Ozvučení lokomotivy Taurus Tillig

Taurus od firmy Tillig už je na trhu delší dobu. Nad případným ozvučením jsem začal uvažovat jako obvykle až jsem model měl v ruce. Zvuky jsem měl daleko dříve než model, s ozvučením to ale až tak jednoduché není. Model je sice na to “připraven”, ale asi stejně jako hektor, o kterém jsem psal článek.  Je třeba provést pár úprav, protože příprava od Tilligu toho moc neřeší…

 

 

Model má rozhraní plux12. Zvukové dekodéry takový konektor nemají, pánové od Tilliga zřejmě počítali s připojením obyčejného dekodéru a zvukového modulu k němu. Tohle jsou ale podle mě vyhozené peníze. Naštěstí se dá použít dekodér s konektorem plux16, typ ZIMO MX648 do připraveného vybrání pasuje na desetinky milimetru přesně, čímž se ani do konektoru nedá zasunout špatně.

 

 

Pro reproduktor je místo mezi podvozky pod výliskem trafa. Tady je první problém. Reproduktor ZIMO LS 10×15 tam nevleze. Pro jaký typ jakého výrobce je otvor dělaný se mi nepodařilo zjistit, přikročil jsem proto k úpravám. Reproduktor do otvoru vejde, musí se ale odfrézovat výstupky v otvoru. Do ozvučnice reproduktoru jsem také vyfrézoval vybrání, částečně ve tvaru dna otvoru. Díky tomu se pak dá výlisek trafa nasadit zpět.

 

Reproduktor jsem pak do otvoru vlepil gelovým lepidlem.

 

 

Další problém je vedení vodičů na plošný spoj. Není tu místo. Po straně je sice vybrání, ale na spodku není nic, takže je třeba vyfrézovat kanálek, aby vodiče nebránily nasazení výlisku trafa.

 

 

Vodiče přiletujeme na plošky označené LS1 a LS2 (Lautsprecher) a máme hotovo

 

 

Popis zvukového projektu a video bude v samostatném článku.

 

Petr Smutek

 

Komentářů (3) na “Ozvučení lokomotivy Taurus Tillig”

 1. venus puzzle:

  perfektně udělaný tutoriál.

 2. Petr Šolta:

  Dobrý den, měl bych prosbu, zda a za kolik by se dala pořídit sada pro analog na 1216 v TT (než budu mít digitál)? Jinak velice pěkné stránky. Děkuji,

  Šolta

 3. Jacek:

  Dobrý den, nevím co myslíte sadou pro analog. Popsané zvuky jsou pro zvukový dekodér. Krom toho na těchto stránkách není nic na prodej.

Napsat komentář