Ozvučení motorové jednotky Desiro

Desiro od firmy Tillig se vyrábí již několik let. Nad případným ozvučením jsem začal uvažovat jako obvykle až jsem model měl v ruce. Tento model na instalaci zvukového dekodéru není připraven, je tak třeba řešit několik problémů, zejména kam s tím vším, aby to nebylo vidět.

 

 

Rozebírání modelu začneme vycvaknutím střechy, vytažením imitace spřáhla a po vyjmutí čelního okna vytlačíme výlisek stanoviště. Poté již skříň na pojezdu nedrží

 

 

 

Model má v hnacím dílu rozhraní NEM651 6-pin. Reproduktor jsem chtěl umístit někam, kde nebude vidět. Ideální místo je v nehnacím dílu pod imitací sedadel. Mezi výztuhy padne jako ulitý, ani jsem ho ničím nelepil.

  

 

 

S dekodérem je to horší, jediné místo je asi pod stropem hnacího dílu. Použil jsem ZIMO MX648F. Nejprve jsem odstranil výlisek polic a dekodér jsem přilepil oboustrannou lepící páskou ke stropu. Dráty protáhneme otvorem ve stropu ven a výlisek vrátíme na původní místo, bude současně držet dekodér. Je však nutné tento výlisek přilepit, špatně drží a ohýbá se.

Pro připojení vodičů od reproduktoru a také od kondenzátoru jsem použil minikonektory kvůli snadnější montáži a případnému rozebírání.

  

 

V hnacím dílu musíme seříznout tento výstupek kvůli dekodéru, který bude nad ním.

 

Za úvahu ještě stojí osamostatnění vnitřního osvětlení na F1. K tomu použijeme modrý a zelený drát dekodéru. Abych dráty netahal skrz celou jednotku, obrátil jsem lišty a vodiče od dekodéru jsem přiletoval přímo.

  

 

Do modelu jsem ještě instaloval malé kondenzátory pro překlenutí výpadků proudu. Pro připojení potřebujeme modrý drát, druhý vodič přiletujeme k pájecí plošce přímo na dekodér. Nákresy s podrobným popisem jsou v manuálu k dekodérům ZIMO

  

 

 

Popis zvukového projektu a video je v samostatném článku.

 

Petr Smutek

 

Napsat komentář