Ozvučení modelu BR 56 od firmy Tillig

Byl jsem požádán jedním modelářem o digitalizaci a ozvučení lokomotivy 437.0 od firmy Tillig. Byla to docela výzva, protože zvuky jsem neměl a model není pro instalaci zvukového dekodéru vůbec připraven. Tvorba zvuků nebyla složitá. Při pátrání po vhodných záznamech jsem sice nenašel žádné video s lokomotivou BR 56, našel jsem však několik kvalitních záběrů polské verze Tr 5-65. S instalací dekodéru to už bylo horší, popíšu to v tomto článku.

V modelu je v prostoru dýmnice konektor pro 6-pin dekodér NEM651. Problém je, že pro zvukový dekodér není místo. Jediný uvažovatelný typ je ZIMO MX648 s konektorem 6-pin. Je možné, že existují i menší dekodéry, ale ty mě pochopitelně nezajímají, když tvořím zvuky do dekodérů ZIMO:-)

Dekodér je asi o milimetr širší než prostor ve výlisku. Konektor také není přímo na dekodéru, ale na drátech. Je tak třeba vyřešit několik problémů. Z balastu odfrézovat vpředu spodní část a u výlisku skříně vnitřní část dýmnice.

Původně jsem chtěl konektor v modelu odstřihnout a na vývody přímo přiletovat zkrácené dráty dekodéru. To jsem však zavrhl a radši jsem ubral trochu více z balastu. Materiál je nějaká slitina, která je mnohem lehčí než olovo, ve výsledku tak balast není o moc lehčí.

 

Dráty jsem omotal kolem dekodéru. Zelený, hnědý a modrý není potřeba, ustřihl jsem je a nechal jen kousky, kdyby někdy byly třeba. Fialové dráty povedou vrchem balastu do tendru, kam přijde reproduktor

 

 

V tendru je podobný problém, je tu sice pro reproduktor hodně místa, celý prostor ale zabírá balast. Odvrtání nějakého otvoru v něm je nemyslitelné, ta slitina je poměrně tvrdá.

 

Vyřešil jsem to ale velmi jednoduše, odlitek jsem nahradil olovem, s menším množstvím jsem dokonce dosáhl 25 gramů, což je hmotnost původního odlitku.

 

 

Zbývá ještě upravit výlisek skříně.

 

Z každé strany jsem odfrézoval skoro 1 milimetr materiálu. Je třeba neustále dávat pozor, aby u ochozu nešla fréza skrz.

 

 

 

Popis zvukového projektu a video je v samostatném článku.

 

Petr Smutek

 

Napsat komentář