Laminátka S 499.1 Piko, světla, zvuk

Zvuky pro laminátky jsem dělal již před lety, až teprve letos se mohly použít pro model S 489.0 od Techimage. Tento projekt jsem nedávno vytvořil úplně znovu i pro dekodér MS a při té příležitosti vznikl s předstihem i mírně odlišný projekt pro chystaný model S 499.1 Piko.

Ale až teprve s modelem poskytnutým na pár dní bylo možné všechno nastavit a vyladit.

 

Celkový pohled

 

 

Ozvučení

Instalace je jednoduchá, rozhraní v modelu je plux22, použijeme tedy dekodér MX645p22 nebo lépe MS450p22. Pod plastovým krytem na druhé straně se skrývá prostor pro oválný reproduktor. Kryt má sloužit jako ozvučnice. Tento typ reproduktoru jsem neměl, vejde se tam s přehledem kostka Zimo 10×15. Teoreticky by vešel i vyšší typ nebo dva reproduktory, podle mě je však zvuk dostatečně kvalitní a v podstatě je nežádoucí, aby elektrická lokomotiva zvukem „přeřvala“ např. bertu bez tlumiče.

 

 

 

 

Osvětlení

Možnosti světel jsou na hodně vysoké úrovni, v projektech jsem naprogramoval následující nastavení

F0 – světla poziční

 

F1 – světla koncová

 

F2 – dálkový reflektor + žlutá poziční světla

 

 

F3 – osvětlení pojezdu, u verze ČD a ZSSK spolu s pozičními světly na obou čelech

 

F4 – osvětlení strojovny

 

F5 – světlo v kabině, zhasíná rozjezdem

 

 

Zvuk

Jak jsem psal v úvodu, zvuky pro model Piko se od projektu 230 liší. Nahrávky jsou ze stroje 240.036, liší se zvuk transformátoru, hlavní vypínač, houkačky. Řada 240 má také jiný typ kompresoru.

Během přípravy už se začaly množit různé dotazy nebo požadavky modelářů. I když je model zatím jen z období ČSD, někteří požadují zvuky staničního hlášení nebo píšťaly, které laminátky z výroby neměly a byly dosazeny na některé stroje až mnohem později.

Zkusil jsem tedy s možnostmi větší paměti dekodéru MS sestavit jeden univerzální projekt, který by obsahoval všechno a změnou CV by si každý vybral to co chce, jelikož všem se zavděčit nedá.

Nastavení je tady a s popisem v *pdf níže, změnou CV se dá dosáhnout čtyř variant

CV Hlášení ČD Hlášení ZSSK píšťaly nic
549 1 3 5 0
552 2 4 6 0

 

Vzhledem k tomu, že se odlišnosti týkají i světel pro posun, připravil jsem nakonec přednastavené kombinace projektů pro ČSD, ČD, ČD Cargo a ZSSK. Navíc se mi podařilo všechny potřebné zvuky nacpat i do verze pro dekodéry MX.

 

Rychlost

Maximální rychlost je v projektu nastavená na cca 80 – 85 km/h dle „normy Jacek“. Dá se však libovolně upravit v CV57 bez vlivu na zvuk.

 

Zde jsou zvukové ukázky a návody pro obě řady

 

230.087

    

240.036

    

 

model HO Techimage

model HO Piko

 

Tipy

 • Kabiny se dají zhasínat rozjezdem. Nastavení je 132=60. Pro zrušení se naprogramuje nula.
 • S dálkovým reflektorem se rožnou i spodní žlutá světla. Nezdá se mi, že by skutečná lokomotiva měla ještě druhou sadu pozičních světel. Nastavení pro žluté je CV36=32. Zadáním nuly se žluté vyřadí.

 

Nutno však upozornit na jednu věc, továrně ozvučený model je vybaven zvukovým dekodérem Piko, tento zvukový projekt je pouze pro Zimo.

 

A dokumentační video se zvukem s dekodérem MS450

 

 

Petr Smutek

6 komentářů na “Laminátka S 499.1 Piko, světla, zvuk”

 1. Jan Souček:

  Super.

 2. Jaromír Kozinka:

  Velmi pěkné odborné vysvětlení.

 3. Jacek:

  Děkuji

 4. Martin Bečvář:

  Druhá sada poziček to není. Žluté jsou na jízdu podle rozhledu dle čsd, dnes se nepoužívají, pouze když praskne žárovka v klasickejch pozičkách.

 5. Vojta:

  Super? Ty zvuky s laminátkou mají společné možná ventilátory. Petře, zvu Vás do Brna. Rád Vás nechám nahrát zvuky plechovky, a domluvím i osmičkovou laminu. 240 máte, ale …. . Modely obou firem jsou velmi pěkné, a zaslouží vyšperkovat Vaším novým zvukem!

 6. Jacek:

  Vojta:
  No vzhledem k tomu, že nahrávky mám ze stroje 240.036 tak to asi laminátka je, takže tuto kritiku neberu. Nelze vytvářet to co na videu není nebo zní tak jak zní. Samozřejmě mít více nahrávek, mohl bych vytvořit více verzí projektu jako u dieslů a např. zrovna na projektech 742 nebo 754 je poznat na první poslech, že co stroj, to originál.
  Cesta do Brna je pro mě na několik hodin, v tuto dobu je kvůli viru zcela nereálná.

Napsat komentář