Ozvučení ragulina Piko TT

Po roce a půl čekání konečně máme ragulina T 679.2 ČSD od firmy Piko. K dostání je pravděpodobně i zvuková verze verze s dekodérem ESU, ale ta mě nezajímala, chtěl jsem svoje zvuky. V tomto článku popíšu jaké jsou možnosti ozvučení.

 

 

 

 

 

V modelu je rozhraní plux16 a relativně dost místa, ne však dost pro kostku Zimo. Na internetu jsem našel tento návod a model přesně podle něj ozvučil. Reproduktory byly použity hned dva a aby vešly mezi desku a strop, mají seříznutou ozvučnici.

Jenže při zapnutí zvuků a zejména při srovnání s jiným modelem s neporušeným reproduktorem jsem byl hluboce zklamaný. Zvuk byl znatelně tišší a hlavně, neměl žádné basy. Z toho plyne jediné, u žádného modelu nikdy nepoužívat menší ozvučnice jestli chceme dobrý zvuk.

 

Zkusil jsem proto vymyslet jiné řešení.

Výrobce počítá s umístěním reproduktoru v nádrži. Nevím pro jaký typ je to dělané, ale kostka tam s přehledem vejde, po odfrézování výstupků i dvě.

 

Oba reproduktory propojíme paralelně, pozor na jejich vzájemnou polaritu. Tzn. při pohledu na fotku levý kontakt s levým, pravý s pravým. Také připomínám, že dva reproduktory je možné použít jen s dekodérem MX645 !

 

Káblíky od reproduktoru protáhneme kanálkem do modelu a přiletujeme na plošky LS A, LS B. Reproduktory jsem překryl izolační páskou, původní kryt už tam nesedne.

 

Ve videonávodu byly použity také dva kondenzátory v nádrži. Tam jsem dal reproduktory a do modelu kulaté kondenzátory nevejdou. Zkusil jsem instalovat superkondenzátor. Tento malý zázrak dokáže bez proudu napájet světla asi 4 sekundy, jízdu a zvuky pak okamžik podle spotřeby.

Součástka tam krásně vejde, musí se jen vyfrézovat větší okna ve stropě. Tento kondenzátor je možné použít opět jen s dekodérem MX645, při zapojení v žádném případě nesmíme splést polaritu, modrý drát je “+”, šedý “-“. Na desce lokomotivy jsou plošky, není tak nutné letovat vodiče na dekodér.

Model má však vynikající odběr proudu i bez kondenzátoru.

 

A zde je výsledek

 

Petr Smutek

 

Jeden komentář na “Ozvučení ragulina Piko TT”

  1. Jozef Lukacovic:

    Dobry den pan Smutek, dakujem za detailny popis. Ake su vyhody pouzitia dvoch repro LS10X15 vs napr. jedneho LS15X25 (samozrejme s vytvorenim dostatocneho priestoru v nadrzi)?
    Na dekodery MS cakat nebudem, prerobenie projektu Ragulin na 16 bit v porovnani s Okuliarnikom alebo Zamracenou ma urcite nizsiu prioritu 😉
    Dakujem

Napsat komentář