Pomeranče, cénuly H0

Koncem července se díky několika ochotným lidem podařilo zdokumentovat zvukový projev zvolenské „cénuly“. Rozpracovaný projekt jsem chtěl dokončit a vyladit někdy v budoucnu až by vůbec bylo na čem. Jen jsem netušil, že tu možnost budu mít doslova za pár dní a budu mít kvůli tomu půjčené hned dva různé modely.

 

Využil jsem toho i důkladnějšímu nafocení a porovnání

 

IS model

Modely tohoto výrobce jsou pověstnou první ligou. Jsou zpracovány velmi detailně, čemuž také odpovídá téměř čtyřnásobná cena oproti MTB.

 

Od počátku je tu drobná kolize nastavení světel výrobce s mými projekty. Bez modelu v ruce nebo seznamem výstupů to samozřejmě nebylo možné vyladit. Žádný majitel ale nebyl ochotný poslat tak drahý model poštou, čemuž se nelze divit.

Tak až teď byla možnost

V zapůjčeném modelu byl dekodér MS450 s tímto zapojením:

FA1 – koncovky vzadu

FA2 – osvětlení tabulek

FA3 – reflektor vzadu

FA4 – reflektor vpředu

FA5 – kabina vzadu

FA6 – koncovky vpředu

FA7 – posun, jedno poziční na obou čelech

FA8 – kabina vpředu

 

Nedostatky jsou zpřevodování do hodně rychla. Dále příliš velký jas čelních a koncových světel. Rovněž zvuk postrádal hloubku, patrně pro malou ozvučnici.

Dá se říct, že tyto tři věci se objevují u všech malosériových modelů většiny výrobců. Rychlost se dá samozřejmě stáhnout, tím se ale ořeže rozsah na pouhou pětinu. Jas světel jsem stáhl pomocí CV60

 

MTB

O „pomeranči“ MTB se šuškalo už několik let zpátky jako o hotové věci. Mnoho těchto předpovědí jsou většinou spíš zbožná přání modelářů z kategorie „jedna paní povídala“. Na druhé straně není až tak těžké odhadnout věci budoucí.

Za hotovou věc se však dá považovat snad jen obrázek na stránkách výrobce. Tak či onak, pro mě je to vše ve špatné velikosti

 

Balení a řešení modelu je stejné jako u předešlých, není zde co představovat

 

Pro vyzkoušení zvuku jsem zkusil co bylo po ruce. Reproduktor 15×13 s ozvučnicí p. Balíčka pro model “peršinga” 163. Ozvučnice přesně pasuje do stěn rámu.

 

Celkový pohled

 

Model je samozřejmě ve zcela jiné cenové kategorii, přesto můžu říct, že nijak výrazně nezaostává. Zpracování je na poměrně vysoké úrovni. V některých partiích je IS model věrnější, např. schůdky a brzdové válce na podvozcích. V jiných se oba liší od skutečnosti, např. tvar oken strojovny.

Elektroinstalace u modelů MTB by si už dávno zasloužila inovaci. DPS neumožňuje světla do kříže, také světlo na stanovišti skoro není vidět.

 

Porovnání

Pro srovnání je nutné řídit se fotkami skutečného stroje, ty poskytl Pavel Matoušek (Mates), kterému děkuji za svolení.

 

Porovnání obou modelů

 

Zvuk

Nahrávek lokomotivy T 678.0012 mám několik. Nejstarší z roku 2007, nejčerstvější z července 2023. Na těchto dvou je znát výrazný rozdíl ve zvuku, za ty roky asi lokomotiva takříkajíc ztratila stádo koní, motor už dávno není v kondici a přistavení na odpor nepřipadá v úvahu.

Tento zvukový projekt je tak do určité míry rekonstrukcí. Cílem bylo aspoň digitálně ty stovky koní vrátit, aby byl zvuk co nejvěrnější jako např. na těchto záběrech:

Rozjezd T 679.019 v roce 2005

Rozjezd T 678.0012 v roce 2009

Rozjezd T 678.0012 v roce 2013

Jen podotýkám, že zvuk v projektu samozřejmě není z youtube

Projekty jsem přidal do tabulky kódových souborů včetně návodů. Jen tak mimochodem jsem přibližně sladil i rychlosti obou modelů.

 
rozpis funkcí a CV pro IS Model

rozpis funkcí a CV pro MTB

 

Video

Petr Smutek

 

Komentářů (17) na “Pomeranče, cénuly H0”

 1. Jan Jarolim:

  parádní práce!

 2. Ivor:

  Skvelá práca zvukového Majstra.

 3. Honza A.:

  Dobrý den Petře,
  skvělá práce, jako vždy!
  Už se těším, až mi dorazí model od MTB – hned si do něj nahraju ten Váš nově poladěný zvuk.
  Honza A.

 4. Jaromír KOZINKA:

  Petře, skvělá Tvoje práce jako obvykle. Jaromír

 5. vlado:

  prajem vam pekni den kcem sa opitat na pomaranc tt ci je dostuni kupit a ked ano tak vas pekne prosim o vasu laskavoti odpiste mne mam este jednu prozbu o tt kompletni pojezd na 753 velmi pekne dakujem zavasu odpoved s pozdravom vlado.

 6. Miloš Rota:

  Dotaz: tento pěkný zvuk již ve Vaší nabídce pro MX dekodery nebude? Prodej MX dekoderů postupně končí, ale mezi modeláři jich je spousty. A je dost možné, že model bude i v TT. Chápu, že to obnáší úpravu celého projektu, s nutným ošizením (menší paměť atd.).
  M.Rota

 7. Jacek:

  Děkuji všem, jsem rád, že se moje práce líbí.

  Vlado:
  na to se musíte ptát výrobce nebo sledovat jeho stránky, třeba se dočkáme https://www.mtb-model.com/

  M. Rota
  tvořit verze pro MX dekodéry v tuto chvíli zcela postrádá smysl, tam je vývoj ukončen. To vytvoření by skutečně znamenalo jen mazat z MS projektu všechno možné dokud to tam nevejde. Pak se ale ozve plno uživatelů, že tam nefunguje to či ono co je na videu nebo v popisu. Nehledě na prostor na webu, který je už teď využit z 96% a kódových souborů tisícovka.

 8. Hupčík Marián:

  Zdravím Vás. Mám jednu prosbu. Kupoval som od p.Dobroňa dekodér s Vašim zvukom do Pomaranča od MTB, ale svetlá svietia ako sa im chce. Keby ste boli taký dobrý a napísali, ktoré CV sú na to a aké údaje v nich majú byť , aby svetlá svietili ako majú. Veľmi pekne ďakujem za ochotu a vybavenie. S pozdravom Hupčík M.

 9. Jacek:

  Dobrý den, pravděpodobně je v dekodéru verze pro IS model. Projekty jsou stejné, liší se jen nastavení světel a rychlost. Odkazy na oba návody jsem přidal na konec článku
  Do všech CV světel z tabulky IS model naprogramujte nuly, poté naprogramujte CV z tabulky MTB. Ještě asi bude třeba CV33=1 a CV34=2

 10. Petr:

  Dobrý den pane Smutku,
  povedený projekt :-), bude také ve verzi pro TT MTB?
  S pozdravem
  Petr B.

 11. Jacek:

  Projekt pro TT samozřejmě je také. Do kódových projektů to přidám

 12. Jaroslav:

  Pekny den. Je mozne prestavit svietenie kabiny na Cnule od MTB po zapnuti F5 na trvale? Dakujem

 13. Jacek:

  Dobrý den, nepíšete velikost a typ dekodéru. Stačí naprogramovat nulu do efektových CV, kde je 60. V H0 CV130, 131, v TT CV130 nebo CV196 dle typu dekodéru

 14. Jaroslav:

  H0(MS450P22)

 15. Jaroslav:

  Ďakujem, poklona za Vase autenticke zvuky, detstvo som stravil v Sergeji a Cnule, otec bol na postrkoch na Kremnicu.

 16. Jaroslav:

  Este poprosim o jedno info. Viem zvysit svietivost v kabine cez CV. Dakujem

 17. Jacek:

  Jsem rád, že se zvuky líbí.

  Svítivost zvýšit nejde, tady už je třeba pracovat jen s tím co umožňuje elektroinstalace v modelu. Dioda svítí málo a ještě je umístěna nevhodně.

Napsat komentář