Ozvučení hektora Tillig
Více než rok jsem uvažoval jestli by bylo možné ozvučit model hektora od Tilliga. V době uvedení modelu na trh se tvrdilo, že je na ozvučení připraven, to ale není zcela pravda. Na plošném spoji je rozhraní plux12, zvukové dekodéry takový konektor nemají. V přední části závaží je kulatý prostor pro reproduktor, těžko ale říct pro jaký. Na Houmrových stránkách jsem našel návod na ozvučení hektora PMT, rozhodl jsem se proto pro stejně radikální zásah.
V tomto článku popisuji vlastní úpravu modelu. Nenesu žádnou odpovědnost za případné škody.
Údajná příprava na ozvučení z výroby měla spočívat v možnosti instalace zvukového modulu, který umí snad jen houkat a zvuk houkačky je pochopitelně z německé lokomotivy a nedá se přehrát. To je pochopitelně o ničem, nehledě na cenu blížící se zvukovému dekodéru.
V prvé řadě jsem chtěl zachovat rozšířené funkce světel, Zimo nemá zvukové dekodéry plux12, ale dá se bez problémů použít plux 16, konkrétně typ MX 648 P16. Jiný typ rozhraní nemá na funkci vliv, pouze nevyužijeme všechny výstupy. Reproduktor jako obvykle ZIMO LS 10×15.
Jak jsem již psal, je třeba odříznout přední část závaží, tím vytvoříme prostor pro reproduktor. Závaží je z nějaké slitiny jako u všech modelů Tillig. Je lehké, ale velmi tvrdé. Po odříznutí jsem ještě musel frézovat zbylé výstupky. Reproduktor jsem oboustrannou páskou přilepil k čelní desce plošného spoje. Nedá se nalepit nahoru, protože musí zůstat malá mezera pro protažení drátů nahoru. Model úpravou “zchudl” o pouhých 5 gramů
Dekodér nasuneme tak, že na jedné straně budou piny přečnívat, viz fotografie.
V tomto kroku je třeba zvlášť dávat pozor a po instalaci je třeba model vyzkoušet na programovací koleji třeba načtením adresy. Pokud je dekodér zasunutý k nesprávné straně, bude ve zkratu a centrála to odhalí bez rizika poškození. Proto NIKDY nedávejte model hned na koleje s plným napětím. Došlo by ke zničení dekodéru.
Největší obavy jsem měl z připojení reproduktoru. Houmr u hektora PMT přiletoval dráty přímo k vývodům konektoru, což si u tohoto modelu neumím představit. Při prohlížení plošného spoje jsem si ale všiml dvou plošek označených LS1 a LS2. Že by to znamenalo Lautsprecher? Ano, jsou to výstupy na reproduktor. Takže aspoň nějaká příprava.
Tím by bylo ozvučení hotové, nutné ještě zmínit montáž. Sundání kastle z pojezdu jde neskutečně těžko, nejdřív sundáme část nádrže, pro vysunutí kastle se ale neobejdeme bez použití hrubé síly, což v kombinaci s tenkým zábradlím je teda věc. U tohoto modelu mi sundání trvalo snad čtvrt hodiny. Při zpětné montáži jsem trochu obrousil zobáčky, které zapadají do nádrže.
Dekodér trochu vyčuhuje na levou stranu, ale zpětné montáži kastle nevadí, i když se uvnitř dotýká.
A když už jsem model měl rozebraný, udělal jsem malý “tuning”. Šedá barva je přehnaně světlá, má to být šeď střední. Tím jsem přetřel i potisk na rámu, ten však na té světlé stejně nebyl vidět. Model později dostane obtisky a možná nějakou decentní patinu. Nárazníky jsem vyměnil za hranaté a místo spřáhel Tillig jsou od Kuehna.
Popis zvukového projektu a video bude v samostatném článku.
Zvukový projekt 720 bez tlumiče
Zvukový projekt 720, 721 s tlumičem
Petr Smutek
1 května, 2018 v 11:43
Dobrý den.
Chci se zeptat zda se dá použít i zvukový dekodér ZIMO MX645P16. Je o trochu levnější a má 10 výstupů.
Bohužel je o 10 mm delší, takže nevím zda tam vleze. Na fotce to vypadá, že by mohl, ale bylo by to asi dost na těsno. Hektora zatím nemám, ale uvažuji o koupi takže nemohu zatím změřit.
Díky za info O.R.
1 května, 2018 v 12:00
Dobrý den,
no právě že už z fotek musí být jasné, že téměř dvakrát větší dekodér tam nemůže vejít. Zejména ne na šířku, i menší MX648 tou vybočenou stranou drhne o kastli.
Jacek
23 května, 2018 v 22:03
Dobrý den, provedl jsem přestavbu přesně podle Vás, ale jelikož jsem začátečník a nevím nic o programování CV adres, tak jsem to provedl podle TT Horažďovice. Lokomotiva je i se zvukem, ale není to tak, jak to nakonec funguje jemu na tom videu. A můj problém je v tom, že jsem hledal a bohužel nikde nenašel co vlastně ty hodnoty CV zastupují co zobrazují, co si mám třeba pod číslem CV 155 představit, je někde přehledné vysvětlení co které číslo CV zobrazuje? A jestli by nebylo možné tuto přestavbu tady pro příklad udělat, jak nastavit CV hodnoty? Akorát bohužel nemám zvuk od Vás, ale od Artlu, ale to by snad nemělo vadit? Děkuji za odpověď
24 května, 2018 v 19:30
Dobrý den,
bohužel asi neporadím. Článek se týká ozvučení modelu mým zvukovým projektem, u toho stačí pouze zasunout dekodér, nic není potřeba nastavovat. Návody TT Horažďovice neznám a konkurenční zvuky pochopitelně taky ne.
Pokud jde o význam jednotlivých CV, k tomu slouží manuál výrobce, na stránkách Zimo je ke stažení. Ovšem pokud jste začátečník, důrazně doporučuji do ničeho nezasahovat, u mých zvuků kromě adresy ani není důvod cokoliv programovat, vše je nastaveno pro konkrétní tovární model.
25 května, 2018 v 16:22
Děkuji moc za odpověď,,takže pokud tomu rozumím, když si od vás nechám nahrát zvuk, tak pak už jen stačí zadat v CV 1 číslo lokomotivy mojí a všechno už je nastaveno? A dostanu od vás přitom kde na které pozici tlačítka(asi jak se píše F) je který zvukový efekt? Předem děkuji za odpověď a už nebudu otravovat se zbytečnými otázkami 🙂
25 května, 2018 v 17:06
Ano, pouze CV1, toť vše. Popis zvukového projektu je hned v sousedním článku – http://www.jacek-modely.cz/zvukovy-projekt-hektor-720-bez-tlumice/