Výměna DPS u modelu V60 Tillig

Je to již nějaký čas co jsem psal článek o úpravě osvětlení v brejlovci Roco. V posledních měsících jsem se rozhodl vyzkoušet další desky z nabídky p. Černého a chtěl bych je postupně představit, protože mnozí modeláři je již dávno mají a chtěli by pochopitelně i zvukový projekt, který je pro tyto desky připraven

 

Jenže nemůžu mít takový projekt, pokud sám nemám takto vybavený model. A jak to bývá, když už někdo z kolegů rovnou přijde s modelem a začnu zkoušet a ladit přímo na svém kolejišti…

Jako první představím řešení pro model V60 od firmy Tillig. S novou deskou získá krom lepších možností světel ještě ozvučení a digitální spřáhla

 

Zde je původní provedení DPS s dekodérem Kuehn

 

 

Výměna desky je velmi jednoduchá. Návod jako takový psát nebudu, jelikož ten je součástí balení a je velmi podrobný.

 

 

Zvukový dekodér se dá použít jen malý Zimo MX659next18, který vejde do prostoru v rámu. Model není pro ozvučení připravený, instalace reproduktoru je tak o úpravách a boji o desetiny milimetru.

 

Použil jsem reproduktor Brawa 10×15 s průhlednou ozvučnicí, kterou jsem trochu přibrousil podle tvaru střechy.

 

Ve výlisku kabiny bylo třeba ubrat materiál stropu, což je ten boj. Dal by se bez námahy použít menší reproduktor 8×12, ten má však výrazně slabší zvuk, toto řešení jsem tak zavrhl.

 

Při chystání spřáhel jsem zjistil, že lokomotiva má ještě spřáhla na strunu. V návodu se píše o vhodném setu Peho 126, který však nemám a nechtělo se mi kvůli tomu x týdnů čekat. Dala by se teoreticky po odvrtání čel rámu vecpat i kinematika Peho 101, s tím jsem však skončil dřív než jsem začal, protože spodní díl rámu drží dva šroubky s nějakým tisícihranem a ještě je snad utahoval nějaký Herkules. To je specialita některých modelů Tillig.

Použil jem držáky Peho, které jsem podlepil kousky tabulek PVC s tloušťkou 1,8 mm. Pak už nic nebránilo instalaci spřáhel SD-model.

 

Vodiče od spřáhel se dají provléknout mezerami ve schůdcích, při protahování je nutné mezeru něčím rozšířit, např. tenkým šroubovákem. Jinak drátky neprojdou a nebo se sedře jejich izolace.

Káblíky přiletujeme na plošky na DPS. Káblík pomalovaný bílou barvou je plus, černý mínus.

 

Z kastle odstraníme původní světlovody, musíme odvrtat otvory pro červená světla.Poté okolí světel začerníme

V návodu se píše o úpravě a použití částí světlovodů, v balení je také tenká trubička pro „zasklení“ nově vzniklých světel. Použil jsem s menší námahou zasklívací tekutinu Clear Fix

 

 

Zde lokomotiva připravená ke zkompletování. Reproduktor je obtočený izolační páskou, překrytá je i DPS, reproduktor přijde plechem na součástky. Na čelech jsou překryté i káblíky od spřáhel, aby nedošlo k jejich poškození při nasazování kastle.

 

A to je vše. Možnosti modelu jsou nyní tyto.

F0 – světla poziční dle směru

F1- světla koncová dle směru

F2- světla dálková dle směru

F3 – světla posun *)

F4 – světla posun *)

F5 – spřáhla

 

*) Mezi modeláři se ujalo jakési rozdělení světel na “posun ČD” a “posun ČSD”. K tomu bych napsal upřesnění. Do roku 1997, tedy pod ČSD i pár roků ČD existovala noční návěst “posunovací lokomotiva”, to bylo jedno poziční světlo na obou čelech. Ovšem pouze v noci, přes den se nesvítilo. Od roku 1997 jsou návěsti dvě, “hnací vozidlo při posunu, všechny poziční světla na obou čelech a “obsazené hnací vozidlo”, jedno poziční světlo na obou čelech.

Deska umí obě kombinace. V projektu jsem nastavil na F3 poloviční rychlost a čtyři pozičky, na F4 jsou dvě pozičky. Pokud by to někdo chtěl jinak, v návodu níže jsou uvedena příslušná CV. Není totiž možné vyhovět všem a udržovat několik verzí projektu.

 

Jak jsem již v úvodu naznačil, pro tento model vznikl zcela nový zvukový projekt obsahující i veškerá potřebná nastavení. Pod F5 je ovládání spřáhel spolu se zvukem, který je o 2,2 sekundy opožděný a koresponduje tak s popojetím modelu a zdvihem spřáhla. Toto sladění je závislé na CV6, proto s hodnotou nedoporučuji moc hýbat. Délka popojetí se liší při zapnutí poloviční rychlosti F3

Dále projekt obsahuje ztlumení světel, bez úpravy je jas příliš velký. A tady jedno upozornění, kdyby to někdo chtěl změnit. Jas je omezen v CV60 na hodnotu 30. Při moc velkém snížení diody poblikávají nebo už nesvítí. Jelikož toto CV omezuje všechny výstupy, je v CV114 vyloučen výstup pro spřáhla, která potřebují plné napětí.

Důležité hodnoty jsou uvedeny v pdf, doporučení ovšem je, nerýpat se v tom😊

 

Zvuky jsou zcela nové a už 16-bitové, zatím ale Zimo nemá v nabídce ekvivalent za MX659.

 

Desky se dají koupit u TT modeláře

 

Návod a zvuková ukázka ke zvukovému projektu

model TT Tillig – DPS M. Černý

V60

      

 

A dokumentační video

 

Petr Smutek

Komentářů (4) na “Výměna DPS u modelu V60 Tillig”

  1. Igor:

    Ahoj,

    bohužiaľ na TT modelár usom uvedený DPS nenašiel ani iný link na p,. Černého. Vieš neako pomôcť ?

  2. Jacek:

    Ahoj,

    a co takhle na těch stránkách zkusit vyhledávání? Stačilo napsat “Martin Černý”.

  3. Jens Franke:

    Dobrý den, můžete mi poradit k čemu slouží konektory S+ a S-?

  4. Jens Franke:

    Hallo, kann man auf der Platine einen Zimo Staco anschließen?

Napsat komentář