Stavba poštovního vozu Gbkkqs

Při stavění vozu Gbs ze stavebnice ES-Pečky mě hned napadlo udělat si další vůz ve verzi České pošty. Realizovat jsem to ale začal tak nějak od konce, kreslením obtisků, k vlastní stavbě tak došlo až po roce.
 
 
 

V minulosti jsem měl dva modely tohoto vozu. První jsem přestavěl z modelu BTTB někdy v roce 2000. Aby se model aspoň trochu podobal předloze, bylo těch úprav hodně. Žiletkou jsem odstranil spodní část skříně a zejména veškeré prolisy, což byla přímo otrocká práce. Dosadil jsem šikmé výztuhy z kytarové struny, čelo střechy jsem zatmelil. Obtisky jsem tenkrát ještě neuměl kreslit, objednal jsem si je v Hobby-shopu, tehdy ještě v Bohumíně. Dost se tomu divili, asi jsem byl vůbec první kdo chtěl obtisk pro nákladní vůz.

 

Druhý model o 10 roků později, byl už vzhledově na jiné úrovni, odlitek p. Bártka opatřený tampoprintem. Jen ta střecha na první pohled naznačuje, z čeho model vznikl

 

Stavbu modelu popisovat nebudu, už jsem o tom psal článek.

Pojezd jsem zatížil olověným plátem, který je přilepený po celé délce mezi přepážkami skříně. Předpokládám, že díky tomu nedojde časem k ohnutí rámu.

 

Na velký problém jsem narazil u modré barvy. Ve spreji jsem nenašel žádný vhodný ekvivalent. Nakonec jsem sáhl po barvě Agama 05M, kterou jsem natíral štětečkem. Při zmínce o štětcích se dnes některým možná ježí vlasy, ale jak se říká, všechno je rukama. Po přestříkání hotového modelu matným lakem by nikdo ani pod lupou nepoznal že barva nebyla stříkaná.

 

Obtisky jsem si nechal vyrobit sítotiskem. Protože jsem musel odebrat 100 listů, je každý aršík do určité míry univerzální. Tento obsahuje nápisy pro dva vozy v provedení ČD nebo už CZ-POST. Obtisky jsou prvotřídní, velmi tenké, barvy jsou syté, žádné kazy. Není problém se soutiskem a jednotlivé celky nápisů se nemusí pracně vystřihovat, po namočení do vody se samy oddělí. A mám jich hodně pokud by někdo chtěl. Více zde

 

Předlohou prvního provedení byl vůz s číslem 076, který jsem fotil v Ostravě v roce 2006

 

Druhá verze nápisů je podle tohoto vozu a ty jsem použil pro model

 

 

 

Tady model po zkompletování

Zbývalo vyřešit kabel elektrického topení a tady jsem narazil na další problém. Na fotkách vozu 030 je vidět jen na jedné straně, navíc na čelech nejsou elektrické spojky. Zajel jsem si proto do Ostravy nafotit detaily, určitě to pomůže dalším modelářům.

 

Shodou okolností jsem natrefil znovu na vůz s číslem 076. Od roku 2006 se liší jen odebranými elektrickými spojkami a nápisem CZ-POST v označení. A také jinou barvou střechy

Na fotografiích je vidět nejen provedení kabelu, ale i to, že žádný vůz už nemá elektrické spojky, jejich označení na rozích skříně u některých ještě je, u jiných ne. Zůstaly jen držáky spojek.

Kabel jsem vyrobil z tenkého drátku, stejně jako držáky spojek na čele. Skříně pod čelníky jsou z tabulek PVC


 
A zde hotový model

 

Fotografie vozu č. 030: David Hájek

Petr Smutek

Komentářů (3) na “Stavba poštovního vozu Gbkkqs”

  1. Jarda Šimeček:

    Zdravim pane mam zajem o tyto obtisky ČESKA POŠTA 6Ks.

  2. Petr Smutek:

    Zdravím, není problém. Odpověď v e-mailu.

  3. Honza S:

    Zdravím, máte ještě obtisky česká pošta?

Napsat komentář