Zvukové projekty berty 749

Stejně jako článek o zvucích lokomotiv řady 751 bylo nutné přepsat i tento o řadě 749

Článek po času zmizí v seznamu podle data publikace.

 

 

Funkce a vlastnosti jsem popsal v samostatných článcích, do jednotlivých projektů je postupně doplňuji. Seznam všech verzí a jejich variant je v tabulce kódových projektů spolu s popisy pdf pro jednotlivé tovární modely.

 

Funkce a vlastnosti

Křivka rychlosti (aktualizace č. 12)

V projektu je definovaná 28-bodová křivka pro dosažení reálnějšího chování. Jedná se zejména o hladké rozjezdy/dobrždění a rychlost při funkci F3, která je cca polovina maximální rychlosti

 

Světla při startu

Při startování motoru bliknou světla. Nedojde k pohasnutí, lokomotiva má LED světla. Úroveň nižšího jasu je v CV192, výchozí hodota je 1. Naprogramováním nuly dojde ke zrušení funkce.

 

F5 – elektrické topení

Při stisku tlačítka přejde zvuk motoru z volnoběhu na úroveň 3. stupně. Při rozjezdu se zvuky motoru mění až od určité rychlosti. Po vypnutí zvuk opět spadne na volnoběh.

U modelů MTB je na stejné pozici i ovládání světel na stanovišti. Jelikož volné pozice už nejsou, je světlo aktivní pouze při stání, rozjezdem se zhasne.

Pro funkci topení je následující nastavení:

CV339=0 – číslo tlačítka

CV340=3 – číslo požadovaného stupně motoru. Pro deaktivaci se naprogramují do obou CV nuly

 

F6 – výběh

Po zapnutí F6 zvuk motoru přejde na volnoběh. Zároveň je zablokovaná akcelerace, je možné pouze zpomalovat a zastavit. Vypnutím F6 je rozjezd opět možný včetně odpovídajících zvuků.

Tato závislost funguje pouze se zapnutými zvuky F8.

 

F25 – tlačítko výkonu

Po zapnutí F25 jdou zvuky motoru na úroveň plného výkonu bez ohledu na rychlost jízdy nebo stání. Při vypnutí „spadnou“ na úroveň aktuálně navoleného stupně. Příklad použití – pomalý rozjezd těžkého vlaku

Pro přesunutí funkce na jiné tlačítko programujte CV339=číslo tlačítka. Výchozí hodnota je 25 pro F25

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.

 

Zvuk dobrzdění (aktualizace č. 15)

V závislosti na rychlosti při zpomalení a navolené sadě zátěž/bez zátěže se při zastavení přehrají různě výrazné zvuky dobrzdění. Hlasitost těchto zvuků je v CV981. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

Vrznutí zdrží při rozjezdu (aktualizace č. 15)

Při zvolení vyšších stupňů ovladače před rozjezdem se s pohybem modelu přehraje zvuk povolujících brzdových zdrží. Hlasitost tohoto zvuku je v CV980. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuk deaktivuje.

 

F20 – broušení okolků v oblouku (aktualizace č. 13)

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující jízdu obloukem. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV985, výchozí hodnota je 100

 

F24 – zvuky tratě (aktualizace č. 14)

Zapnutím funkce se aktivuje sada zvuků imitující hluk jízdy po kolejích. Zvuky se mění podle rychlosti. Hlasitost je v CV986, výchozí hodnota je 200

 

Zvuky brzdičů (aktualizace č. 15)

Při zpomalení se přehraje syčení brzdičů, zabrzdění a odbrzdění. U sady „zátěž“ je to zvuk průběžné brzdy, při sadě „bez zátěže (F19) je to zvuk přídavné brzdy. Hlasitost je v CV984. Naprogramování hodnoty „1“ se zvuky deaktivují.

 

Brzdy soupravy (aktualizace č. 15)

Tlačítky F26, F27 a F28 lze navolit typ soupravy. Při zpomalení se pak přehrávají i odpovídající zvuky brzdových zdrží. Hlasitost je v CV987

 

Automatická regulace podle zátěže

Při velkém přidání rychlosti jde zvuk motoru např. na úroveň 7. stupně, po dosažení rychlosti dojde k poklesu o jeden stupeň. A opačně při velkém ubrání rychlosti klesnou zvuky na úroveň např. 1. stupně a po dosažení požadované rychlosti se zvuk změní o jeden stupeň nahoru. Při zadání nulové nebo maximální rychlosti to nefunguje.

 

Ukázky

1. rozjezd – zátěž, 2. rozjezd – bez zátěže, 3. rozjezd – přepínání sad za jízdy, 4. rozjezd – zapnuté elektrické topení

749.018

     

749.247 s tlumičem

      

749.264 s tlumičem

     


Petr Smutek

Komentářů (13) na “Zvukové projekty berty 749”

 1. Petr Gomba:

  Dobrý den
  Mám modely tt,dělané tzv.doa na koleně,ale mám plno lokomotiv řad 720,749,770,775-776.Já sháním kdyby jste my mohl přepálit zvuk spalovacíh motorů na tyto lokomotivy,viz výše ato na cd popř.dvd jako mp3.Přeji hezký den Petr Gomba.

 2. Jacek:

  Dobrý den,
  zvuky ze zvukových projektů neposkytuji, pro Vaše účely by ale stejně byly k ničemu. Více v e-mailu.

 3. Michal Poštolka:

  Dobrý den,
  bydlím u nádraží asi 100m od depa stanice Lipová-lázně. Zvuky ,,Berty” nebo ,,Zamračené” jsem dobře znal, protože když jel kolem vlak tak pěkně duněl a dům se třepal. Teď tady projede ,,brejlovec” s motorem, který jen tak šepotá dokonce se už ani pořádně nehouká. Tak jsem se rozhodl pořídit ,,Bertu” v měřítku H0 a nechal jsem si do ní nahrát tento zvuk. Když jsem doma nastartoval lokomotivu na kolejišti, které stavím po vzoru naší stanice, tak jsem si vzpomněl na staré dobré časy, když mi kolem oken jezdily i noční vlaky a pěkně duněly. Ty zvuky nemají chybu! Tak jsem hned koupil druhou ,,Bertu” ať to mám ve stereu :-). V depu mám pět stání a až to nastartuju vše to bude koncert. A protože ,,Berty” šrotují bude toto jedna z možností, jak uchovat památku těchto mašin.
  Mp

 4. Pišta:

  Dobrý den,
  Vaše zvuky motoru i houkaček jsou nádherné a bezkonkurenční a z mého pohledu naprosto profesionální. Rád bych věděl, zda je možné do Vašeho projektu 749 verze 3.1 propašovat staniční hlášení a upravit ovládání do kláves F0 – F20 tak, aby bylo možné bezproblémově využít všech funkcí (např. vypuštěním F2,F5,F9). Pokud by byly tyto úpravy možné, na kolik by mě přišlo jejich nahrání do zaslaného dekodéru? (pokud je můj požadavek naivní a technicky nerealizovatelný, omlouvám se, se zvukem teprve začínám)

 5. Jacek:

  Dobrý den,

  děkuji za uznání.
  Do stávajících zvukových projektů většiny řad nelze přidat staniční hlášení. Takový zvuk je dlouhý, zabere v průměru čtvrtinu kapacity dekodéru. U bert, brejlovců, čmeláků, apod. zabírám 99% místa. Leda by se smazala celá druhá zvuková sada, což by kvůli jednomu zvuku byla poněkud škoda.

  Úprava mapování zvuků či různých funkcí je možná na přání.

  Pokud jde o více zvuků staničního hlášení, je vhodné jít úplně jiným směrem. Např. použít mp3 přehrávač a reproduktor dát třeba ke staniční budově. Tohle řešení umožní přehrávat bezpočet zvuků a za zlomek ceny dekodéru.

 6. Jiří:

  Dobrý den,
  co se týče zvukových modulů do modelových lokomotiv jednoznačně výborná práce to klobouk dolů. Dalo by se s tímto modulem operovat i v simulátorech ? MSTS nebo TRAINZ ?

 7. Jacek:

  Dobrý den,

  nevím co myslíte tím operováním. Zvukový dekodér je určen pro modely lokomotiv, pro nic jiného použít nejde.

 8. Pravý Český Šotouš:

  Zdravím,
  podobné zvuky jsem sháněl již delší dobu. Mám v plánu si sestavit model bardotky v měřítku 1:120 zcela doma bez nějakého zakopení podvozků apod. Mám v plánu tento model ozvučit a vzhledem k tomu že tyto zvuky by se daly nahrát do mého plošného spoje který bude mít v sobě nahraný tento zvuk tak Vás prosím zad byste mi zaslal do emailu odkaz kde je možné tyto zvuky stáhnout nebo poslat v příloze. Děkuji

 9. Jacek:

  Asi Vás zklamu, ale nejedná se o žádný “free” produkt ke stažení. Zvukové projekty ani jejich součásti neposkytuji.

 10. Jan:

  Dobrý den
  Měl bych začátečnický dotaz:Jak se spouští funkce vyšší než F20 např.ty jaké máte nastavené viz tabulka výše?Jsem začátečník v dcc a proto se raději zeptám.Jinak skvělé zvuky jen tak dál.

 11. Jacek:

  Dobrý den,

  jen s plnohodnotným ovladačem a ústřednou, např. Lenz LH100. Proto od F21 výš nedávám žádné důležité zvuky.

 12. Pavel Marecek:

  Dobry den mam ROCO brejlovce s dcc dekoderem chtel bych se zeptat jakym zpuaobem a co je potreba objednat kdyz bych jej chtwl ozvucit vasim modulem moc kolem toho netusim podrobnosti jinak zvuk jsem slysel na vystave a je to fakt pecka diky za tento projekt

 13. Jacek:

  Dobrý den,
  můžu jen nahrát zvuk. Ozvučení je možné objednat v itvlaky.cz. Více v e-mailu.

Napsat komentář