Zvukový projekt hektor 720 bez tlumiče

Na hektora bez tlumiče se mě často ptali majitelé modelu, zvuky jsou totiž dost specifické a i když má lokomotiva stejný motor jako berta, zvuk je úplně jiný. U nás těmto strojům strojvedoucí říkali “buchar”, což jsem pochopil až když jsem to slyšel naživo. O zvuky jsem se proto snažil, ale bylo to mnohaleté úsilí, nakonec jsem se k nějakým nahrávkám dostal a i tvorba zvuků byla záležitostí na několik měsíců.

Tak snad se mi to podařilo…

Popis je stejný jako obvykle.

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při plném zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, v tomto případě při malém zatížení, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy. Lokomotiva se např. rozjede na sadu „zátěž“, motor burácí, po rozjetí se sady přepnou a motor už duní o poznání méně.
V každém případě k přepnutí za jízdy nedojde okamžitě po stisku tlačítka, ale až při změně rychlosti.

I u hektorů jsem použil redukci rozjezdové/brzdící křivky na samostatné tlačítko. Nastavil jsem to na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže. Vypadá to opravdu dokonale.
Při tomto nastavení nefunguje na druhé sadě vypnutí rozjezdové a brzdící křivky F4. Je to celkem logické, nejde redukovat redukci. Samotná redukce je však nastavitelná.

Projekt obsahuje také možnost pomalého rozjezdu na volnoběh. U hektorů je výkon motoru rozložen do 8 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem. Funguje to automaticky.

Dalším prvkem, který stojí za zmínku, je zvuk ventilátoru. U skutečné lokomotivy jsou jeho otáčky závislé na otáčkách motoru. Nastavil jsem to proto tak, že zvuk ventilátoru ve vysokých otáčkách se spouští náhodně pouze při jízdě nebo zapnutím funkce F21. Zvuk při nízkých otáčkách se spouští náhodně pouze pří stání a v delších intervalech, nebo se dá pustit ručně funkcí F16

Mapování funkcí:

náhodné zvuky
F19 – přepínání mezi 2 sadami zvuků

720, 721

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla
F1 světla – rozšíření
F2 světla – rozšíření
F3 posun – poloviční rychlost
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění
F5 světla – rozšíření
F6 tlačítko plný výkon
F7 houkačka 1
F8 ZAP/VYP zvuk
F9 houkačka 1 krátká
F10 houkačka 2 (jiná délka)
F11 píšťala 1
F12 houkačka “Povolte brzdy úplně
F13 píšťala 2
F14 ventilátor volnoběh po 100 – 200s, pouze při stání
F15 kompresor
po 60 – 200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího
F17 svěšení vozů
F18 rozvěšení vozů
F19 přepínání sad zátěž/bez zátěže
F20 skřípání okolků v oblouku
F21 ventilátor jízda
po 50 – 150s, pouze při jízdě
F23 trubka vlakvedoucího
F24 pískování
F28 ztlumení zvuků

Pro modely Tillig a PMT je součástí projektů i nastavení světel.

Nastavení jedlotlivých CV již uvádět nebudu, protože jich je příliš a u každé verze projektu se liší.

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

Tady je video

 

Případné dotazy k nahrání zvuků mi napište e-mailem.
Petr Smutek

Komentářů (9) na “Zvukový projekt hektor 720 bez tlumiče”

 1. Milan Maršík:

  Dobrý den,
  zakoupil jsem u IT-vlaky TT loko Tilig T435 se zvukem Jacek (zvuk bez tlumiče). Popis ovládání zvuků jsem si stáhl na Vašich stránkách. Neznám ale nastavení CV parametrů, které bych potřeboval v případě, že bych chtěl něco měnit. Nemám nožnost přečtení nastavených parametů z dekodéru.
  Můžete mi prosím poslat nastavení parametrů, jaké je ve zvukovém projektu ?
  Jinak zvuky moc chválím. Mám od Vas i jiné ozvučené loko (Brejlovec, Bardotka – vše od IT-vlaky), všechny jsou perfektní, ale Hektor je nejlepší.

  Předem děkuji

  Zdraví Milan Maršík

 2. Jacek:

  Dobrý den,

  jsem rád, že se Vám zvuky líbí. Pokud jde o nastavení CV, není to tak jednoduché. Libovolně můžete upravovat CV 3, 4 a 6. Do určité míry max. rychlost v CV5, ta nesmí být nižší než určitá hodnota, zvýšit lze bez omezení. Dále je možné libovolně měnit hlasitost, ale to je asi tak všechno. Několik CV je pro světla a pak celá škála CV je pro zvuky a jejich funkce, do toho ale radím nezasahovat.

 3. Štěpan Souhrada:

  Dobry den,
  mel jsem otazku pro vas. Da se zmenit poradi funkci nebo popr. nejake smazat lec mam MultiMouse ktery ma jenom do F20.
  S pozdravem
  Štěpan Souhrada

 4. Jacek:

  Dobrý den,

  pozice funkcí se dají upravit na přání.

 5. Pavel:

  Mohu se zeptat, jaké CV 3,4,6 je ideální nastavit aby zvukový doprovod k danému rozjezdu/brždění byl co nejefektnější? Popřípadě jiná CV, která to ovlivňují. Prostě jako to máte Vy na videu.. Pak ještě nerozumím jaký efekt má mít vypnutí křivek rozjezd/brždění . Díky.

 6. Jacek:

  Není třeba vůbec nic nastavovat, vše už je v projektech nastavené. Uživatel potřebuje změnit pouze adresu.
  Vypnutí křivek se hodí např. při posunu nízkými rychlostmi, kdy jsou časté výpadky proudu. Model se pak nerozjíždí od nuly, ale pokračuje navolenou rychlostí. A také se to dá použít jako rychlobrzda, model zastaví okamžitě a není nutno shazovat celé kolejiště tlačítkem Stop.

 7. Pavel:

  Dobře, děkuji, ale pokud provedu reset dekodéru. Co mám potom nastavit, předpokládám, že se mi tyto CV vymažou, že?

 8. Christian_B:

  Eine Frage: Welche Lok bezeichnet man als “Berta” ??

  Danke

 9. Jacek:

  Es ist Baureihe 749, 751 (T 478.1)

Napsat komentář