Nové zvukové projekty

Představím v tomto článku několik zajímavých zvukových projektů, které vznikly za poslední rok a nechtěl jsem o každém psát články jednotlivě, protože by to bylo vše ve stylu kopírovat-vložit. Tyto zvuky u sebe sice neuplatním, nemám model ani jednoho z vozidel. Ale jsou to velmi vzácné přírůstky do kolekce projektů.

 

 

Tento článek jsem jen aktualizoval. Původní text o dekodérech MS450 nebyl aktuální. Již do nich lze nahrávat projekty, které jsou v seznamech ukázek označené logem

 

Několik zcela nových zvukových projektů:

něco pro slovenské kolegy

    811.016

 

    813.105
  

 

   744.711
  

 

a něco pro milovníky historie

M 131.1546
 

 

M 262.004
 

 

M 274.004
  

 

  M 120.417
  

 

  T 426.001
 

 

 

Zejména poslední tři stojí za pár slov, v minulosti jsem několika modelářům odmítl nahrát do těchto modelů cokoliv podobného, když tyto zvuky nebyly. Při poslechu musí být jasné, že se tomu ani vzdáleně nic nepodobá.

 

Petr Smutek

Komentářů (8) na “Nové zvukové projekty”

 1. Ivor:

  Skvele spracovaný článok k novinkám vo zvukových projektoch, ktoré potešia nejedného modelára ! Rozdiel medzi zvukovým projektom spracovaným v kvalite so vzorkovacou frekvenciou 22kHz/8bit a 22kHz/16bit je skutočne výrazný, nakoľko bitová hĺbka významne ovplyvňuje dynamiku výslednej zvukovej nahrávky a tiež odstup užitočného signálu od šumu, čo sú parametre, ktoré sa prejavia aj pri tých “bonsai” reprodukoroch v našich modeloch. A tzv. CD kvalitu 44kHz/16bit predpokladám, že ocenia samozrejme všetci, ktorí používajú napr. MS TS súčasne s kvalitnejšími reprosústavami, kde výškové meniče dokážu preniesť aj vyššie frekvencie ako 10kHz….
  Zvukové ukážky sú všetky ako obvykle perfektné, ale spracovanie zvukového projektu M120.4 z hľadiska jeho dynamiky a použiteľnosti v nejakej “ZIMO kocke” je až obdivuhodne odvážny počin.
  Za poriadny kusisko poctivej a pritom náročnej zvukárskej práce, vyšperkovanej do posledného detailu, z ktorej bude mať mnoho modelárov určite radosť zo svojich ozvučených modelov, Ti Peťo vyslovujem veľké Ď A K U J E M !

 2. Jacek:

  Ivore, děkuji. No je jasné, že některé projekty dělám s vědomím, že jsou pro mě coby téčkaře zapovězeny. Ale přes to s maximální pečlivostí. M 120.4 jsem kdysi měl, celý interiér zabral motor. Ozvučovat takto malé modely nějakým minirepráčkem už nemá význam, to radši nic. Nehledě na nespolehlivý sběr a jízdu takových modelů. A to mám i projekt MUV69.
  Vývoj v Zimo stále postupuje, ale velmi pomalu. Až čas ukáže, které verze projektů budou nejvhodnější, pravděpodobně zlatým středem budou 22050 Hz/16-bit, tyto projekty mají kromě kvality i cca 40 % volné kapacity paměti, půjdou doplňovat např. staniční hlášení na přání.

 3. Popp:

  Hi Petr.
  Many thanks for Your description. I played Your samples via Teufel Soundsystem. There was no difference to hear. I think, it would be much more interesting to invest in sound systems for the locos. That was the problem with 8 bit and it will stay with 16 bit. I experimented a lot with good results, but it ist try and error. Better Bose and Co would do this. 🙂

 4. Milan:

  Ďakujem za zaslanie Noviniek. Predstavené zvuky sú opäť spracované na veľmi vysokej profesionálnej úrovni. Sú priam famózne. Som presvedčený, že hovorím nielen za seba, ale aj za ostatných železničných modelárov, že som veľmi ráde, že pre nás pán PETR tvoríte neustále nové a ešte lepšie projekty ! Aj ja vyslovujem veľké ĎAKUJEM !

 5. Jacek:

  Děkuji za uznání

 6. Martin:

  Zdravím Vás,
  Předem chci říci, že hodně oceňuji Vaši vynikající práci. Ale měl bych jeden dotaz. Jestli jsem to dobře pochopil, tak jakmile Zimo vydá tuto novou sérii dekodérů a k dodělá do nich ten software. Bude možné mít v modelech takový zvuk, jako je výše přidaná ukázka čmeláka ? Za předpokladu kvalitního reproduktoru. Předem děkuji za odpověď.

 7. Jacek:

  Zdravím,

  děkuji. Pokud jde o kvalitní projekty pro tyto nové dekodéry, nic se neudělá samo… Jen do teď jsem nad úpravou projektů po zvukové stránce (wav soubory) strávil asi 14 měsíců intenzivní práce. Dva dny po napsání tohoto článku vyšly u Zimo nové verze firmware pro dekodér, “nahrávátko” i nová verze programu na tvorbu projektů. Nyní se dá obrátit ta věta v článku, dekodér už více věcí umí než neumí.
  Ale zjistil jsem po prvních testech, že jízdní vlastnosti definované v CV3, 4, 6 jsou zcela odlišné než s dekodéry MX. To je velice vážný problém. A toto buď bude upraveno v další verzi nebo bych musel ladit každý jeden projekt úplně od nuly, tzn. práce na mnoho let.

  Až budu mít tyto základní věci v nějakém použitelném provedení, napíšu o tom zajisté článek. Zatím jen jeden pohled do budoucna, i se stávající kostkou Zimo je rozdíl obrovský.
  https://www.youtube.com/watch?v=6dLWNlskdUk

 8. Broko:

  Vo všetkom vidno a cítiť poctivo odvedenú prácu

Napsat komentář