Po roce nové obtisky

Po více než roce jsem si zase nechal vyrobit další obtisky sítotiskem. Tento tisk byl opět ovlivněn množstvím nových stavebnic výrobce Modely-masinek, se kterým úzce spolupracuji. Nebýt této skutečnosti, asi bych už ani nic nekreslil.

 

 

Nechal jsem si vytisknout různé doplňky, které usnadní práci. Např. žlutočerné šrafování u obtisků “mandelinek” M 153.0, žluté pruhy na čela lokomotiv, či různé linky a pásky, atd. Stejně tak i obtisky pro nějaké “speciálnější” vozidla měřící vozy, soupravy EM475.1 v různých provedeních nebo chybějící verzi “chrochtadla” 860 002-5. Zkusil jsem také zrealizovat větší obtisky, které obsahují kromě nápisů i různé linky a pruhy, které značně usnadní nátěr modelu. Je to třeba obtisk pro 810 a 010 ve verzi Viamont nebo arch motivů pro pantograf EM 475.1 ve výrobním nátěru. Takové obtisky sotva nějaký výrobce bude nabízet.

 

Jedná se o klasické vodové obtisky, u kterých je lakování jednotlivých nápisů. Není tak třeba všechno pracně vystřihovat, což zejména u drobných nápisů šlo těžko. Ve vodě se nápisy samy oddělí. Samozřejmě ne vše, některé skupiny nápisů tvoří jeden celek. Pro názornost přikládám obrázek aršíku, u kterého jsem vrstvu laku zvýraznil růžovou barvou:

Každý aršík obsahuje různá čísla vozu, řadové označení nebo depa. U motorových vozů jsou součástí i obtisky tabulek, ke stávajícím jsem si je nechal dotisknout.

Celková kvalita obtisků je také mnohem vyšší než u jiných.. Nápisy se z papíru uvolňují po pár sekundách po namočení, není nutné je přímo dávat do vody. Tloušťka laku je menší, po zaschnutí na modelu prakticky nejde poznat, že jde o obtisk ! Použil jsem 8 barevných vrstev

 

 

 

 

 

 

Přejít na seznamy s obrázky a popisem:

Komentářů (5) na “Po roce nové obtisky”

 1. Jan Čech:

  Dobrý den, mám dotaz jaké obtisky děláte a nebo máte ve velikosti HO? Nějak jsem se nedočetl z článku jaké. Děkuji za odpověď. hezký den Honza Čech Karlovy Vary.

 2. Marcel:

  Už viem prečo sa Vám “obtisky” ťažko predávajú. Je to “nevhodnou” mierkou 🙂 .
  Tá grafika vyzerá veľmi dobre a hlavne ťažko sa takéto niečo zháňa. Ak nahradia tampón, je to skvelé lebo niektoré moje modely sa tampónujú už viac ako 3 roky. Ak by ste to mali aj v H0 tak by som mal určite záujem a vedel si vybrať. napr. M153, M131, elektriky, rybáky atď. a určite by sa pridali aj kolegovia. Takto môžem len smutne pozerať.Určite by som dal prednosť kvalitným dekálom pred tampónom a to nie len z finančných dôvodou ale aj časových. Nemusel by som čakať kým sa dotyčnému uráči mi modely otampónovať.
  Možno by sa hodili aj nejaké značky ako sklonníky,rýchlostníky,lichobežníková tabuľa,predvesť pred vchodovým návestidlom, pískač, nechránené žel. priecestie (kríž) atď.
  Ak sa dá, skúste myslieť aj na nás, “priateľov záhradnej železnice” – ako nám hovoria kolegovia z TT.

 3. Jacek:

  Nikoliv, rozhodně to není velikostí. Ta je správná. Obtisky kreslím v prvé řadě pro sebe a jsem téčkař. Ale je jasné, že většina se musí rozpustit mezi další modeláře, aby se to vůbec zaplatilo. Jako téčkaři jsou mi obtisky v HO v podstatě k ničemu, jen jednou jsem se nechal přemluvit v HO k M 152.0, M 262.0, Balm, Bix, Btx a ze stovky kusů jich mám po třech letech okolo devadesáti…, nikdo to nechce. Další obtisky v HO jsou jen díky výrobci Modely-mašinek, tam jsou potřeba ke stavebnicím.
  V TT je také mnohem větší výběr stavebnic, odlitků, apod., což je přímo úměrné zájmu o obtisky.

  Návěsti jsou, není to obtisk ale tvrdý fotopapír. V TT i HO.

 4. Václav:

  Dobrý den,
  chtěl bych se informovat na obtisky pro model M131.xxx v provedení TT.
  Mám obtisk od Detail 3131 ale jsou velice špatně čitelné a neobsahuji vše!
  Velice děkuji,
  Václav Rádlo
  e-mail:loc@seznam.cz

 5. Josef Vaněrek:

  Dobrý den,
  rád bych si u Vás objednal obtisky TT, máte adresu pro objednávku? Děkuji Vaněrek

Napsat komentář