MS projekty – aktualizace č. 13 a 14, ruchy tratě

Dlouho opomíjeným detailem v mých projektech jsou ruchy. Kdysi jsem dělal ozvučení vozidel a tratí do simulátoru MSTS/Openrails. Možnosti jsou zde obrovské, dekodér proti tomu umožňuje použít jen jeden zvuk bez ohledu na rychlost a to mi vadilo. Se skripty se ovšem fantazii meze nekladou

Už i u nových továrních modelů se objevují funkce označené „Kurvenquitschen“ a „Schinenkarren“ obsahující zpravidla dva vzorky pro nízkou a vysokou rychlost.

Zkusil jsem proto zase trochu srovnat krok, jen jsem to jako obvykle nepatrně rozvedl.

 

Broušení okolků v oblouku

Počet vzorků je vyšší, aby se zvuk měnil plynule podle rychlosti a také pro každý typ vozidla jsem připravil odlišné sady zvuků.

Funkce zůstává pod F20, aktivní je pouze při jízdě od určitého stupně.

 

Zvuky tratě

Stejný skript s drobnými rozdíly jsem zkusil pro ruchy tratě. Sady zvuků jsou rovněž odlišné podle typu vozidla a do určité míry jsou „neutrální“, aby někoho nenapadlo počítat jestli klapot přesně na chlup odpovídá ujeté vzdálenosti. Není rozlišen typ tratě (běžná trať/koridor/lokálka, atd.)

Zde prostě nelze vytvořit naprosto perfektní ozvučení jako ve zmíněných simulátorech, nestačila by na to paměť dekodéru. Někteří kolegové také léta volají po dalších typických jevech, jízda přes výhybky, mosty, tunely. No, dalo by se řešit stejným skriptem, ale na to již nestačí paměť ani rozsah tlačítek.

Funkce je pod F24. Původní zvuk pískování jsem zrušil. Je to další z historicky daných věcí, které jsou spíš nepoužitelné. Modely neumí řízeně prokluz s odpovídajícím zvukem a samotné pískování není při nastartovaném motoru slyšet.

Hlasitost ruchů tratě by měla být taková, aby byly slyšet spíš jen ve výběhu, rozhodně ne ve výkonu. Nastavil jsem to podle toho, poladit si to každý může v CV986

 

Video

 

 

Patnáctou aktualizaci představím později, týkat se bude komplexního ozvučení brzd podle skutečnosti

Petr Smutek
 

Komentářů (7) na “MS projekty – aktualizace č. 13 a 14, ruchy tratě”

 1. Jan Jarolim:

  to je prostě paráda !

 2. Ivor:

  Paráda, dočkal som sa….. použitie plánujem síce trochu inak, ( ako sme sa bavili vo Zvolene ), ale som rád a určite nie som sám, že si na túto “cestu” zdokonaľovania Tvojich projektov vykročil. Ďakujem Peťo za všetkých, ktorým takýto detail umocní radosť z modelovej železnice 21. storočia. 🙂

 3. VYSOČINA:

  Ahoj Petře, kdy už se konečně dočkáme korektních projektů s rychlostnim *profilem*, že se loko nebude plazit jako šnek ŠEDESÁT * když umí i 120 !!!!

  PS měřím vozem ESU a stále jaem na rozpacích

 4. Jacek:

  Ivore děkuji. No na zvuky čistě pro vozy možná jednou taky dojde, ale to už si budeš muset odladit sám:-)

  VYSOČINA:
  Ahoj, a Ty už si viděl bertu se soupravou jet 120?, rychlost je reálná, nikoliv jako dětská autodráha. Nicméně stačí si přečíst popis kteréhokoliv projektu a zjistíš, že v jednom CV si rychlost upravíš zcela libovolně bez ohledu na zvuk, v tomto jsou právě naopak moje projekty korektní. Někteří požadují modelovou rychlost, jiní rychlost splašené myši, ale to si každý už upraví podle sebe.

 5. Kolbi:

  Jak to prosím vypadá s projektem 753.333 ve verzi 14? Článek o H0 ROCO Brejlovci (do kterého bych ho rád dal) s touto verzí byl už v červenci, ale v seznamu projektů je stále ve fázi přípravy.

 6. Jacek:

  Ta příprava v tabulce je takový můj průzkum jestli to vůbec někdo stahuje. Lidi jsou tím množstvím projektů a aktualizací už tak přesycení, že není žádná zpětná vazba. Přidám to do další aktualizace, rovnou už ve verzi 15

 7. Kolbi:

  To Jacek: Super, moc děkuji. Já sám stahovat nebudu, ale pan Balíček pro mne snad brzy ano 😉

Napsat komentář