Programování vysokých CV ovladačem Multimaus

Poslední dobou se na mě obracejí uživatelé, kteří si nevědí rady s nastavením hlasitosti u zvukových dekodérů ZIMO pomocí ovladače Multimaus, resp. s programováním vysokých CV. Sám používám centrálu Lenz, proto v tomto článku (p)opíšu postup z manuálu k dekodérům ZIMO

Snížení hlasitosti jde dobře provést i s rocomyší a H-centálou, a to pomocí finty, kterou lze použít pro dekodery ZIMO

Pro výběr a přiřazení vzorků zvuků a rovněž pro další nastavení jsou použity proměnné (CV) 266 až 355. Programování těchto CV není pro moderní systémy „high level“ (jako jsou aktuální digitální systémy ZIMO) problém, ať už v „servisním módu“ nebo v „operačním módu“. Mezi uživateli jsou ale četné digitální systémy (částečně ještě ve výrobě), které umějí pracovat jen s CV do 255 nebo jen do 127 nebo 99. Protože je tímto omezen i rozsah hodnot pro CV (např. jen 0 až 99 místo 0 až 255), viz CV7!
Pro takové uživatele nabízejí zvukové dekodéry ZIMO možnost přístupu k „vyšším“ CV přes nižší čísla. Toto se uskutečňuje pomocí „pseudoprogramování“
CV7 = 110 popř. = 120 popř. = 130, přičemž následně požadované CV bude přístupné přes číslo o 100 popř. 200 nižší, tedy např.: pokud není možný programovací příkaz CV266 = 45, může být místo toho použito CV7 = 110 a následně CV166 = 45 pro požadované programování CV266 = 45 popř. pokud není možné ani jak CV266 = 45, tak CV166 = 45, může být místo toho použito CV7 = 120 a následně CV66 = 45 pro požadované programování CV266 = 45.
Účinek provedeného pseudoprogramování CV7 zůstane zachován i pro následující programování (CV267 bude tedy nahrazeno 167, CV300 nahrazeno 200 atd.) tak dlouho, dokud nebude dekodér bez napětí. POZOR: Po opětovném zapnutí tato změna hodnot neplatí, pomocí CV167 bude tedy skutečně osloveno opět CV167; pro zamezení tohoto efektu viz níže!
Pomocí CV7 = 0 může být kdykoli bez vypnutí napájení zrušena změna hodnot čísel CV, např. pro dosažení originálního CV166.
Pomocí pseudoprogramování
CV7 = 210 popř. = 220 je dosaženo výše popsaného účinku, ten ale zůstane účinný trvale (tedy i při vypnutí napájení a opětovném zapnutí). Zrušen může být jen pomocí CV7 = 0;
toto nesmí být zapomenuto pro možnost dosažení originálních čísel CV!

Funguje to údajně spolehlivě, jelikož mám centrálu Lenz, nemůžu to vyzkoušet. Jen je třeba nezapomenout vrátit původní hodnoty, někteří se pak diví, že nejdou programovat základní CV !!!

Petr Smutek

Komentářů (11) na “Programování vysokých CV ovladačem Multimaus”

 1. Pavel:

  Právě jsem se přestal divit. 🙂 Vše co je výše popsáno mám odzkoušeno, včetně zapomenutí na “CV=0”. Díky za radu.

 2. Vlastik Vojtíšek:

  Zdravím Vás. Tento návod přišel jak na zavolanou. Díky.

 3. Petr Smutek:

  Zdravím, děkuji. Brzy bude další.

 4. Jan:

  Zdravím, mám centrálu roco 10764 která neumí číst CV.
  Na sergeji se zvukem od Roco mi nesvítí světla klávesou F0 na multimaus ale místo toho sergej zrychlí, jako opak posunu pod F6.
  Nevíte jestli to jde opravit?

 5. Petr Smutek:

  Zdravím,
  to je těžká rada, musel bych mít model v ruce. Nejjednodušší rada je dekodér resetovat, zřejmě máte upravené mapování funkcí.
  Nicméně s článkem to nesouvisí.

 6. Viken:

  Hi Mate,

  I have Roco 72447 sound locomotive and has ZIMO sound decoder factory fitted.

  I would like to increase the sound of Locomotive for which I have to make Changes in CV266.

  The current CV266=64 and I would have to make CV266=84.

  Since I have Roco Mulitmaus which doesn’t support CV alteration beyond CV255, request you to pls give me steps on changing CV266=84

  Awaiting your Reply

  Regards,
  Viken

 7. anton:

  Dobrý deň,rád by som sa poradil ako pridať hlasitosť na bardotke roco s originál zvukom roco.Mám na to len centrálu roco 10764 a červený multimaus roco.Vopred ďakujem.

 8. Jacek:

  Dobrý den,
  hlasitost je v CV266, přesně to je popsáno v článku. Tovární hodnota je 60, zkuste zadat vyšší, třeba kolem stovky.

 9. anton:

  Dobrý deň,trápi ma problém s pomarančom,do ktorého som inštaloval zvuk. dekóder ESU V 3,5 pri rozjazde a malej rýchlosti motorček bruní.Ak pridám trocha rýchlosti prestane brunieť a ide nádherne plynule.Neviete niekto poradiť,ktoré CV treba nastaviť ,aby motorček mashima išiel plynule už od rozbehu?Vopred ďakujem.

 10. Jacek:

  Dobrý den, s tím neporadím, protože zvukové dekodéry mám jen ZIMO a u těch je nastavení úplně jiné. Kdysi jsem měl několik nezvukových ESU a měly stejný problém, který popisujete.

 11. iebnag@seznam.cz:

  CV=266 CV=130 ideální zimo 22 pin

Napsat komentář