to vymyslet, funguje to takto

– Při rozjezdu do 10. stupně motor běží v nízkých otáčkách (záleží na verzi a navolené sadě)

– od 10. do 14. stupně běží motor v plných otáčkách

– při 15. stupni dojde k zařazení druhého stupně, motor je
dále v plných otáčkách

– při 22. stupni se zařadí stupeň 2B, otáčky motoru klesnou
na polovinu

– od 23. do 28. stupně se otáčky zvyšují naplno

 

Při řízení ovladačem se zobrazením jízdních stupňů (LH100 Lenz) se tak dá model dobře ovládat přidáváním po stupních. Charakteristický jev, kterého jsem si např. všiml na naší horské trati je, že vůz po zařazení stupně 2B v kopci začne ztrácet rychlost a dojde k podřazení, po zvýšení rychlosti zase k zařazení. Model se takto dá krásně ovládat zadáváním 22. a 21. jízdního stupně.

Kompromisem je bohužel to, že zvuk motoru před zastavením z plné rychlosti krátce vyběhne do otáček než spadne na volnoběh. Nedá se to udělat jinak, ale naštěstí je to „zamaskováno“ ztlumením zvuku a hučením brzdových zdrží. Při zastavení ze stupně 21 a menšího se to nestane.

 

Mapování funkcí:

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla  
F1 rezerva pro světla  
F2 rezerva pro světla  
F3 posun  
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění  
F5 rezerva pro světla  
F6 volnoběh  
F7 houkačka 1  
F8 ZAP/VYP zvuk  
F9 houkačka 1 krátká  
F10 houkačka 2  
F11 houkačka 2 krátká  
F12 staniční hlášení (u ČSD verze trubka vlakvedoucího)  
F13 naftové topení  
F14 dveře otevření/zavření (dvoje dveře)  
F15 kompresor (odlehčení)
po 30 -50s
F16 píšťalka výpravčího  
F17 šroubovka – svěšení  
F18 šroubovka – odvěšení  
F19 přepínání sad  
F20 broušení okolků v oblouku  
F21 dveře – otevření/zavření (jedny dveře)  
F24 pískování  
F25 odkalení po 200 – 255s, při stání
F26 snižování hlasitosti  
F27 zvyšování hlasitosti  
F28 ztlumení zvuků  

 

 

Projekty jsem ladil pro pojezdy Picoloco TT a Pleticha (Melichar) v HO. Nicméně v obou případech bylo nutné hodnoty upravit podle konkrétního pojezdu, pro nahrání je proto lepší dodat i model.

Na funkci F20 jsem nastavil ztlumení zvuků, to se hodí např. pro vjezd do tunelu, skryté části kolejiště, atd. Zvuk se plynule ztlumí.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

 

Zvukové ukázky

810.292

       

810.508 (motor Tedom)

       

810.550

       

810.564

       
 

 

video:
810.577

810.292

Zájemcům zvuky rádi nahrajeme, majitele verze 1 však asi nepotěší, že verze 1.1 není aktualizací předchozí verze. Změn v tomto projektu bylo tolik, že je to zcela nový projekt.

Petr Smutek

22 komentářů na “Zvukové projekty 810”

 1. Milan Grof:

  Dobrý den vlastním dva kusy M152 ČSD oba na pojezdech PG a rozhodl jsem se je ozvučit.Váš projekt se mi velice líbí je to špičková práce.U ostatních modelů používám zvukové dekodéry ESU ale nikde jsem nenašel zvukový projekt M152 pro ESU.V obou modelech mám 8 pin konektor.Ve zvukáčích ZIMO nejsem kovaný ale předpokládám že stejně jako ESU i ZIMO má velikost micro právě pro takové typy modelů.Jaká by byla cena zvukového dekodéru včetně reproduktoru.Předem díky

 2. Petr Smutek:

  Dobrý den, zvuky Vám rád nahraji, ale jen do dekodérů ZIMO. Prodejem dekodérů se nezabývám, jsem jen modelář.

 3. Jan:

  Zdravím,
  mám M152 od pana Melichara se Zimáčem. Máte s nimi nějakou zkušenost? Nebo Vám musím poslat celej motorák nebo se do něj dostanu? Nějak jsem na to nepřišel….
  Počítám, že na jaře Vám pošlu několik dekodérů na upgrade:-)M152 též potřebuje lék.

 4. Jacek:

  Jan:
  Zdravím, odpověď je v e-mailu.

 5. Milan:

  Ahoj.
  Dobrý den.
  Je to nádhera jak to krááásně přede.
  Já bych také chtěl mít ozvučený svůj motoráček, ale nevím jak do toho dostanu zvuky pokud si koupím dekoder. Vlastním multiMaus ROCO. Ani nemám potřebný program a neumím s ním pracovat. Díval jsem se například na tyto stránky : http://sounds.artol.sk/810/ ..ale to je asi vše.
  Prosím můžete mi poradit. Dík. Milan

 6. Jacek:

  Ahoj/Dobrý den,
  program není potřeba, zvuky do dekodéru můžu nahrát.

 7. Michal:

  Zdravím,
  Vlastnim jeden motorak 810 CD je od p.Melichara se zvuk.dekoderem Zimo,mam tam nahrany puvodni zvuk verze 1. Vas zvukovy projekt se mi velice libi je to perfektni prace.
  Kdybych chtel prehrat puvodni zvuk na tu vasi verzi byla by od vas jeste tato moznost k dispozici?
  Predem diky

 8. Jacek:

  Zdravím,
  přehrání zvuků na kterékoliv jiné je možné, ale ne jako pouhá aktualizace.

 9. Zita:

  Dobry den,

  ja bych rada koupila M 152.0 nebo 151.0 nebo 810ku, ale nikde zadny model nemuzu nalezt. Kde je mozne nejaky poridit? Velikost neni dulezita, funkcnost momentalne take ne. Prosim poradte.

  Dekuji predem.

  Zita

 10. anto homolka:

  Dobrý večer,mám problém a chcem sa poradiť.Pri pájkovaní káblov priamo na dekoder zimo mx 645 som asi niečo pokazil a model ide na jeden smer iba plnou rýchlosťou alebo stojí a do opačného smeru vykazuje skrat .Zvuk funguje len ked ide fungujúcim smerom.Dá sa taká porucha odstrániť?

  Ďakujem s pozdravom anton homolka

 11. Jacek:

  Dobrý večer, no evidentně jste dekodér poškodil, tady se nedá nic poradit. Jedině poslat ho přes prodejce do Zimo na opravu s popisem závady. Pokud jste ho rovnou nezničil, měli by to za poplatek opravit.

 12. Anonym:

  Dobrý den,
  včera jsem si od Vás odvezl 5 mašinek (včetně M152) a smekám před Vámi. Ozvučení je špičkové a slyšet dunět Bardotku, Sergeje nebo Brejlovce je super.
  Jedinou nevýhodou je, že rodina se bude muset spokojit s levnější dovolenou 🙂 ,přece jenom Zimo něco stojí, ale co se dá dělat i na chalupě bude krásně :):):).
  Ještě jednou díky za zvukové projekty, které jsou prostě dokonalé.

 13. David:

  Zdraví. Chtěl bych se zeptat zda-li je možné ozvučit model 810 od firmy Bramos v H0. Ptal jsem se člověka, u kterého si nechávám modely ozvučovat a bylo mi řečeno, že ne. Já však viděl na internetu několik videí tohoto motor. vozu dokonce se zvuky od vás. Je to tedy možné? Děkuji za odpověď
  David Stareček

 14. Jacek:

  Zdravím, zřejmě nemá dost zkušeností, ozvučení tohoto modelu není náročné, viz e-mail.

 15. Milan:

  Ahoj.
  Mohu zvolit pro ozvučení M 152.0 ZIMO MX645P16 PluX16 velikostně je vyhovující Rozměry: 20 x 11 x 4 mm, popřípadě jaký mám zvolit pro tvé zvuky ? Následně použiju tohle zapojení s tím ,že vyjmu osvětlení tabulek. nebo možná něco jednoduššího. http://lokopin.wz.cz/download/Tillig_T435_Hektor_LokoPin.pdf
  Dík Milan

 16. Jacek:

  Ahoj,

  zvolit můžeš jakýkoliv dekodér Zimo, všechny jsou v principu stejné pokud jde o zvuk. Osvětlení si ale musíš naprogramovat sám, to není součást projektu M 152.0

 17. Karel:

  Zdravím, bude se projekt připravovat i pro pro pojezd:

  http://www.pojezdy.eu/eshop/tt-pojezdy/463-tt-pojezd-pro-m152-810-sestaveny.html

  nebo je potřeba ho poslat k vám i s dekodérem?

 18. Jacek:

  Miluji otázky typu “bude se”. Ono se samo nikdy nic neudělá.
  Shodou okolností jsem tento pojezd nedávno měl možnost kalibrovat, zvukový projekt je proto vyladěný.

 19. Ludovic:

  Dobrý den,

  můžete přidat následující dva zvuky k 810 projektům?

  děkuji

  – píšťala
  – píšťala krátká

 20. Jacek:

  Dobrý den,

  nemůžu přidat něco co na nahrávce není. Píšťalu mají jen modernizované vozy s motorem Tedom. Můžu Vás ale potěšit, mám nahrávky jednoho z takových vozů. Časem tedy budou další nové projekty.

 21. Jan:

  Zdravím,
  ještě jednou díky za nahrání zvuků. Barča poslední varianta je bombastická a netlumený sergej rovněž.
  Zbývá mi přehrát dva brejlovce, možná vectrona a z kocoura potřebuju udělat tlumenou barču, to jsem blbě pospal na pytlík s dcc, moje chyba- To vše časem přijde.
  Ale potřebuju pomoct u čsd M152 od p.Melichara se světly, nejsem v tom zběhlý. F0 mám přední osvětlení -dle směru jízdy přepíná. F1 a F2 jeden nebo druhý dálkáč. Koncový mi svítí jen jedny na F6, tak jsem nějak rozhozen, DCC jsem musel zresetovat CV8 8 protože jsem předtim asi někde udělal chybu a nešly žádný zvuky krom motoru….Díky za radu.
  K nastavení používám DR5000 a z21, zatím

 22. Jacek:

  Zdravím, jsem rád, že se líbí. Pokud jde o světla obecně, jejich nastavení pro tovární modely je pouhý doplněk, můj obor jsou zvuky. Proto se to taky jmenuje zvukový projekt.
  V projektu 810 pro p. Melichara je toto

  CV# 35 = 12
  CV# 36 = 0
  CV# 37 = 0
  CV# 38 = 0
  CV# 39 = 2
  CV# 124 = 23
  CV# 127 = 2
  CV# 128 = 1

  Pan Melichar si ovšem toto nastavení upravuje, takže se musíte zepta jeho. Na F6 z principu nemůžete dát světlo, je tam zvuk volnoběhu

Napsat komentář