Digitalizace parní lokomotivy BR 64 od firmy Schirmer

Na náš trh se dostal model parní lokomotivy BR 64 i ve verzi ČSD 365.404. Na stránkách výrobce je uvedeno, že model je připraven pro DCC. Do jaké míry, to popíšu v tomto návodu

Začneme rozebráním. V komínu je šroubek, který vyšroubujeme. Přední část výlisku je nyní volná, ale aby šla sejmout, musíme mírně odehnout čelo tendru od pojezdu, je tam zámeček. Použijeme k tomu např. šroubovák, žádnou hrubou sílu.

Teď vidíme vlastní přípravu pro DCC. Není tu žádné rozhraní s konektorem, jen plošný spoj.

Podle stručného návodu dodávaného výrobcem musíme nejprve odstranit označené součástky. Původně jsem je chtěl odletovat, to se mi však nepodařilo. Proto jsem sáhl k jednoduššímu řešení, součástky jsem prostě malými kleštičkami odlomil.

Teď můžeme přiletovat vodiče dekodéru na určené plošky. Doporučuji před tím na tyto plošky nanést pájecí kyselinu a malé množství cínu.

Modrý vodič neletujeme, můžeme jej zkrátit nebo úplně odstranit.

Po přiletování ohneme vodiče podle fotografie, dekodér nesmí přečuhovat přes plošný spoj, nevlezl by do kabiny.

No a na závěr už zbývá jen model postavit na programovací kolej a je-li všechno správně, zkompletovat.

Příjemné ježdění přeje

Petr Smutek

Komentářů (3) na “Digitalizace parní lokomotivy BR 64 od firmy Schirmer”

 1. Matlas Drahomír:

  Dobrý den pane Smutek.
  Již asi před dvěma roky jsem si zakoupil lokomotivu BR 64 a protože pomalu přecházím na digitalizace mých lokomotiv, chtěl bych předělat i tuto lokomotivu. Trochu se toho bojím, když jsem jí rozebral, tak mě překvapilo, že tam není rozhraní a ty malé drátky mě trochu odrazují. Rád bych se Vás zeptal, když odstraním naznačené součástky (dle návodu k loko a nebo dle Vaší fotografie) zda musí být mezery po odstraněných součástkách nevodivé a nebo se musí propájet, aby naopak byly vodivé. Jinak nevím kde začíná označení vodičů od č.1, případně kam příjdou napájet přívody z dekodéru na motor, další dva z od kolejí a dva žlutý a bílý na osvětlení (určitě jdou postupně). Modrý jak popisujete nepřipojovat, protože druhý vodič je zřejmě veden od kolejí přes diody, které jsou pravděpodobně v tom rozhraní lokomotivy. Asi vím jak na to, ale chtěl bych se ujistit zda to provedu dobře, tedy Vás žádám o odborné vyjádření k digitalizaci této loko, když už jste to dělal. Ještě jeden dotaz, bude možné jezdit s lokomotivou i v analogu, jako je možné u ostatních továrních modelů. Používám většinou dekodéry Kuhn, se kterými jsem spokojen.
  Moc děkuji za odpověď Matlas Drahomír

 2. Petr Smutek:

  Dobrý den pane Matlas,
  mezery po součástkách jsem nechal, zůstane to tedy nevodivé. Vývody z dekodéru přijdou přiletovat na plošky, na fotografiích to jde vidět. Dráty od motoru a sběraču jsou k nim přiletované ze spodní strany plošného spoje.
  V každém případě jelikož je tato digitalizace trochu radikální, doporučuji po zapojení lokomotivu dát nejdřív na programovací kolej a zkusit např. změnit adresu. Jedině až po tom co toto bez žádné chybové hlášky proběhne dát model na normální kolej.
  Analogový provoz by měl být možný jako u každého jiného modelu, nicméně s tím obecně nemám zkušenosti, kolejiště mám digitální.

 3. Marian:

  Dobrý deň p. Smutek
  Pekný popis digitalizácie, škoda že ste neuviedol typ lokodekodéra ktorý ste tam použil, ja som použil najmenší čo som mal a aj tak som ho do kabíny nezmestil .

Napsat komentář