Zvukové projekty berty 749

Stejně jako článek o zvucích lokomotiv řady 751 bylo nutné přepsat i tento o řadě 749

Článek po času zmizí v seznamu podle data publikace.

 

 

Aktualizace 31. 3. 2019

 • Označení zvukových projektů se změnilo na prosté číslo lokomotivy. V různých verzích a variantách byl už zmatek
 • Zvukové projekty jsou vyladěné pro modely Roco, Piko a MTB a Kuehn
 • Jednotlivé varianty budu pro modely Kuehn klonovat.
 • U všech jednotně nastavené funkce a zkrácena délka startu

 

Funkce

F5 – elektrické topení

Při stisku tlačítka přejde zvuk motoru z volnoběhu na úroveň 3. stupně. Při rozjezdu se zvuky motoru mění až od určité rychlosti. Po vypnutí zvuk opět spadne na volnoběh.

U modelů MTB je na stejné pozici i ovládání světel na stanovišti. Jelikož volné pozice už nejsou, je světlo aktivní pouze při stání, rozjezdem se zhasne.

Pro funkci topení je následující nastavení:

CV339=5 – číslo tlačítka

CV340=3 – číslo požadovaného stupně motoru. Pro deaktivaci se naprogramují do obou CV nuly

 

F6 – tlačítko výkonu

U většiny zvukových projektů je nastaveno jako „plný výkon“, při zapnutí jdou zvuky motoru na úroveň plného výkonu bez ohledu na rychlost jízdy nebo stání. Při vypnutí „spadnou“ na úroveň aktuálně navoleného stupně. Příklad použití – pomalý rozjezd těžkého vlaku

Dá se naprogramovat obráceně volnoběh, např. pro jízdu z kopce

CV374=6 – číslo tlačítka

CV375=7 – číslo nejvyššího stupně motoru. Pro volnoběh se naprogramuje nula

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.
S aktuálním firmwarem funguje redukce na obou sadách.

 

Zvuk volnoběhu při snížení rychlosti pod určitou mez.

Příklad, vlak vjíždí do stanice na 28. stupeň (plná rychlost). Ovladačem se zvolí 7. stupeň, vlak začne zpomalovat a zvuk motoru spadne na volnoběh, přičemž vlak ještě dojíždí k perónu, než je zastaven ovladačem úplně. Při případném zvýšení rychlosti během dojíždění na volnoběh zvuk motoru jde na úroveň navoleného stupně.

 

pomalý rozjezd na volnoběh

Hodí se to pro velké diesly jako brejlovce, berty, čmeláky, apod. U nich je výkon motoru rozložen do 8 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem. Jednotlivé stupně se dají přidávat ovladačem Lenz LH100.

Mapování funkcí je pak stejné jako u jiných projektů.

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla poziční
 
F1 světla koncová (pouze MTB)
 
F2 světla dálková (pouze MTB)
 
F3 posun  
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění  
F5 el. topení, světlo v kabině (pouze MTB)
 
F6 plný výkon  
F7 houkačka 1  
F8 ZAP/VYP zvuk  
F9 houkačka 1 nebo 2 krátká  
F10 houkačka 2  
F11 houkačka 3  
F12 houkačka 1 -.. Povolte brzdy úplně  
F13 píšťala  
F14 píšťala krátká  
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího  
F17 svěšení šroubovky  
F18 rozvěšení šroubovky  
F19 přepínání sad – zátěž/bez zátěže  
F20 broušení okolků v oblouku  
F24 pískování  
F26 zeslabení zvuků  
F27 zesílení zvuků  
F28 ztlumení zvuků  

 

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

Kompletní informace k jednotlivým zvukovým projektům jsou níže. Pokud je nutné provést reset dekodéru, je nutné naprogramovat všechna CV uvedená v tabulce.

TT MTB

TT Kuehn

H0 MTB

H0 Roco

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

Ukázky

1. rozjezd – zátěž, 2. rozjezd – bez zátěže, 3. rozjezd – přepínání sad za jízdy, 4. rozjezd – zapnuté elektrické topení

749.018

     

749.247 s tlumičem

      

749.264 s tlumičem

     


Petr Smutek

Komentářů (13) na “Zvukové projekty berty 749”

 1. Petr Gomba:

  Dobrý den
  Mám modely tt,dělané tzv.doa na koleně,ale mám plno lokomotiv řad 720,749,770,775-776.Já sháním kdyby jste my mohl přepálit zvuk spalovacíh motorů na tyto lokomotivy,viz výše ato na cd popř.dvd jako mp3.Přeji hezký den Petr Gomba.

 2. Jacek:

  Dobrý den,
  zvuky ze zvukových projektů neposkytuji, pro Vaše účely by ale stejně byly k ničemu. Více v e-mailu.

 3. Michal Poštolka:

  Dobrý den,
  bydlím u nádraží asi 100m od depa stanice Lipová-lázně. Zvuky ,,Berty” nebo ,,Zamračené” jsem dobře znal, protože když jel kolem vlak tak pěkně duněl a dům se třepal. Teď tady projede ,,brejlovec” s motorem, který jen tak šepotá dokonce se už ani pořádně nehouká. Tak jsem se rozhodl pořídit ,,Bertu” v měřítku H0 a nechal jsem si do ní nahrát tento zvuk. Když jsem doma nastartoval lokomotivu na kolejišti, které stavím po vzoru naší stanice, tak jsem si vzpomněl na staré dobré časy, když mi kolem oken jezdily i noční vlaky a pěkně duněly. Ty zvuky nemají chybu! Tak jsem hned koupil druhou ,,Bertu” ať to mám ve stereu :-). V depu mám pět stání a až to nastartuju vše to bude koncert. A protože ,,Berty” šrotují bude toto jedna z možností, jak uchovat památku těchto mašin.
  Mp

 4. Pišta:

  Dobrý den,
  Vaše zvuky motoru i houkaček jsou nádherné a bezkonkurenční a z mého pohledu naprosto profesionální. Rád bych věděl, zda je možné do Vašeho projektu 749 verze 3.1 propašovat staniční hlášení a upravit ovládání do kláves F0 – F20 tak, aby bylo možné bezproblémově využít všech funkcí (např. vypuštěním F2,F5,F9). Pokud by byly tyto úpravy možné, na kolik by mě přišlo jejich nahrání do zaslaného dekodéru? (pokud je můj požadavek naivní a technicky nerealizovatelný, omlouvám se, se zvukem teprve začínám)

 5. Jacek:

  Dobrý den,

  děkuji za uznání.
  Do stávajících zvukových projektů většiny řad nelze přidat staniční hlášení. Takový zvuk je dlouhý, zabere v průměru čtvrtinu kapacity dekodéru. U bert, brejlovců, čmeláků, apod. zabírám 99% místa. Leda by se smazala celá druhá zvuková sada, což by kvůli jednomu zvuku byla poněkud škoda.

  Úprava mapování zvuků či různých funkcí je možná na přání.

  Pokud jde o více zvuků staničního hlášení, je vhodné jít úplně jiným směrem. Např. použít mp3 přehrávač a reproduktor dát třeba ke staniční budově. Tohle řešení umožní přehrávat bezpočet zvuků a za zlomek ceny dekodéru.

 6. Jiří:

  Dobrý den,
  co se týče zvukových modulů do modelových lokomotiv jednoznačně výborná práce to klobouk dolů. Dalo by se s tímto modulem operovat i v simulátorech ? MSTS nebo TRAINZ ?

 7. Jacek:

  Dobrý den,

  nevím co myslíte tím operováním. Zvukový dekodér je určen pro modely lokomotiv, pro nic jiného použít nejde.

 8. Pravý Český Šotouš:

  Zdravím,
  podobné zvuky jsem sháněl již delší dobu. Mám v plánu si sestavit model bardotky v měřítku 1:120 zcela doma bez nějakého zakopení podvozků apod. Mám v plánu tento model ozvučit a vzhledem k tomu že tyto zvuky by se daly nahrát do mého plošného spoje který bude mít v sobě nahraný tento zvuk tak Vás prosím zad byste mi zaslal do emailu odkaz kde je možné tyto zvuky stáhnout nebo poslat v příloze. Děkuji

 9. Jacek:

  Asi Vás zklamu, ale nejedná se o žádný “free” produkt ke stažení. Zvukové projekty ani jejich součásti neposkytuji.

 10. Jan:

  Dobrý den
  Měl bych začátečnický dotaz:Jak se spouští funkce vyšší než F20 např.ty jaké máte nastavené viz tabulka výše?Jsem začátečník v dcc a proto se raději zeptám.Jinak skvělé zvuky jen tak dál.

 11. Jacek:

  Dobrý den,

  jen s plnohodnotným ovladačem a ústřednou, např. Lenz LH100. Proto od F21 výš nedávám žádné důležité zvuky.

 12. Pavel Marecek:

  Dobry den mam ROCO brejlovce s dcc dekoderem chtel bych se zeptat jakym zpuaobem a co je potreba objednat kdyz bych jej chtwl ozvucit vasim modulem moc kolem toho netusim podrobnosti jinak zvuk jsem slysel na vystave a je to fakt pecka diky za tento projekt

 13. Jacek:

  Dobrý den,
  můžu jen nahrát zvuk. Ozvučení je možné objednat v itvlaky.cz. Více v e-mailu.

Napsat komentář