Zvukové projekty 810

Zvuky pro motorové vozy 810 (M 152.0) jsem již částečně představil v článku o modelu 810.122-2. Za tu dobu se mi podařilo pořídit nahrávky dalšího vozu, takže projekty už jsou dva. První verze byla také přepracována.

 

 

Mapování funkcí:

náhodné zvuky
F19 – přepínání sad
F20 – ztlumení zvuku

810

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla
F1 světla – rozšíření
F2 světla – rozšíření
F3 posun
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění
F5 světla – rozšíření
F6 světla – rozšíření
F7 houkačka 1
F8 ZAP/VYP zvuk
F9 houkačka 1 krátká
F10 houkačka 2
F11 houkačka 2 krátká
F12 staniční hlášení (u ČSD verze trubka vlakvedoucího)
F13 píšťalka výpravčího
F14 zavření dveří strojvedoucím
F15 kompresor (odlehčení)
po 30 -50s
F16 pískání okolků v oblouku
F17 šroubovka – svěšení
F18 šroubovka – odvěšení
F19 přepínání sad
F20 ztlumení zvuků

 

M 152.0 má hydromechanický přenos výkonu, nebudu tady (p)opisovat technický popis, z pohledu zvukaře je 1. a 2. převodový stupeň hydraulický, otáčky motoru jsou závislé na poloze kontroléru, tzn. s rostoucí rychlostí se nemění. Při rychlosti cca. 28 km/h se zařadí 2. stupeň. Při rychlosti kolem 56 km/h se zařadí 2. blokovaný stupeň, dojde k zablokování
hydraulického měniče, motor je s nápravou spojen čistě mechanicky, tudíž otáčky motoru se mění podle rychlosti jízdy.

Zvukový dekodér hydromechanický přenos výkonu neumí, to však neznamená, že to nejde. Podařilo se mi to vymyslet, funguje to takto

– Při rozjezdu do 10. stupně motor běží v nízkých otáčkách (záleží na verzi a navolené sadě)

– od 10. do 14. stupně běží motor v plných otáčkách

– při 15. stupni dojde k zařazení druhého stupně, motor je
dále v plných otáčkách

– při 22. stupni se zařadí stupeň 2B, otáčky motoru klesnou
na polovinu

– od 23. do 28. stupně se otáčky zvyšují naplno

 

Při řízení ovladačem se zobrazením jízdních stupňů (LH100 Lenz) se tak dá model dobře ovládat přidáváním po stupních. Charakteristický jev, kterého jsem si např. všiml na naší horské trati je, že vůz po zařazení stupně 2B v kopci začne ztrácet rychlost a dojde k podřazení, po zvýšení rychlosti zase k zařazení. Model se takto dá krásně ovládat zadáváním 22. a 21. jízdního stupně.

Kompromisem je bohužel to, že zvuk motoru před zastavením z plné rychlosti krátce vyběhne do otáček než spadne na volnoběh. Nedá se to udělat jinak, ale naštěstí je to „zamaskováno“ ztlumením zvuku a hučením brzdových zdrží. Při zastavení ze stupně 21 a menšího se to nestane.

Projekty jsem ladil pro pojezdy Picoloco TT a Pleticha (Melichar) v HO. Nicméně v obou případech bylo nutné hodnoty upravit podle konkrétního pojezdu, pro nahrání je proto lepší dodat i model.

Na funkci F20 jsem nastavil ztlumení zvuků, to se hodí např. pro vjezd do tunelu, skryté části kolejiště, atd. Zvuk se plynule ztlumí.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

Tady je video:
810 verze 1.1

810 verze 2

Zájemcům zvuky rádi nahrajeme, majitele verze 1 však asi nepotěší, že verze 1.1 není aktualizací předchozí verze. Změn v tomto projektu bylo tolik, že je to zcela nový projekt.

Petr Smutek

16 komentářů na “Zvukové projekty 810”

 1. Milan Grof:

  Dobrý den vlastním dva kusy M152 ČSD oba na pojezdech PG a rozhodl jsem se je ozvučit.Váš projekt se mi velice líbí je to špičková práce.U ostatních modelů používám zvukové dekodéry ESU ale nikde jsem nenašel zvukový projekt M152 pro ESU.V obou modelech mám 8 pin konektor.Ve zvukáčích ZIMO nejsem kovaný ale předpokládám že stejně jako ESU i ZIMO má velikost micro právě pro takové typy modelů.Jaká by byla cena zvukového dekodéru včetně reproduktoru.Předem díky

 2. Petr Smutek:

  Dobrý den, zvuky Vám rád nahraji, ale jen do dekodérů ZIMO. Prodejem dekodérů se nezabývám, jsem jen modelář.

 3. Jan:

  Zdravím,
  mám M152 od pana Melichara se Zimáčem. Máte s nimi nějakou zkušenost? Nebo Vám musím poslat celej motorák nebo se do něj dostanu? Nějak jsem na to nepřišel….
  Počítám, že na jaře Vám pošlu několik dekodérů na upgrade:-)M152 též potřebuje lék.

 4. Jacek:

  Jan:
  Zdravím, odpověď je v e-mailu.

 5. Milan:

  Ahoj.
  Dobrý den.
  Je to nádhera jak to krááásně přede.
  Já bych také chtěl mít ozvučený svůj motoráček, ale nevím jak do toho dostanu zvuky pokud si koupím dekoder. Vlastním multiMaus ROCO. Ani nemám potřebný program a neumím s ním pracovat. Díval jsem se například na tyto stránky : http://sounds.artol.sk/810/ ..ale to je asi vše.
  Prosím můžete mi poradit. Dík. Milan

 6. Jacek:

  Ahoj/Dobrý den,
  program není potřeba, zvuky do dekodéru můžu nahrát.

 7. Michal:

  Zdravím,
  Vlastnim jeden motorak 810 CD je od p.Melichara se zvuk.dekoderem Zimo,mam tam nahrany puvodni zvuk verze 1. Vas zvukovy projekt se mi velice libi je to perfektni prace.
  Kdybych chtel prehrat puvodni zvuk na tu vasi verzi byla by od vas jeste tato moznost k dispozici?
  Predem diky

 8. Jacek:

  Zdravím,
  přehrání zvuků na kterékoliv jiné je možné, ale ne jako pouhá aktualizace.

 9. Zita:

  Dobry den,

  ja bych rada koupila M 152.0 nebo 151.0 nebo 810ku, ale nikde zadny model nemuzu nalezt. Kde je mozne nejaky poridit? Velikost neni dulezita, funkcnost momentalne take ne. Prosim poradte.

  Dekuji predem.

  Zita

 10. anto homolka:

  Dobrý večer,mám problém a chcem sa poradiť.Pri pájkovaní káblov priamo na dekoder zimo mx 645 som asi niečo pokazil a model ide na jeden smer iba plnou rýchlosťou alebo stojí a do opačného smeru vykazuje skrat .Zvuk funguje len ked ide fungujúcim smerom.Dá sa taká porucha odstrániť?

  Ďakujem s pozdravom anton homolka

 11. Jacek:

  Dobrý večer, no evidentně jste dekodér poškodil, tady se nedá nic poradit. Jedině poslat ho přes prodejce do Zimo na opravu s popisem závady. Pokud jste ho rovnou nezničil, měli by to za poplatek opravit.

 12. Anonym:

  Dobrý den,
  včera jsem si od Vás odvezl 5 mašinek (včetně M152) a smekám před Vámi. Ozvučení je špičkové a slyšet dunět Bardotku, Sergeje nebo Brejlovce je super.
  Jedinou nevýhodou je, že rodina se bude muset spokojit s levnější dovolenou 🙂 ,přece jenom Zimo něco stojí, ale co se dá dělat i na chalupě bude krásně :):):).
  Ještě jednou díky za zvukové projekty, které jsou prostě dokonalé.

 13. David:

  Zdraví. Chtěl bych se zeptat zda-li je možné ozvučit model 810 od firmy Bramos v H0. Ptal jsem se člověka, u kterého si nechávám modely ozvučovat a bylo mi řečeno, že ne. Já však viděl na internetu několik videí tohoto motor. vozu dokonce se zvuky od vás. Je to tedy možné? Děkuji za odpověď
  David Stareček

 14. Jacek:

  Zdravím, zřejmě nemá dost zkušeností, ozvučení tohoto modelu není náročné, viz e-mail.

 15. Milan:

  Ahoj.
  Mohu zvolit pro ozvučení M 152.0 ZIMO MX645P16 PluX16 velikostně je vyhovující Rozměry: 20 x 11 x 4 mm, popřípadě jaký mám zvolit pro tvé zvuky ? Následně použiju tohle zapojení s tím ,že vyjmu osvětlení tabulek. nebo možná něco jednoduššího. http://lokopin.wz.cz/download/Tillig_T435_Hektor_LokoPin.pdf
  Dík Milan

 16. Jacek:

  Ahoj,

  zvolit můžeš jakýkoliv dekodér Zimo, všechny jsou v principu stejné pokud jde o zvuk. Osvětlení si ale musíš naprogramovat sám, to není součást projektu M 152.0

Napsat komentář