Imitace přikládání uhlí

Dekodéry Zimo umí provázat zvuk s výstupem pro světlo. Dá se to využít pro imitaci otevřených dvířek topeniště, u některých projektů jsem to již dříve zapracoval. Dají se použít různé zvuky, oranžová dioda může jen svítit a nebo reagovat na konkrétní část zvuku mezi otevřením a zavřením dvířek.

 

Nastavení je poměrně stará věc, kterou jsem zkoušel už kdysi u prvních projektů. Až po instalaci LED do několika svých modelů jsem se s tím začal zabývat podrobněji včetně různých zvuků. Jak se však ukázalo, tato funkce může některým uživatelům způsobit problém pokud tento výstup použili k něčemu jinému.

V projektu jsou použity dva zvuky házení lopatou, které obsahují i klapnutí dvířek při otevření a zavření. Oba zvuky jsou stejné, jen je v nich jinak definovaná smyčka pro světlo. Při stání světlo svítí trvale po celou dobu přikládání, v jízdě je výstup aktivní jen při samotném hození lopatou. Ve skutečnosti si při jízdě topič ovládá dvířka pedálem nebo je ručně obsluhuje strojvedoucí jak je vidět na videích na internetu. Tah kotle by při trvalém otevření nasál studený vzduch.

 

Zatím si na tuto funkci nikdo nestěžoval, pravděpodobně tohle vylepšení ani žádný uživatel nezaregistroval. Kromě dvou kolegů, kteří na výstupu FA1 měli dálkový reflektor. A tady jsem zjistil, že jediné řešení je přepojení na volnou funkci FA2 pokud jsem model neměl přímo v ruce a nemohl jsem přehrát projekt jiným bez této funkce. Výstup totiž není možné deaktivovat nastavením CV, jakmile se spustí zvuk, svítí světlo. Potencionální problém jsou tovární modely Roco HO, kde je výstup FA1 použit pro instalaci kouřového generátoru. Je pak těžké někomu radit na dálku.

Není v mých možnostech vytvářet ke každému projektu deset verzí pro všemožné funkce, resp. nemám k tomu motivaci, protože zvuky dělám především pro svoje modely. Jediná možnost je univerzální nastavení a pro každý model popis funkcí a důležitých CV. A nebo vyladění přesně na míru.

Zkusil jsem tedy vymyslet jak by se dalo zachovat nastavené světlo topeniště a přitom se dalo jednoduše zrušit programováním. Po dvoudenním laborování jsem zjistil, že světlo není v žádném CV a jeho chování je určeno přímo smyčkou *.wav souboru definovanou v projektu, čímž pokusy skončily.  Ale jako již mnohokrát dříve u jiných problémů, napadlo mě jak to obejít.

Přidal jsem ještě třetí zvuk přikládání uhlí. Jeden je s trvalým svícením pro stání, druhý s přerušovaným pro jízdu. Třetí zvuk je pak bez definovaného světla a prostým přeprogramováním tří CV se zvuky vymění. Příklad pro projekt 555.0

  Deaktivace Původní nastavení
zvuk na F1 CV# 513 =  0 CV# 513 =  38
náhodný zvuk Z1 při stání CV# 762 =  40 CV# 762 =  38
náhodný zvuk Z8 při jízdě CV# 765 =  40 CV# 765 =  37

Popsaná úprava se týká především “velkých” lokomotiv s ručním přikládáním uhlí, kde se dá doplnit LED dioda, zatím je to projekt 555.0, 555.1 a BR 01. Tyto články jsem taky upravil. Ostatní projekty menších parních lokomotiv tuto funkci mít nebudou.

 

Petr Smutek

Komentářů (5) na “Imitace přikládání uhlí”

 1. Ronoath:

  Vypadá to vskutku působivě… Zejména to musí být pěkné při noční provozu.

 2. Ivor:

  Skvelé! Každý takýto detail posúva samozrejme model o triedu vyššie.

 3. Lengyel:

  Vážený priatelia modelári. Tento efekt som použil u lokomotívy 555 už pred 5-timi tokmi s trochou viac do červena upravenou LED. Ovšem efekt svietenia nie je trvalý, ale LED bliká ako horiace drevo. Áno je to pôsobivý efekt, hlavne pri osvetlenom koľajisku. Následne som to použil ešte u niekoľkých lokomotív, ktoré majú vymodelované topenisko. Je to práca navyše, ale deti to poteší.

 4. Lengyel:

  Ešte k realizácii. Každá zvuková vzorka má možnosť zároveň pri spustení aktivovať ľubovoľný funkčný výstup. Stačí teda na ľubovoľný výstup pripojiť LED, zadefinovať spôsob svietenia (k dispozícii niekoľko druhov od trvalého cez stroboskop, alebo horiace niečo) a v danej zvukovej vzorke povedať čo má výstup urobiť pri prehrávaní zvukovej vzorky (zapnúť sa, vypnúť atď.). Takto sa dajú prepojiť ľubovoľné zvukové vzorky s funkčnými výstupmi.

 5. Jacek:

  To blikání jako u hořícího dřeva je přesně to co se moc nehodí. Není to táboráček nebo plamen svíčky, ale spaluje se uhlí při vysoké teplotě. Je to vidět třeba tady, jas je v podstatě konstantní.
  https://youtu.be/9q-fiRGRHqg?t=73
  Ten efekt by musel být spíš nepatrný

  Programovat výstupy lze libovolně, ale ne pokud se použije řešení popsané v tomto článku. Na stejném videu je i přikládání v jízdě, strojvedoucí obsluhuje dvířka, tzn. dioda v modelu svítí jen v určené části zvuku. To se přes CV naprogramovat nedá.

Napsat komentář