Zvukový projekt T 499.0

Kvůli modelu “kyklopa” bylo potřeba oprášit i jeho zvuky a vyladit je na míru.

Článek je pouze aktualizován, po času zmizí v seznamu dle data.

 

 

Aktualizace 3. 12. 2019

 • znovu vytvořené zvuky
 • projekt vyladěn pro model MTB
 • připravené verze pro dekodér MS450 (zatím nelze nahrát)

 

V modelu TT je možné použít i velký dekodér MX645p16, u něj se liší nastavení světel a nefunguje automatické zhasínání kabiny rozjezdem. Na druhé straně je možné připojit dva reproduktory.

 

Tento projekt mě stál hodně úsilí a několik cest po republice v průběhu dvou let. Štěstí mi zřejmě nebylo nakloněno i přes ochotu zainteresovaných, podařilo se až na šestý pokus.

Kontrolér kyklopa má 13 jízdních stupňů, na posledním se zvuk motoru nemění. Ve zvukovém projektu je počet omezen na deset kvůli dlouhým délkám náběhů a doběhů. Odlišností od brejlovce je více, výrazný zvuk turbodmychadla, zcela jiný kompresor s elektrickým pohonem, ventilátor trakčních motorů, EDB a ventilátor chlazení EDB.

Funkce

F5 – elektrické topení

Při stisku tlačítka přejde zvuk motoru z volnoběhu na úroveň 3. stupně. Při rozjezdu se zvuky motoru mění až od určité rychlosti. Po vypnutí zvuk opět spadne na volnoběh.

U modelů MTB je na stejné pozici i ovládání světel na stanovišti. Jelikož volné pozice už nejsou, je světlo aktivní pouze při stání, rozjezdem zhasne. S dekodérem MX645 je světlo v kabině na pozici F4

Pro funkci topení je následující nastavení:

CV339=0 – číslo tlačítka

CV340=1 – číslo požadovaného stupně motoru. Pro deaktivaci se naprogramují do obou CV nuly

 

F6 – tlačítko výkonu

U většiny zvukových projektů je nastaveno jako „plný výkon“, při zapnutí jdou zvuky motoru na úroveň plného výkonu bez ohledu na rychlost jízdy nebo stání. Při vypnutí „spadnou“ na úroveň aktuálně navoleného stupně. Příklad použití – pomalý rozjezd těžkého vlaku

Dá se naprogramovat obráceně volnoběh, např. pro jízdu z kopce

CV374=6 – číslo tlačítka

CV375=9 – číslo nejvyššího stupně motoru. Pro volnoběh se naprogramuje nula

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.
S aktuálním firmwarem funguje redukce na obou sadách.

 

Zvuk volnoběhu při snížení rychlosti pod určitou mez.

Příklad, vlak vjíždí do stanice na 28. stupeň (plná rychlost). Ovladačem se zvolí 7. stupeň, vlak začne zpomalovat a zvuk motoru spadne na volnoběh, přičemž vlak ještě dojíždí k perónu, než je zastaven ovladačem úplně. Při případném zvýšení rychlosti během dojíždění na volnoběh zvuk motoru jde na úroveň navoleného stupně.

 

pomalý rozjezd na volnoběh

Hodí se to pro velké diesly jako brejlovce, berty, čmeláky, apod. U nich je výkon motoru rozložen do 8 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem. Jednotlivé stupně se dají přidávat ovladačem Lenz LH100.

Mapování funkcí je pak stejné jako u jiných projektů.

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla poziční
 
F1 světla koncová (model MTB)
 
F2 světla dálková (model MTB)
 
F3 posun, světla posun (model MTB)
 
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění  
F5 elektrické topení, světlo v kabině (model MTB)
 
F6 plný výkon  
F7 houkačka 1  
F8 ZAP/VYP zvuk  
F9 houkačka krátká  
F10 houkačka 2  
F11 houkačka 2 krátká  
F12 houkačka -.. Povolte brzdy úplně  
F13 píšťala  
F14 píšťala krátká  
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího  
F17 svěšení šroubovky  
F18 rozvěšení šroubovky  
F19 přepínání sad
 
F20 broušení okolků v oblouku  
F23 trubka vlakvedoucího ČSD  
F24 pískování  
F26 snižování hlasitosti  
F27 zvyšování hlasitosti  
F28 ztlumení zvuků  

 

CV 1 – 6 lze měnit. Hodnota v CV5 je nastavena na zhruba 70 – 80 km/h kvůli zachování stejné modelové jízdy jako u jiných modelů. Rychlost lze zvýšit bez vlivu na zvuk. Snížení CV5 pod 126 ořeže rozsah zvuků motoru.

V CV266 je možné změnit nastavení hlasitosti, výchozí hodnota je 64. Pokud např. reproduktor chrastí, je třeba hlasitost snížit.

 

 

model TT MTB

 

 

Zvuková ukázka

T 499.0002 

první rozjezd – zátěž, druhý rozjezd – bez zátěže, třetí rozjezd – přepínání sad za jízdy.

 

Děkuji všem, kteří se tomto projektu nějak podíleli.

Petr Smutek

7 komentářů na “Zvukový projekt T 499.0”

 1. Igor Bukva:

  Kyklopa mam z druhej ruky na na vyrabanom mosaznom podvozku a cele kolaište mam v analogu mierke TT i mojich cca85 lokomotiv je až na par starsieho data a postupne do nich montujem dvojbarevne LED reflektory ale dokazat ozvučit prave Kyklopa to by bolo fajn.ak by ste mi stym vedely poradit zatial teoreticky a zvladol by som to tak by som mal zaujem. Dakujem a prajem vela krasnych nahravok .s pozdravom Igor Bukva Bratislava

 2. Jacek:

  Odpověď máte v e-mailu.

 3. Ivor:

  Vylepšený zvukový projekt JACEK je ako vytuningovaný automobil prémiovej triedy….
  Zvuková ukážka prehraná na trojpásmovej reprosústave znie skutočne monumentálne, tak uvidím, ako to zvládnu tie “bonsai” reproduktory v našich modeloch….
  Už teraz však vyslovujem ĎAKUJEM za mnohých, ktorým aj tento zvukový projekt oživý Kyklopa !

 4. Jacek:

  Děkuji Ivore, no taky uvidíme, resp. uslyšíme jak to budou přehrávat ty nové MS dekodéry. Zatím jsem toho moc vyzkoušet nemohl, ale už teď je třeba každý nový projekt dělat trojmo v různých kvalitách.

 5. joer:

  To Ivor: No ja si púšťam zvuky od Jacka na reprákoch HarmanKardon a teda musím povedať že keď som pridal basák tak sa mi triasol stôl. Úžasné, neskutočné klaniam sa PÁN ZVUKÁR!

 6. Jiří Korb:

  Zdravim, který zvukový dekodér tedy koupit? Mx645- to asi nebude úplně ono, mx648…?, nebo čekat na tu mx450…. to je nějaká novinka ? A co to umi nebo čím je to lepsi? Diky

 7. Jacek:

  joer: děkuji

  J. Korb:
  píšu to v článku hned v první větě i v souboru pdf. S MS450 zatím počkejte, až bude čas a budu mít vše odzkoušené, pak teprve bude nějaký článek

Napsat komentář