Ozvučení modelů MTB

Proč ozvučení, když modely MTB přece už z výroby mají instalovaný reproduktor? Ne, není to vtip.

Ač jsou modely firmy MTB už opatřeny reproduktorem, což bylo většinou digitalistů hodnoceno jako výborný počin, jejich zvukové vlastnosti už tak výborné nejsou.

 

Dalo by se čekat, že velký reproduktor bude mít dobrý zvuk. Při pořízení první berty před rokem jsem si jen všiml, že pro tento model musím u svých zvuků potlačit vysoké tóny a hodně zvýraznit basy. Později se na moje zvuky snesla kritika, někteří modeláři byli nespokojeni se zvuky brejlovce a berty s tlumičem. Prý jsou nevýrazné, šumí. Jak je možné, že nahrávka motoru dunícího při 2000 Ampérech zátěže na vodním odporu je nevýrazná? Při porovnání stejných zvuků v jiném modelu bylo jasné, že za to může reproduktor. Originální reproduktor přehrává vysoké frekvence, ale neumí hluboké tóny, což je ale dost blbé. U jedné své berty jsem proto původní vyměnil za kostku ZIMO 10×15.

Tady je výsledek a myslím, že slova jsou zbytečná… první zvuk originál, druhý ZIMO

 

Po tomto jsem vyměnil reproduktory i u dalších dvou bert. Nějaký podrobnější návod psát nebudu, aby se do mě někteří neobuli. Tento článek nemá být kritikou, nicméně pokud mi někdo řekne, že moje zvuky hrají hůře než Roco, reagovat na to prostě musím:-) Stejné poznatky jsou i s modely hektorů a kocourů v HO, nevýrazný, až šumivý zvuk.

 

V souvislosti s bertami TT zmíním ještě jeden tip, do modelu přijde dekodér ZIMO plux16, je ale vhodnější použít větší typ MX645. Jednak je v modelu místa dost, jednak je o dost levnější. Další výhodou je možnost přímého připojení kondenzátoru, který je k těmto dekodérům dodáván. Větší dekodér má navíc přímo na desce větší kondenzátory (takové oranžové kostičky), oproti menšímu typu MX648. Lokomotiva má pak výborné jízdní vlastnosti, bez problémů překonává menší výpadky proudu. Při nich probliknou světla, ale na jízdu a zvuk to nemá žádný vliv.

 
A zde při plném provozu na kolejišti, kamera zvuk sice hodně zkresluje, ale v reálu to je už jiné kafe.

Petr Smutek

Komentářů (4) na “Ozvučení modelů MTB”

 1. Jan:

  Je to prostě nááááááááááádhera.
  Kdo umí ten umí.

 2. Hadač Vladislav:

  Jsi jednička,ačkoli jsem ujetý v Hánulce,jako malý jsem měl TT.Vlad

 3. tt čkar:

  Dobrý deň,
  Chcel by som sa opýtať či na ozvučenie modelu tt, analog treba aj niečo iné ako zvukový modul a reproduktor.

 4. Jacek:

  Dobrý den,
  potřebujete zvukový dekodér Zimo a reproduktor. Nic víc není potřeba. Na analogu však není možné používat žádnou funkci, přehrává se pouze zvuk motoru podle napětí.

Napsat komentář