Ozvučení BR52 Tillig

Lokomotiva 555.0 není připravená na ozvučení, instalace zvukového dekodéru a reproduktoru tak vyžaduje úpravy. Pokud máme novější verzi modelu s digitálním rozhraním, není úprava složitá. Do tendru přijde dekodér ZIMO MX648F s 6-pinovým konektorem. Dekodér je však širší než prostor v uhláku. Je nutné vyklepnout odlitek uhlí, dekodér bude ležet na jeho místě. Dráty konektoru smotáme tak, aby byly pod dekodérem a nebránily pohybu motorku.

Reproduktor ZIMO 10×15 bude v lokomotivě, další úprava tak bude spočívat v provrtání čela tendru, aby bylo možné protáhnout fialové vodiče. Můžeme protáhnout i modrý, hnědý a zelený drát, které je možné využít pro osvětlení kabiny, případně pojezdu.

Reproduktor se dá přilepit ke stropu nebo armatuře. Nechal jsem ho zatím volně, dá se instalovat i do prostoru topeniště a mít tak kabinu prázdnou pro realizaci osvětlení.

 

 

Digitalizace starší verze vyžaduje kompletní přestavbu modelu, kterou popisuji zde. Vlastní ozvučení pak bude stejné, jen vodiče dekodéru se přiletují přímo na plošný spoj tendru. Také je nutné frézovat vnitřek horní části, protože vodiče svou tloušťkou brání zkompletování tendru.

 

 

Tady ještě pár obrázků tendru mazutky pro inspiraci. Nástavba je od DK-model, je třeba uvnitř přibrousit hrany, aby nebránily umístění dekodéru, bude až nahoře pod stropem. V této verzi tendru je však místa o dost více:-)

 

 

Popis zvukového projektu s ukázkou

 

Petr Smutek