744.1 Rivarossi, ozvučení

O lokomotivě řady 744.1 od firmy Rivarossi se diskutuje už delší čas. Tento model leží mimo moji oblast zájmu, možná ani mezi hánulkáři to nebude nějaký hit.

Díky nadšení několika lidí se však podařilo pořídit záznam jednoho stroje a vznikl tak autentický zvukový projekt. Kvůli vyladění jsem měl zapůjčený i model, napíšu tak pár postřehů k ozvučení

Model je to pěkný, poměrně detailně provedený. Horší je to s jízdními vlastnostmi, pojezd je zpřevodovaný do „superrychla“. Dosud největšími rychloběžkami byly modely Kuehn TT, v projektech mám pro ně v CV5 nastaveno 85 pro nějakou modelovou rychlost. U této lokomotivy jsem nastavil 60. Maximální rychlost jsem se neodvážil měřit, to by mašina snad odletěla z koleje.

 

Nechci ale psát recenzi, zaměřím se pouze na ozvučení

V modelu je rozraní 21pin MTC, použijeme dekodér MS440C. Lze použít i verzi D, kterou na C přepneme pomocí CV8. Hodnota 3 je pro C, čtyřka pro D.

Deska modelu umožňuje samostatné zapnutí pozičních, koncových, dálkových světel a také je tam světlo v kabině. Pro jeho aktivaci je třeba posunout přepínač na desce, který slouží pro analog.

Pro reproduktor 10×15 mm je v zadním představku ozvučnice. Na první pohled je to skvělé, ale je s tím zásadní problém. Jako obvykle, ozvučnice je příliš nízká a neplní svou funkci. Zvuk je nevýrazný, no hrozný.

Zkusil jsem proto měřit jestli by se vešla místo tohoto výlisku rovnou celá kostka Zimo. Klasické provedení s výškou 8 mm by vešlo teoreticky, musely by se zastřihnout pružící kontakty a možná trochu přibrousit dno. Zkusil jsem verzi 7 mm, vejde bez úprav.

Zvuk je hned mnohem lepší.

 

Ke zvukovému projektu

Rozpis s mapováním a nastavením je zde

rozpis funkcí a CV

Všechny zvuky jsou autentické. To, že projekt pro sebe těžko uplatním a zájemců je jen několik a ještě z řad kolegů neznamená, že bych to nějak ošidil. Naopak pro tuto lokomotivu jsem napsal hned tři skripty pro chování měničů a chlazení EDB. Nicméně tento stroj neznám, pod okny mi nejezdí a ani na internetu se nedá najít žádné video, na kterém by byl např. rozjezd z bezprostřední blízkosti.

Nastaveno je to takto

Měniče při výkonu

 • Pískání hraje od rozjezdu v celém rozsahu rychlosti
 • Utichne při zpomalování, viz níže, nebo při výběhu F6

Měniče při brzdění

 • Pískání začne hrát při zpomalování

 

Potvrzeno je, že se nemění frekvence a zvuk je velmi potichu. Pokud se ale výše popsané chová jinak, prosím o komentáře pod článkem. Projekt s případnými úpravami bych vydal až s další aktualizací.

 

Další zvuky již potvrzené jsou

Chlazení EDB

Ventilátor se spustí v režimu brzdění EDB. V projektu běží dle délky brzdění, z vysoké rychlostí běží ještě po zastavení

 

F19 je jako obvykle sada bez zátěže. Kromě redukce rozjezdové/brzdící křivky se deaktivují veškeré zvuky EDB, tedy při výběhu a zpomalení nehučí trakční motory a chlazení.

 

Nějaký modelář na youutbe představuje tovární zvukovou verzi a poukazuje na krásné provedení zvuků brzd a změny směru. Ironií je, že přesně to je úplně špatně. Lokomotiva má kotoučové brzdy, nic nepíská, dokonce ani brzdiče nesyčí. Trakční motory jsou asynchronní, změna směru se děje přepnutím fází, opět žádný zvuk.

Ukázka

     
 

Video

Petr Smutek

 

Komentářů (8) na “744.1 Rivarossi, ozvučení”

 1. Petr Pop:

  Moc pěkné supr jízdní vlastnosti díky Petr.

 2. Hupčík Marián:

  Dobrý večer p. Smutek.
  Písal som Vám raz ohľadom Pomaranča, poradil ste mi a funguje to a za to ďakujem.
  Mám ešte jednu prosbu ohľadom 744 od Rivarossi ČD Cargo. Kúpil som a dal nahrať u p. Dobroňa zvuk 744.711 na dekodér 21 MTC- MS440D/ C-nemal/. Dočítal som sa, že treba dať CV8 na 3 a bude MS440C. Tak som to urobil, ale na F0 svietia pozičné biele, F2 červené, ale na tej istej strane ako biele pozičné, F4 reflektor a to je všetko. Ostatné zvuky sú v poriadku. Len tie svetlá. Keby ste boli taký dobrý ako minule a poradil ste mi, budem Vám vďačný. Asi svetelné CV- čká.
  Veľmi pekne voored ďakujem a prajem pekný večer.
  P.S.: Budem sa Vám musieť už nejako revanžovať.
  S pozdravom Hupčík M.

 3. Jacek:

  Dobrý večer p. Hupčík,

  Projekt 744.7 není určen pro tento model, je to úplně jiný stroj. A soubor pro 744.1 Rivarossi jsem dosud nezveřejnil. Bude až v následující aktualizaci.
  Máte v tuto chvíli dvě možnosti
  – v článku je rozpis CV, obě tabulky byste musel naprogramovat
  – počkat na aktualizaci

  Seznam všech projektů a jejich verzí je zde
  http://www.jacek-modely.cz/kodove-projekty/

 4. Hupčík Marián:

  Zdravím a ďakujem za odpoveď.
  Ano ano, viem, že to nie je ten súbor. Nastavil som to pidľa rých CV, všetko funguje ako má, ale okrem kabíny, tá nesvieti. Neviem prečo, ak by ste mali nejaký typ, či by som mal ešte spraviť, budem rád. Veľmi pekne ďakujem.
  S pozdravom Hupčík M.

 5. Jacek:

  Zdravím, dobře.

  Osvětlení kabiny je na DPS třeba aktivovat přepínačem, nečetl jste článek pozorně:-)

 6. Hupčík Marián:

  Ďakujem za info.
  Ano, prepínač je zapnutý na DPS, všetko som skúšal. Už mi volal p.Dobroň, po aktualizacií to doriešime.
  Ďakujem krásne za Váš čas a strpenie.
  S pozdravom Hupčík.

 7. Honza:

  Dobrý den Petře,
  díky moc za tu předvánoční aktualizaci. Zase bude přes zimu co dělat!
  Určte si svůj model vybavím zvukem od Vás – ten tovární je dost bídný.

  Pěkné a klidné vánoční svátky,
  Honza A.

 8. Jacek:

  Dobrý den Honzo,

  jsem rád, že se líbí.
  Pěkné a pohodové vánoční svátky

Napsat komentář