Zvukový projekt hektor 720 bez tlumiče

Zvuky hektorů bez tlumič jsou dost specifické a i když má lokomotiva stejný motor jako berta, zvuk je úplně jiný. U nás těmto strojům strojvedoucí říkali “buchar”, což jsem pochopil až když jsem to slyšel naživo. Zvukový projekt jsem vytvořil v roce 2013 po mnohaměsíčním úsilí. Tehdejší práci jsem však uložil jen do 8-bitové kvality, kvůli dekodérům MS jsem tak vše střihal znovu.

 

Funkce a vlastnosti jsem popsal v samostatných článcích, do jednotlivých projektů je postupně doplňuji. Seznam všech verzí a jejich variant je v tabulce kódových projektů spolu s popisy pdf pro jednotlivé tovární modely.

 

Funkce a vlastnosti

Křivka rychlosti (aktualizace č. 12)

V projektu je definovaná 28-bodová křivka pro dosažení reálnějšího chování. Jedná se zejména o hladké rozjezdy/dobrždění a rychlost při funkci F3, která je cca polovina maximální rychlosti

 

Světla při startu

Při startování motoru bliknou světla. Nedojde k pohasnutí, lokomotiva má LED světla. Úroveň nižšího jasu je v CV192, výchozí hodota je 1. Naprogramováním nuly dojde ke zrušení funkce.

 

F6 – výběh

Po zapnutí F6 zvuk motoru přejde na volnoběh. Zároveň je zablokovaná akcelerace, je možné pouze zpomalovat a zastavit. Vypnutím F6 je rozjezd opět možný včetně odpovídajících zvuků.

Tato závislost funguje pouze se zapnutými zvuky F8.

 

F25 – tlačítko výkonu

Po zapnutí F25 jdou zvuky motoru na úroveň plného výkonu bez ohledu na rychlost jízdy nebo stání. Při vypnutí „spadnou“ na úroveň aktuálně navoleného stupně. Příklad použití – pomalý rozjezd těžkého vlaku

Pro přesunutí funkce na jiné tlačítko programujte CV339=číslo tlačítka. Výchozí hodnota je 25 pro F25

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.

 

Zvuk dobrzdění (aktualizace č. 15)

V závislosti na rychlosti při zpomalení a navolené sadě zátěž/bez zátěže se při zastavení přehrají různě výrazné zvuky dobrzdění. Hlasitost těchto zvuků je v CV981. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

Vrznutí zdrží při rozjezdu (aktualizace č. 15)

Při zvolení vyšších stupňů ovladače před rozjezdem se s pohybem modelu přehraje zvuk povolujících brzdových zdrží. Hlasitost tohoto zvuku je v CV980. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuk deaktivuje.

 

F20 – broušení okolků v oblouku (aktualizace č. 13)

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující jízdu obloukem. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV985, výchozí hodnota je 100

 

F24 – zvuky tratě (aktualizace č. 14)

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující hluk jízdy po kolejích. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV986, výchozí hodnota je 200

 

Zvuky brzdičů (aktualizace č. 15)

Při zpomalení se přehraje syčení brzdičů, zabrzdění a odbrzdění. U sady „zátěž“ je to zvuk průběžné brzdy, při sadě „bez zátěže (F19) je to zvuk přídavné brzdy. Hlasitost je v CV984. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

Brzdy soupravy (aktualizace č. 15)

Tlačítky F26, F27 a F28 lze navolit typ soupravy. Při zpomalení se pak přehrávají i odpovídající zvuky brzdových zdrží. Hlasitost je v CV987

 

Automatická regulace podle zátěže

Při velkém přidání rychlosti jde zvuk motoru např. na úroveň 7. stupně, po dosažení rychlosti dojde k poklesu o jeden stupeň. A opačně při velkém ubrání rychlosti klesnou zvuky na úroveň např. 1. stupně a po dosažení požadované rychlosti se zvuk změní o jeden stupeň nahoru. Při zadání nulové nebo maximální rychlosti to nefunguje.

 

Petr Smutek

 

Zvukové ukázky

1. rozjezd – zátěž, 2. rozjezd – bez zátěže

720.003

     

720.018 (V75.018)

     

Video
model HO Piko

Starší verze zvuku

 

Petr Smutek

Komentářů (13) na “Zvukový projekt hektor 720 bez tlumiče”

 1. Milan Maršík:

  Dobrý den,
  zakoupil jsem u IT-vlaky TT loko Tilig T435 se zvukem Jacek (zvuk bez tlumiče). Popis ovládání zvuků jsem si stáhl na Vašich stránkách. Neznám ale nastavení CV parametrů, které bych potřeboval v případě, že bych chtěl něco měnit. Nemám nožnost přečtení nastavených parametů z dekodéru.
  Můžete mi prosím poslat nastavení parametrů, jaké je ve zvukovém projektu ?
  Jinak zvuky moc chválím. Mám od Vas i jiné ozvučené loko (Brejlovec, Bardotka – vše od IT-vlaky), všechny jsou perfektní, ale Hektor je nejlepší.

  Předem děkuji

  Zdraví Milan Maršík

 2. Jacek:

  Dobrý den,

  jsem rád, že se Vám zvuky líbí. Pokud jde o nastavení CV, není to tak jednoduché. Libovolně můžete upravovat CV 3, 4 a 6. Do určité míry max. rychlost v CV5, ta nesmí být nižší než určitá hodnota, zvýšit lze bez omezení. Dále je možné libovolně měnit hlasitost, ale to je asi tak všechno. Několik CV je pro světla a pak celá škála CV je pro zvuky a jejich funkce, do toho ale radím nezasahovat.

 3. Štěpan Souhrada:

  Dobry den,
  mel jsem otazku pro vas. Da se zmenit poradi funkci nebo popr. nejake smazat lec mam MultiMouse ktery ma jenom do F20.
  S pozdravem
  Štěpan Souhrada

 4. Jacek:

  Dobrý den,

  pozice funkcí se dají upravit na přání.

 5. Pavel:

  Mohu se zeptat, jaké CV 3,4,6 je ideální nastavit aby zvukový doprovod k danému rozjezdu/brždění byl co nejefektnější? Popřípadě jiná CV, která to ovlivňují. Prostě jako to máte Vy na videu.. Pak ještě nerozumím jaký efekt má mít vypnutí křivek rozjezd/brždění . Díky.

 6. Jacek:

  Není třeba vůbec nic nastavovat, vše už je v projektech nastavené. Uživatel potřebuje změnit pouze adresu.
  Vypnutí křivek se hodí např. při posunu nízkými rychlostmi, kdy jsou časté výpadky proudu. Model se pak nerozjíždí od nuly, ale pokračuje navolenou rychlostí. A také se to dá použít jako rychlobrzda, model zastaví okamžitě a není nutno shazovat celé kolejiště tlačítkem Stop.

 7. Pavel:

  Dobře, děkuji, ale pokud provedu reset dekodéru. Co mám potom nastavit, předpokládám, že se mi tyto CV vymažou, že?

 8. Christian_B:

  Eine Frage: Welche Lok bezeichnet man als “Berta” ??

  Danke

 9. Jacek:

  Es ist Baureihe 749, 751 (T 478.1)

 10. Martin Woch:

  Bitte ändern Sie das Soundprojekt für die V75/BR107 Tillig Loks. Das Licht hinten und vorne schaltet komplett Falsch.

 11. Jacek:

  Es liegt kein Fehler im Projekt vor. Irgendwo haben sie einen Fehler. Sie schreiben nicht von wem Sie den sound haben, welche version, für welches modell? Wenn Sie den Code haben, hier sind die aktuellen Projekte und *.pdf mit CV´s
  http://www.jacek-modely.cz/kodove-projekty/

 12. Martin Woch:

  Ich hatte das Projekt von der 720.003 von Ihnen auf meiner neuen V75 von Tillig drauf. Am 20.01.23 haben Sie ein neues Update raus gebracht welches ich mir auf mein ms480p16 aufgespielt habe. Mit diesem neuen Projekt funktioniert das Licht überhaupt nicht mehr richtig. Nur das Rangierlicht geht Ordnungsgemäß. Liebe Grüße aus Dresden

 13. Jacek:

  Proben Sie CV433=0, 434=2

Napsat komentář