Zvukové projekty sergeje

Další projekty, které se po celých 7 letech dočkaly přepracování, jsou sergeje. Vše bylo třeba sestříhat prakticky znovu, původní verzi s tlumičem jsem zrušil a místo ní jsou dva nové projekty.

 

 

Aktualizace 13. 9. 2020

 • nové verze 16-bitových projektů pro dekodéry MS
 • přepracován systém rozsahu zvuků podle rychlosti. Nově se maximální rychlost definuje v CV57 a neovlivní zvuky motoru. Pokud je třeba rozsah zvuků oříznout, např. při velkém snížení rychlosti, použije se omezení v CV5
 • lepší zvuky trakčních motorů. Nyní hraje zvuk hraje v nízkých rychlostech zvuk s hlubokým tónem
 • studený nebo teplý start u verze pro MS dekodér.
 • kompresor se spouští po určité délce jízdy hned po zastavení

 

F6 – tlačítko výkonu

U většiny zvukových projektů je nastaveno jako „plný výkon“, při zapnutí jdou zvuky motoru na úroveň plného výkonu bez ohledu na rychlost jízdy nebo stání. Při vypnutí „spadnou“ na úroveň aktuálně navoleného stupně. Příklad použití – pomalý rozjezd těžkého vlaku

Dá se naprogramovat obráceně volnoběh, např. pro jízdu z kopce

CV374=6 – číslo tlačítka

CV375 – tlumič hodnota 10, bez tlumiče 8 – číslo nejvyššího stupně motoru. Pro volnoběh se naprogramuje nula

 

F19 – přepínání zvukových sad

První a výchozí sada obsahuje zvuky motoru při zátěži, druhá bez zátěže. To znamená, že u první sady byly nahrávky natočeny při zatížení motoru a zvuk je charakteristicky dunivý. Nahrávky druhé sady byly pořízeny jen při protáčení motoru naprázdno, což se hodí např. pro posun samotnou lokomotivou. Sady se dají přepínat kdykoliv, i za jízdy

První sada obsahuje studený start motoru. Pro teplý start se navolí druhá sada před zapnutím zvuků, tj. “F19, F8”

 

Redukce rozjezdové/brzdící křivky

Jedná se o rychlejší rozjezdy a brzděni. Nastaveno je na stejnou pozici jako přepínání sad, takže např. při odvěšení lokomotivy od vlaku se zvolí druhá sada zvuků a samotná lokomotiva odjede svižněji a s méně výraznými zvuky bez zátěže.
S aktuálním firmwarem funguje redukce na obou sadách.

 

Automatická regulace podle zátěže

Při velkém přidání rychlosti jde zvuk motoru např. na úroveň 7. stupně, po dosažení rychlosti dojde k poklesu o jeden stupeň. A opačně při velkém ubrání rychlosti klesnou zvuky na úroveň např. 1. stupně a po dosažení požadované rychlosti se zvuk změní o jeden stupeň nahoru. Při zadání nulové nebo maximální rychlosti to nefunguje.

 

pomalý rozjezd na volnoběh

Hodí se to pro velké diesly jako brejlovce, berty, čmeláky, apod. U nich je výkon motoru rozložen do 8 stupňů kontroléru, přičemž na 1. stupeň připadá jen několik % výkonu. Otáčky motoru se zvednou jen nepatrně a nebo se vůbec nezmění a sepne se pouze buzení trakčních motorů. U modelu se toho nyní dá dosáhnout zvolením rychlosti na několik prvních stupňů. Až při dosažení např. 4. stupně (z 28) jdou zvuky motoru na vyšší úroveň. Při zadání rovnou 4. nebo vyššího stupně se zvuk motoru změní před rozjezdem. Jednotlivé stupně se dají přidávat ovladačem Lenz LH100.

Mapování funkcí je pak stejné jako u jiných projektů.

 

Funkce

Zvuk

Poznámka

F0 světla dle modelu, viz *.pdf níže
F1 rezerva pro světla
dle modelu, viz *.pdf níže
F2 rezerva pro světla dle modelu, viz *.pdf níže
F3 posun dle modelu, viz *.pdf níže
F4 vypnutí křivek rozjezd/brždění  
F5 dle modelu, viz *.pdf níže
F6 plný výkon  
F7 houkačka 1  
F8 ZAP/VYP zvuk  
F9 houkačka 1 nebo 2 krátká  
F10 houkačka 2  
F11 houkačka 3  
F12 houkačka 1 -.. Povolte brzdy úplně  
F13 píšťala  
F14 píšťala krátká  
F15 kompresor po 70 -200s, pouze při stání
F16 píšťalka výpravčího  
F17 svěšení šroubovky  
F18 rozvěšení šroubovky  
F19 přepínání sad – zátěž/bez zátěže
 
F20 broušení okolků v oblouku  
F24 pískování  
F26 snižování hlasitosti  
F27 zvyšování hlasitosti  
F28 ztlumení zvuků  

 

Zvukové projekty jsou v několika verzích, nastavené pro modely firmy Roco HO a TT a Piko HO. Pro jiné modely nebo kombinaci pojezdů stačí naprogramovat CV světel a CV57 pro rychlost dle potřeby

Uživatelská nastavení

zrychlení CV3, zpomalení CV4, maximální rychlost CV57 a střední rychlost CV6 se dají libovolně měnit.

Maximální rychlost je definována v CV57, hodnotu lze snižovat i zvyšovat bez vlivu na zvuky, rozsah zvuků se vždy přizpůsobí. Je-li potřeba výrazně snížit rychlost a s ní oříznout i rozsah zvuků, je možné použít CV5. Výchozí nastavení je 1, resp. 255

V CV266 je možné změnit nastavení hlasitosti, výchozí hodnota je 64. Pokud např. reproduktor chrastí, je třeba hlasitost snížit.

 

Při nastavování rozjezdové a brzdící křivky je třeba myslet na to, že přehrávání zvuků a zejména přechody mezi výkonovými stupni trvají nějaký čas, tzn. při raketových rozjezdech a zastavení o zeď budou zvuky reagovat se zpožděním.

781 TT, H0 Roco

781 TT Roco s deskou M. Černého

781 H0 Piko

 

Zvukové ukázky:

T 679.1093 (bez tlumiče)

     

T 679.1529 (s tlumičem)

     

T 679.1600 (s tlumičem)

     

 

A tady je ilustrační video, sergej je od času 6:35

Petr Smutek

Komentářů (15) na “Zvukové projekty sergeje”

 1. Miloš Rota:

  Pěkný, zatím nejlepší. Konečně oproti všem ostatním zvukovým projektům je tam slyšet to správné specifické prolnutí zvuku při rozjezdu a při snížení otáček. Škoda, že takto pěkný zvuk dostatečně nevynikne z daného modelu v souvislosti s řešením akustiky. Princip, který je použit u modelů Brejlovce ROCO TT (uchycení reproduktoru na velkou desku, tvořící ozvučnici) podstatně lépe řeší problém basů.
  U Sergeje ROCO to takto bohužel řešeno není, ale dá se to trochu upravit. Od mého prvního ozvučení Sergeje zvukem UHLENBROCK (v té době nic lepšího nebylo) jsem vyzkoušel několik variant uchycení reproduktoru, včetně změny reproduktoru (nejlepší zůstává LS10X15 ZIMO). Zkoušel jsem uchytit reproduktor i přímo ke kastli, čímž zvuk podstatně zmohutněl, ale zároveň vznikly pazvuky z vibrací. Nakonec se mi osvědčila změna uspořádání. Reproduktor jsem vsadil (vyříznut otvor) do větší ploché desky v původním umístění dekoderu a ten jsem umístil na opačnou stranu (je na drátkách). Větší plochá deska má jiné uchycení a lze jí prodloužit, tím se vytvoří podstatně lepší ozvučnice. Takže teď by si to zasloužilo ten nejlepší zvukový projekt. Ještě zvažuji a proměřuji možnost použití většího zvukového dekoderu MX645 v souvislosti se změnou osvětlení. Až se rozhodnu budu Vás zcela určitě otravovat s žádostí o nahrávku.
  S pozdravem Miloš Rota

 2. Petr Smutek:

  U sergejů Roco TT je dvojí provedení. T 679.1006 a 021 mají v místě pro reproduktor plastový výlisek s otvory. Tvarově je to dělané na nějaký Uhlenbrock, ale těm repráčkům bez ozvučnice moc nevěřím, viz např. Brejlovec Kuehn, u kterého ozvučnici tvoří část rámu. Ale to by se musel repráček po obvodu snad zalít voskem nebo něčím podobným a přesto to nebude mít zvuk jako LS10x15 ZIMO.
  U T 679.1225 už je příprava na tento typ reproduktoru, v tom výlisku je ohrádka, reproduktor se odřízne od své ozvučnice a přilepí se k této ohrádce. Zvuk to má dobrý, ale jak píšu v článku, pro zvuky sergeje bez tlumiče by to chtělo úplně jiný reproduktor, který zvládá nízké frekvence.

 3. azonic:

  Pozdravujem. Zvuk Sergeja 1* perfektny. Ja mam HO Sergej PEG a zvuk mi tam Artol nahral z Madarskeho ale to sa neda vobec porovnat s tym od Vas. Ja chcem ten od Vas.

 4. trainman (vlaky.net):

  Pekny den prajem.

  Uchu lahodiaci zvuk, pocul som viacero verzii, ale tento je konkurencne neporovnatelny.. Mozete mi, prosim Vas, poslat cenovu ponuku na mail?

  Dakujem

  S pozdravom
  JK

 5. Viliam:

  Peter, som maximálne spokojný so zvukom od Vás. Sergej PEG konečne dostal dokonalý zvuk ten od Artol som už nemohol ani počúvať.

 6. Petr Smutek:

  tak to jsem rád, že jste spokojený

 7. Pavel:

  poslech jsem vase zvuky jsou perfektni chtel bych od vas nahrat zvuk sergeje 781 mamho od roca ozvuceneho a takdes tauruse co mam proto udelat. Dekuji npredem pavel

 8. Fenix:

  Dobrý den pane kolego.
  Zakoupil jsem Sergeje vyrobce a nemá zvuk a protože jsem úplný začátečník,tak bych Vás velice rád požádal jaky dekoder s zvukem mám koupit aby stroj měl tak krásný zvuk.Velice Vam děkuji za odpověď

 9. Jacek:

  Dobrý den, no záleží jakého výrobce v jaké velikosti. Do TT Roco přijde MX646N, do HO Roco MX645R. Reproduktor u obou LS10x15.

 10. Jindra:

  Ahoj,

  pořídil jsem si Sergeje ROCO. Zvuk bez komentáře. Jak postupovat, když chci nahrát zvuk od Tebe.

  Díky.

  Jindra

 11. Jacek:

  Ahoj,
  zvuky můžu nahrát, dekodér s mým zvukem je možné koupit zde – http://itvlaky.cz

 12. Levend:

  Hi. Is it ok for the new PIKO Sergej? I can’t see functions for the cab and engine room lights.

 13. Jacek:

  the settings are the same:
  http://www.jacek-modely.cz/sergej-piko-ho-svetla-zvuk/

 14. Anonym:

  Dobrý den.
  Včera mi dorazil nový sergej od Roca velikost TT, původně to měla být verze bez tlumiče výfuku, ale nakonec je to verze s tlumičem. Uvažuji si ho nechat u Vás ozvučit, mám volný dekodér Zimo MX649N,
  ale zvažuji rozšířit model i o funkce která tato DPS neumožní a je nutná její výměna za DPS od Martina Černého a k tomu sehnat jiný dekoder. Ve zvukovém projektu jsem narazil na tuto větu:
  …CV375 – tlumič hodnota 10, bez tlumiče 8 – číslo nejvyššího stupně motoru. Pro volnoběh se naprogramuje nula.
  V projektu se dá změnit pomocí tohoto CV375 zvuk motoru bez tlumiče nebo s tlumičem výfuku?
  Děkuji za informaci O. Richter

 15. Jacek:

  Dobrý den,

  můžu Vám pouze nahrát zvuky, prodejem ani ozvučováním se nezabývám.
  Pro DPS pana Černého potřebujete dekodér next18

  CV375 slouží pro nastavení volnoběhu/výkonu, nikde se nepíše o nějaké změně projektů, ten je vždy jen jeden. Popsané hodnoty se týkají dvou různých projektů, ale ta funkce je stejná pro všechny projekty.

Napsat komentář