Obtisky

Již několik let si pro své modely nechávám tisknout obtisky, které si kreslím podle fotografií konkrétních vozidel. Tohle kreslení a tisk obtisků na přání už od začátku roku není možné, protože p. Šimsovi odešla tiskárna. To je asi dostatečně známo. Přemýšlel jsem nad nějakým jiným způsobem jak zrealizovat popisy, které jsem si nakreslil pro své modely. Existuje přece nespočet stavebnic, které nějaký obtisk obsahují a tudíž to někdo musí tisknout. Tak jsem zjistil, že se jedná o jinou technologii, sítotisk.
 
 
Má to ovšem několik úskalí, největší problém je v tom, že se takto nedá objednat jeden obtisk, je třeba jich odebrat nejméně sto. Cena jednoho aršíku pak sice vyjde asi na polovinu původních obtisků, ale co s tak velkým množstvím… Napadlo mě proto jednu várku zkusit a přebytky opět nabídnout tady. Zájem ostatních pak ukáže, jestli tudy půjde cesta, resp. jestli se to vůbec oplatí.

Jedná se o klasické vodové obtisky jako byly původní. Oproti nim se však v několika věcech liší. Prvním a velmi pozitivním rozdílem je lakování jednotlivých nápisů. Není tak třeba všechno pracně vystřihovat, což zejména u drobných nápisů šlo těžko. Ve vodě se nápisy samy oddělí. Samozřejmě ne vše, některé skupiny nápisů tvoří jeden celek. Pro názornost přikládám obrázek aršíku, u kterého jsem vrstvu laku zvýraznil růžovou barvou:

Další rozdíl, který jsem musel vzít v úvahu, je určitá univerzálnost. Každý aršík obsahuje různá čísla vozu, řadové označení nebo depa.

Celková kvalita obtisků je také mnohem vyšší než u původních. Nápisy se z papíru uvolňují po pár sekundách po namočení, není nutné je přímo dávat do vody. Tloušťka laku je menší, po zaschnutí na modelu prakticky nejde poznat, že jde o obtisk !

 


 

Přejít na seznamy:

Komentářů (6) na “Obtisky”

 1. Lukáš Prchal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kolik asi příjde aršík obtisků jen bílou barvu v síto tisku? Jsem automodelář který si rád barví auta sám podle nějaké originální předlohy která není nikde k dostaní.

  Předem Děkuji za odpověď s přáním hezkého dne Lukáš Prchal

 2. Petr Smutek:

  Dobrý den, nejedná se o zakázkový tisk. Je to sítotisk, tzn. cokoliv nechám vytisknout, je po 100 kusech

 3. Hardy:

  Dobrý den,potřebuji pro vojenský vlak obtisky Wermachtu je možné je u Vás objednat?TT měřítko.Děkuji.

 4. Jacek:

  Dobrý den, jak píšu výše, nejedná se o zakázkový tisk, mám jen to co jsem si nechal vytisknout.

 5. Musketer:

  Dobrý den pane Jacek, mám na Vás prosím dotaz. Kde jste si nechal obtisky tisknout?
  Děkuji za odpověď.
  Přeji Vám hezký den.
  M.

 6. Josef Vaněrek:

  Dobrý večer,
  mám na Vás dotaz , zda by bylo možno vytisknout obtisky ČSD na EM 488 /složeny 2x hnací, 1x vložený vůz/, a SM 487 prototyp /řídící a vložený vůz, hnaci vozidlo /. Děkuji za odpověď. S pozdravem. Josef Vaněrek

Napsat komentář