Zvukový projekt sergej bez tlumiče

Před časem jsem tu psal, že zvuky pro sergeje bez tlumiče vzdávám pro absenci jakýchkoliv použitelných nahrávek. Bylo mi však jasné, že nikdo takové zvuky nevytvoří. Stále jsem tak zkoušel a hledal různá videa. A před pár dny jsem našel. Záznam ukrajinského sergeje, nejen že bez tlumiče, ale ještě na vodním odporu. Za necelé dva dny jsem tak měl hotový nový zvukový projekt

Aktualizace 15. 10. 2016

Nutno tedy podotknout, že ač jsou nahrávky celkem kvalitní, aby to vůbec hrálo, musel jsem použít mnoho úprav a zvukařských postupů. Tyto zvuky mají hluboké frekvence, které jsou pro reproduktory modelů velký problém. Buď se zvuk přehrává moc potichu nebo prská či úplně vynechává. Dochází také k přehřívání reproduktoru. A při odfiltrování basů už to zas nemá se sergejem příliš společného. Nakonec jsem dospěl k funkčnímu a poslouchatelnému řešení.

Projekt jako vždy obsahuje dvě sady zvuků, první je pro plné zatížení, motor při zvyšování otáček na nižších stupních zaburácí. Volnoběh je kolísavý. U druhé sady motor zvyšuje otáčky bez burácení a volnoběh je ustálenější.

Rychlejší rozjezdy a brždění na F19

Při navolení sady “bez zátěže” tlačítkem F19 dojde nejen k přepnutí na jiné zvuky, ale i k redukci rozjezdové/brzdící křivky. Příklad použití, při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže. Vypadá to opravdu dokonale.
Při tomto nastavení nefunguje na druhé sadě vypnutí rozjezdové a brzdící křivky F4. Je to celkem logické, nejde redukovat redukci. Samotná redukce je však nastavitelná.

Popojíždění při zvuku volnoběhu

A i zde je možnost pomalého rozjezdu na volnoběh, stejně jako u dříve představených projektů. U sergejů je výkon motoru rozložen do 16 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem.

Mapování funkcí:

náhodné zvuky
F19 – přepínání mezi 2 sadami zvuků
F28 – ztlumení zvuků

T 679.1

Funkce

Zvuk

čas sepnutí náhodných zvuků

F0 světla
F1 rezerva pro světla
F2 rezerva pro světla
F3 posun
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění
F5 volnoběh
F6 plný výkon
F7 houkačka 1
F8 ZAP/VYP zvuk
F9 houkačka 1 nebo 2 krátká
F10 houkačka 2
F11 houkačka 3
F12 houkačka 1 -.. Povolte brzdy úplně
F13 píšťala
F14 píšťala krátká
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího
F17 svěšení šroubovky
F18 rozvěšení šroubovky
F19 přepínání sad – zátěž/bez zátěže
F20 broušení okolků v oblouku
F24 pískování
F26 snižování hlasitosti
F27 zvyšování hlasitosti
F28 ztlumení zvuků

 

Uživatelská nastavení CV

CV 3 – 6 lze libovolně měnit, CV5 (max. rychlost) ale nesmí být menší než určitá hodnota. Při nižších hodnotách by se nespouštěly zvuky motoru na plném výkonu.

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

 

Zde je zvuková ukázka, zvuk je uložený do nižší kvality:

verze 1

 

A tady je video:

verze 1

Případné dotazy k nahrání zvuků mi napište e-mailem.
Petr Smutek

9 komentářů na “Zvukový projekt sergej bez tlumiče”

 1. Miloš Rota:

  Dobrý den,
  vidím, respektive slyším, že jste nezahálel. Věřil jsem Vám, že tohoto beztlumičovýho Sergeje nakonec dáte. Vaš zvukový projekt s tlumičovou verzi mám od léta a jsem s ním velice spokojen.
  Pouze jsem si na něm změnil pořadí některých funkcí. Jednu ze změn, by jste mohl rovnou zahrnout do všech projektů, určitě by o to byl zájem. V souvislosti s tím, že běžně na ovladačích je přímo přístupných 9 funkcí. Na funkční tlačítko 4 (křivky rozjezd/brždění) jsem přidal krátkou houkačku, která je tak kdykoliv přímo k dispozici a vcelku nijak neovlivní prvotní funkci. Ušetří se tak jedno tlačítko pro jiný další zvuk (zvuky příbývají a tlačítek už moc nezbývá). Pro mě není problém si to upravit, ale jedná se mi o ty co nemají odvahu do projektu zasahovat.
  Jinak pokud seženu v brzké době zvukáč, ozvu se Vám se žádostí o nahrávku.

  Miloš Rota

 2. Petr Smutek:

  Dobrý den,
  tak v tomto případě to bylo spíš o nekonečném hledání, prototože pokud nejsou nahrávky, nemůžou být ani zvuky. Nahrávek mám velké množství, ale všechno samozřejmě nemám.
  Pořadí funkcí je možné v rámci možností změnit, ale to už je spíš na přání, každý by to navíc chtěl jinak a nelze se tak zavděčit všem. Zvuky dělám pro sebe, takže i to mapování má svůj vývoj. Používám ovladač Lenz LH100, tam se dají využít funkce až po F28, tolik zvuků ani nemám. Nemám tak důvod šetřit funkcemi, navíc ovladač umožňuje definovat každé tlačítko jako trvalé nebo mžikové, tzn. u všech houkaček můžu zvuk spustit každým jednotlivým stiskem, není nutné to mačkat podruhé pro vypnutí. Případná kolize zvuku a jiné funkce na jednom tlačítku by tak byla v provozu spíš chaotická. Nízké pozice mám také vyhrazené pro světla.
  Ale jak píšu, na přání v rámci možnosti prohodit funkce lze.

 3. Miloš Rota:

  Dobrý den,
  udělal jste mi k vánocům velkou radost. Když dekoder dorazil poštou, vyzkoušel jsem ho jen tak v provizorním zapojení a i při absenci kastle se mi zvuk hned zalíbil. Dnes jsem dokončil zapojení dekodéru v modelu stejným způsobem, jako jsem to udělal u Sergeje s tlumičem (prostorově prohozený reproduktor s dekodérm a využití 7 funkčních výstupů k osvětlení). Model jsem postavil na koleje a pustil zvuk – je to paráda, opravdu se Vám to povedlo. Musel jsem ho trochu ztlumit na hodnotu (CV266=45), úplně to bohatě stačí, obzvlášt když je zapnutý zvuk u více modelů zároveň a člověk pak neslyší vlastní slovo. Ještě se budu zabývat nastavením zatěžové regulace v optimální návaznosti na zvuk, to si však vyžádá více času. Už teď je ale vidět – slyšet, že zvukový projekt je dobrý a že to dělal odborník, přesto si neodpustím jednu malou jízlivou poznámečku: mohl byste udělat ještě jeden zvukový projekt beztlumičového Sergeje, kde bude slyšet obdobné prolnutí zvuku při rozjezdu jako je u Vašeho projektu s tlumičem (u Sergejů to nebylo slyšet vždy, ale bylo to pěkné). Na tom záznamu ukrajinského Sergeje to slyšet je a dokonce je tam i opačné prolnutí zvysokých otáček do nízkých. Třeba má někdo doma dva beztlumičové a bylo by dobré je rozlišit. Radši už nebudu dráždit hada bosou nohou, protože budu chtít od Vás výhledově nahrát ještě nějaké projekty.

  Miloš Rota

 4. Petr Smutek:

  Slovy klasika: Jsem rád, že jste rád:-) K té poznámce, vidím, že video znáte. Myslíte záznam od 22. minuty? Při přidání prvních stupňů tam je slyšet nejdřív pokles otáček. Snížení je bohužel pokaždé skokem z plného výkonu na volnoběh, to se použít nedá, v projektu je to “práce zvukařova”.
  Jinak třeba opravdu někdo má doma dva beztlumičové, např. zrovná já:-) Až pro ten druhý model budu mít dekodér, zkusím to. K tomu trochu jiný start, jiné houkačky, atd.
  S tím drážděním, nejsem firma ani žádný prodejce, zvuky dělám pro sebe. Čili pokud jsou nahrávky jako teď, není problém…

  Jinak zátěžová regulace u dieslů s aktuální verzí firmware (33.10) stále nefunguje podle mých představ. Při rozjezdu zvuk motoru hned padá na volnoběh a zas jde do otáček, pokud se vlak nerozjíždí do stoupání. Ale největší nedostatek je, že zvuk trakčních motorů a turbodmychadla na zátěž nereaguje vůbec. Psal jsem kvůli tomu přímo Zimo, ale nevyslyšeli mě

 5. Milan Maršík:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli je možné nahrání Vašeho projektu do dekodéru, kterým je osazen od výrobce ozvučený TT model Sergeje Roco ? Původní zvuk se mi nelíbí a po poslechnutí Vašich zvuků Sergeje konečně vím, jak tato lokomotiva zněla.

  Předem děkuji za odpověď.

  Milan Maršík

 6. Jacek:

  Dobrý den,

  ano, v sergejích Roco jsou dekodéry ZIMO, takže zvuky je možno přehrát mými.

 7. Qása:

  Dobré odpoledne,

  konečně jsem ozvučil svého sergeje od Rocco – pořídil jsem dekodér ZIMO656N od Artolu se zvuky v ceně a je to hrozné, zní to jako vysavač. Zjevně s tlumičem a s pofidérním chováním. Poprosil bych tedy o instrukce, jako postupovat a zvuky přehrát Vašimi. Zvláště poté, co jsem rozběhal Bastarda, tak vidím ten rozdíl v práci. Předem díky za odpověď.

 8. Peter:

  Dobrý deň. mám na Vás prosbu. mám sergeja od roca Ho a strašne sa mi páči ozvučenie dekodérom Zimo

  Natrafil som na Vašu stránku . prosím koľko stojí zakúpenie takéhoto dekodéra. poprípade aj s montážou do loko.

  Ďakujem peter

 9. Jacek:

  Dobrý den, zvuky můžu nahrát, ale dekodéry neprodávám. Viz e-mail

Napsat komentář