Ozvučení modelů MTB podruhé

O výměně reproduktoru u modelů MTB jsem před časem už psal tady. Nechtěl jsem k tomu psát žádné návody, je jasné, že výrobce či prodejci by z toho radost asi neměli. Ale vzhledem k tomu, že se mě každou chvíli někdo ptá jak na to a mnozí poškodili model nebo dekodér,  napsal jsem tento článek

 

Předně je třeba napsat, že výměnou s nejvyšší pravděpodobností přicházíme o záruku. Ale totéž by se týkalo jakýchkoliv úprav, např. patinování nebo dolepení tabulek a doplňků. A kdo si koupí model, aby se na něj rok díval a pak teprve patinoval nebo upravoval k obrazu svému? Pokud chceme kvalitní zvuk, musíme prostě použít kvalitní reproduktor. Potíž je v tom, že výměna, ač vypadá velmi jednoduše, má několik úskalí.

 

Berta a brejlovec TT

Původní reproduktor není ničím připevněný, dá se vyjmout. Velký problém ale je, že je k němu dole přilepená fólie s vodiči pro čelní desku plošných spojů. U některých modelů se dala opatrně oddělit, u jiných je to však přilepené až příliš důkladně, takže hrozí poškození či zničení. Přerušené vodiče na fólii sotva půjdou opravit. U svého posledního modelu jsem hrany fólie potíral odlakovačem na nehty (bez acetonu) a teprve po několika hodinách jsem fólii opatrně oddělil od reproduktoru. Jeden přívod je přiletovaný k fólii, druhý k desce, druhá ploška na desce je holá. Nový reproduktor můžeme připojit stejně, nebo oba vodiče naletujeme na plošky na desce. Reproduktor jsem ničím nepřipevnil, po nasazení skříně se kontakty opírají o strop.

 

 

 

Berta HO,

Tady je výměna snadná, nic není k reproduktoru přilepené. Nový reproduktor jsem připevnil oboustrannou lepící páskou. Do prázdného prostoru by teoreticky vešly i dva jako u modelů Roco, to jsem ale nezkoušel. Dekodér MX645 to umožňuje.

  

 

 

721 a 742 HO

U těchto modelů je reproduktor v prostoru nádrže. Do výřezu však kostka ZIMO nevejde bez frézování rámu, nehledě na nutnost rozebírat model.

Jednodušší je nechat původní reproduktor, pouze odletovat jeho vodiče a nový reproduktor dát mezi kabinu a rám. Toto umístění vyžaduje pouze malé odfrézování stěny z výlisku stanoviště. Ovšem POZOR. Je třeba důkladně odizolovat kontakty reproduktoru, pokud se dotknou závaží nebo vedení na horní desce, hrozí zkrat, který spolehlivě zničí zvukový výstup dekodéru.

 

 

A zde pár záběrů po výměně, kamera zvuk sice hodně zkresluje, ale v reálu to je už jiné kafe.

Petr Smutek

Jeden komentář na “Ozvučení modelů MTB podruhé”

  1. Jaroslav Svoboda:

    TO NEMÁ JEDINOU CHYBIČKU. TEN ZVUKOVÝ PROJEV JE FANTASTICKÝ.
    Brzy si dovolím požádat o nahrání několika dekóderů na moje diesely. Už se moc těším.

Napsat komentář