M 275.1 MTB, ozvučení, postřehy

Po náročné tvorbě zvukového projektu, o kterém byl předcházející článek, se mi do dílny dostaly i dva zbrusu nové modely od MTB k ozvučení. Využil jsem toho k nafocení a sepsání několika postřehů než se vozy vrátí majiteli.

 

Celkový pohled

  

 

Ozvučení

Model je řešen podobně jako M 296.1, stejný je způsob uchycení kastle a také možnosti DPS. Do konektoru plux22 přijde dekodér MX645P22, brzy bude možno použít i nový MS450, u kterého by mohl být zvuk ve vyšší kvalitě.

Problém s krátkými piny víceméně přetrvává, u jednoho modelu dekodér v konektoru držel dobře, u druhého jen na desetinách milimetru. 

V modelu je hodně místa, reproduktor se dá umístit do nástupního prostoru a nebo pod vůz.

 

A tady jsem začal laborovat. Ze svých zkušeností, pokud je reproduktor v uzavřené kastli bez otvorů, mívá hlubší zvuk. Nejlepší příklad je třeba kocour 742 nebo malý hektor 720 od Tilligu. Kastle tu funguje jako další ozvučnice, která dost zvýrazňuje zvuk. U kocourů a hektorů od MTB to ale nefunguje, zvuk je znatelně utlumený.

U Ganze jsem zkusil místo dojmu měření. U jednoho modelu jsem dal reproduktor dovnitř, u druhého pod podlahu a pak jsem u obou modelů natočil mikrofonem zvuk.

reproduktor uvnitř

reproduktor venku

Je zřejmé, že umístění pod podlahou je lepší. Prostor od podlahy po hranu plenty je 7,4 mm, chladiče jsou vysoké 10,4 mm.

 

Povrchová úprava mě příjemně překvapila, od určité doby se velmi zvedla kvalita u všech modelů MTB. Nástřik je rovnoměrný s ostrými přechody barev, tisk krásně čitelný. Oproti tomuto je to velký skok kupředu. Evidentně je za tím změna dodavatele.

Dál obrazem

 

 

K modelu jsou přiloženy dolepovací doplňky, mimo jiné části bočnic, které se nasadí na masky předního podvozku. Coby “nemajitel” jsem to vyzkoušet nemohl.

Dál jsem narazil na problém. U obou kusů byla zadní část vozů cca o milimetr níže, projevilo se to narážením pluhu o nerovné styky kolejnic. Asi by stačila obyčejná podložka jestli je zadní podvozek připevněný šroubkem.

  

 

To je asi jediná viditelná vada. Jízdní vlastnosti jsem mohl zkoušet jen na čtyřmetrové rovné koleji. Oba modely jezdily jemně a plynule, jen při jízdě bez zvuku bylo slyšet vrzání, snad od ložisek nebo sběračů. Zvukový projekt jsem vyladil do finální podoby.

Více jako téčkař neotestuji, po podrobném zkoumání bych uvítal zmenšeninu v TT, model vypadá dobře.

 
Video, pouze dokumentační

 

Petr Smutek

Komentářů (5) na “M 275.1 MTB, ozvučení, postřehy”

 1. Wolfgang Popp:

  The speaker placed outside is not optimal. The box needs a surround-box for the developping of the sound. It does not work by it own. Like this the sound is flat. You should put it into the wagon.

 2. Jacek:

  See text and mp3. Speakr inside e. g. 742 or 720 Tillig is super. But inside 742 or 721 MTB no, sound is subdued and drab.

 3. Ivor:

  Pekná práca profesionálneho zvukára … Reproduktor umiestnený vnútri bude vždy vydávať trocha hlbší zvuk, ako reproduktor umiestnený mimo uzavretej časti modelu. Sám som zvedavý, či nové typy dekoderov ZIMO, ktoré majú byť vybavené architektúrou pre 16-bitové zvukové projekty oproti tým 8-bitovým prinesú počuteľné zlepšenie zvukového prejavu, pri tých našich “HiFi reprákoch” v našich modeloch. 🙂

 4. Jacek:

  Děkuji Ivore. Někdy to není jen o tvorbě zvuků, ale i o laborování s těmi reproduktory. Mám z leptu 742 a 770 s reproduktorem uvnitř, kastle je uzavřená bez otvorů a zvuk je tak hlasitý, že jsem ho musel ztlumit na polovinu. Oproti tomu stejné modely od MTB a Piko se stejnými zvuky hrají utlumeně a nevýrazně. Zřejmě plechová kastle rezonuje. U zmíněné 742 Tillig tvoří ozvučnici celý balast. Chce to prostě zkoušet.
  Na 16-bitové dekodéry jsem taky velmi zvědavý. Bude s tím však hodně práce, bude třeba stávající projekty vytvořit znovu. Podle mě největší poslechový rozdíl bude absence šumu u tichých zvuků, např. doběh zvuku stopu motoru, jinak se 8-bitový zvuk moc neliší. Leda by dekodér uměl 44100 Hz místo dosavadních 22050 Hz

 5. Peter:

  Jacek, thank you for posting all the information. What sound file have you used to program the MX645? Are the sound file available for free?
  Thank you, Peter

Napsat komentář