Zvukový projekt sergej s tlumičem

Tak konečně zvuky pro sergeje. Vůbec největší množství dotazů od modelářů dostávám kvůli této lokomotivě. Přitom zvuků pro sergeje je v nabídkách různých výrobců dost, ale při jejich poslechu se už nedivím. Např. továrně ozvučený sergej Roco má sice pěkné zvuky, ale motor je jen na volnoběhu nebo tak prvním stupni výkonu. Jiný zvukový projekt zas odpovídá maďarským M62. Ostatní ani nebudu komentovat.

Aktualizace 31. 10. 2016

Zvuky na českého sergeje jsem dokončil až poté, když jsem dal dekodér do svého modelu. Teprve pak jsem měl tu správnou motivaci. Na prvním místě pro mě je kvalita zvuků, nepustil bych ven něco s čím bych nebyl spokojený. Tady je výsledek

 

Nahrávka motoru je z lokomotivy s tlumičem výfuku při zkoušení na vodním odporu. Zvukový projekt obsahuje dvě sady. V první je dlouhý, tzv. studený start a motor je natočený v 5 úrovních výkonu. Druhá sada má start normální, otáčky motoru se mění pozvolna v 9 úrovních.

Rychlejší rozjezdy a brždění na F19

Při navolení sady „bez zátěže“ tlačítkem F19 dojde nejen k přepnutí na jiné zvuky, ale i k redukci rozjezdové/brzdící křivky. Příklad použití, při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže. Vypadá to opravdu dokonale.
Při tomto nastavení nefunguje na druhé sadě vypnutí rozjezdové a brzdící křivky F4. Je to celkem logické, nejde redukovat redukci. Samotná redukce je však nastavitelná.

Popojíždění při zvuku volnoběhu

A i zde je možnost pomalého rozjezdu na volnoběh, stejně jako u dříve představených projektů. U sergejů je výkon motoru rozložen do 16 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem.

Mapování funkcí:

náhodné zvuky
F19 – přepínání mezi 2 sadami zvuků
F28 – ztlumení zvuků

T 679.1

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla
F1 rezerva pro světla
F2 rezerva pro světla
F3 posun
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění
F5 volnoběh
F6 plný výkon
F7 houkačka 1
F8 ZAP/VYP zvuk
F9 houkačka 1 nebo 2 krátká
F10 houkačka 2
F11 houkačka 3
F12 houkačka 1 -.. Povolte brzdy úplně
F13 píšťala
F14 píšťala krátká
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího
F17 svěšení šroubovky
F18 rozvěšení šroubovky
F19 přepínání sad – zátěž/bez zátěže
F20 broušení okolků v oblouku
F24 pískování
F26 snižování hlasitosti
F27 zvyšování hlasitosti
F28 ztlumení zvuků

 

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

 

Zde je zvuková ukázka:

verze 1

 

A tady je video:

verze 1

Případné dotazy k nahrání zvuků mi napište e-mailem.
Petr Smutek

20 komentářů na “Zvukový projekt sergej s tlumičem”

 1. Zdeněk:

  Ahoj Jacku,

  ten zvuk sergeje je fakt boží. Proti tomu co máme v ROCU se to nedá srovnat a zvuk klaksonu ten je na 110% naprosto dokonalé.
  Vůbec ty zvuky jsou výborný u všech lokomotiv. Akorát mně dráždí představa kolik budu muset koupit dekodérů šílený.

  Zdravím tě Zdenek

 2. Petr Smutek:

  Ahoj Zdenku,

  díky. Tak já si s tím taky vyhraju narozdíl od firem, které to dělají jen pro zisky.
  S tou představou jsme na tom asi všichni stejně, všechno najednou nejde. U mě se taky dá říct že kovářova kobyla chodí bosa.

  Petr

 3. Miloš Rota:

  Pěkný, zatím nejlepší. Konečně oproti všem ostatním zvukovým projektům je tam slyšet to správné specifické prolnutí zvuku při rozjezdu a při snížení otáček. Škoda, že takto pěkný zvuk dostatečně nevynikne z daného modelu v souvislosti s řešením akustiky. Princip, který je použit u modelů Brejlovce ROCO TT (uchycení reproduktoru na velkou desku, tvořící ozvučnici) podstatně lépe řeší problém basů.
  U Sergeje ROCO to takto bohužel řešeno není, ale dá se to trochu upravit. Od mého prvního ozvučení Sergeje zvukem UHLENBROCK (v té době nic lepšího nebylo) jsem vyzkoušel několik variant uchycení reproduktoru, včetně změny reproduktoru (nejlepší zůstává LS10X15 ZIMO). Zkoušel jsem uchytit reproduktor i přímo ke kastli, čímž zvuk podstatně zmohutněl, ale zároveň vznikly pazvuky z vibrací. Nakonec se mi osvědčila změna uspořádání. Reproduktor jsem vsadil (vyříznut otvor) do větší ploché desky v původním umístění dekoderu a ten jsem umístil na opačnou stranu (je na drátkách). Větší plochá deska má jiné uchycení a lze jí prodloužit, tím se vytvoří podstatně lepší ozvučnice. Takže teď by si to zasloužilo ten nejlepší zvukový projekt. Ještě zvažuji a proměřuji možnost použití většího zvukového dekoderu MX645 v souvislosti se změnou osvětlení. Až se rozhodnu budu Vás zcela určitě otravovat s žádostí o nahrávku.
  S pozdravem Miloš Rota

 4. Petr Smutek:

  U sergejů Roco TT je dvojí provedení. T 679.1006 a 021 mají v místě pro reproduktor plastový výlisek s otvory. Tvarově je to dělané na nějaký Uhlenbrock, ale těm repráčkům bez ozvučnice moc nevěřím, viz např. Brejlovec Kuehn, u kterého ozvučnici tvoří část rámu. Ale to by se musel repráček po obvodu snad zalít voskem nebo něčím podobným a přesto to nebude mít zvuk jako LS10x15 ZIMO.
  U T 679.1225 už je příprava na tento typ reproduktoru, v tom výlisku je ohrádka, reproduktor se odřízne od své ozvučnice a přilepí se k této ohrádce. Zvuk to má dobrý, ale jak píšu v článku, pro zvuky sergeje bez tlumiče by to chtělo úplně jiný reproduktor, který zvládá nízké frekvence.

 5. azonic:

  Pozdravujem. Zvuk Sergeja 1* perfektny. Ja mam HO Sergej PEG a zvuk mi tam Artol nahral z Madarskeho ale to sa neda vobec porovnat s tym od Vas. Ja chcem ten od Vas.

 6. trainman (vlaky.net):

  Pekny den prajem.

  Uchu lahodiaci zvuk, pocul som viacero verzii, ale tento je konkurencne neporovnatelny.. Mozete mi, prosim Vas, poslat cenovu ponuku na mail?

  Dakujem

  S pozdravom
  JK

 7. Jarolím:

  Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat, jestli by bylo možné nechat v sergejovi původní houkačku zbytek po vašem?
  Kolik to bude případně stát.
  Díky. J.J

 8. Petr Smutek:

  Zdravím, nahráním zvukového projektu se původní zvuky smažou.

 9. Viliam:

  Peter, som maximálne spokojný so zvukom od Vás. Sergej PEG konečne dostal dokonalý zvuk ten od Artol som už nemohol ani počúvať.

 10. Petr Smutek:

  tak to jsem rád, že jste spokojený

 11. Pavel:

  poslech jsem vase zvuky jsou perfektni chtel bych od vas nahrat zvuk sergeje 781 mamho od roca ozvuceneho a takdes tauruse co mam proto udelat. Dekuji npredem pavel

 12. Fenix:

  Dobrý den pane kolego.
  Zakoupil jsem Sergeje vyrobce a nemá zvuk a protože jsem úplný začátečník,tak bych Vás velice rád požádal jaky dekoder s zvukem mám koupit aby stroj měl tak krásný zvuk.Velice Vam děkuji za odpověď

 13. Jacek:

  Dobrý den, no záleží jakého výrobce v jaké velikosti. Do TT Roco přijde MX646N, do HO Roco MX645R. Reproduktor u obou LS10x15.

 14. Lukáš:

  ahoj shánim trubku ze sergeje..Děkuji

 15. Jacek:

  Ahoj, jestli myslíš mosaznou trubku ze skutečné lokomotivy, tak s tím neporadím. Jestli zvuk houkačky, tak s tím také ne, zvuky neposkytuji… Ale na Youtube je videí se sergeji i s houkáním dost

 16. Jan:

  Zdravím,
  možná už jsem se na to ptal.Zchrastil jsem na netu zvuk houkačky a upravuju ho jestli to má cenu…..na většině videí co jsem pokoukal je na tvých tlumičových sergejích pouštěno houkání – to co mi připadá jako z muzejního sergeje co je v Lužné,jestli se nepletu…..dle výpisu tam jsou další houkačky, jsou stejné jen délky jiné?Líbí se mi houkání té beztlumičové verze. Lze to případně na mé přání upravit? Houkačku z beztlumičáku do tlumeného, pokud tam není? nebo mám dovalit zvuk vlastní?Sergeje co já znám měly právě ty né tak řezavá houkání jako muzejní sergej, ale spíš tupej tón,někdy dvou jemně rozladěných troub, jak u roco zpraseného zvuku….
  díky moc za odpověď. Honza.

 17. Jindra:

  Ahoj,

  pořídil jsem si Sergeje ROCO. Zvuk bez komentáře. Jak postupovat, když chci nahrát zvuk od Tebe.

  Díky.

  Jindra

 18. Jacek:

  Ahoj,
  zvuky můžu nahrát, dekodér s mým zvukem je možné koupit zde – http://itvlaky.cz

 19. Pejta Ivan:

  na kterém cv je stlumení zvuku

 20. Jacek:

  v mnoha, záleží na co se ptáte. Celková hlasitost? Ovládání hlasitosti? Hlasitost konkrétního zvuku?

Napsat komentář