Ozvučení lokomotivy 350 Acme

V uplynulých dnech se dostal na trh dlouho očekávaný model lokomotivy řady 350 od firmy Acme. Současně s analogovou verzí měla být i ozvučená varianta, ta však bude mít zpoždění. Kvůli tomu se na mě obracejí modeláři s různými dotazy, které se začínají opakovat, napsal jsem proto tento článek, ač jsem téčkař a model tím pádem nevlastním.

 

Zvuky pro tuto lokomotivní řadu mám hotové již více než rok. Zatím nebyl důvod o nich psát článek, jednak nemám dokončený svůj model v TT a jednak firma Acme ohlásila výrobu modelu v HO včetně ozvučené verze. Článkem bych tak výrobcům či prodejcům jen poradil a nedělám si iluze, že by se to stát nemohlo.

Zvuky mám nejen pro současnou řadu 350, ale i ES 499.0, resp. 350 odpovídající stavu před rekonstrukcí. Stejně tak mám zvuky pro řady 150, 151 a nerekonstruovanou E 499.2. Všechny zvuky jsou autentické a jednotlivé projekty se od sebe liší.

V modelu je rozhraní 21-pin MTC, v úvahu tak připadá dekodér ZIMO MX644D s tímto konektorem.

Děkuji kolegovi R. Štěpánkovi za nafocení jeho modelu.

   

 

Elektroinstalace je trochu vylepšená, přesto bych očekával poněkud více, když už použili rozhraní 21-pin. Na desce plošného spoje jsou dva mikrospínače, kterými se odpojí dálková světla od pozičních. To je bohužel vše, koncovky svítí spolu s bílými pozičkami, od éry 8-pinu teda pokrok:-). Ve zvukových projektech mám nastavení pro přední a koncové světla na F0 a dálkové na F1. Obojí se přepíná dle směru jízdy.

 

V rámu modelu je výřez pro zasunutí kulatého reproduktoru o průměru 23 mm. Hádám, že by mělo pasovat jak ESU, tak ZIMO. V ruce jsem to neměl. Vodiče reproduktoru se protáhnou nahoru a přiletují na desku plošného spoje.

Aktualizace: Podle jednoho uživatele reproduktor 23 mm sice pasuje, kvůli jeho vodičům ovšem nelze zacvaknout výlisek transformátoru. Do otvoru se ale vejde klasická kostka ZIMO 10×15, čímž asi není co řešit…

 

 

Ozvučená verze od Acme s velkou pravděpodobností nebude mít autentické zvuky, bude vybavena dekodérem ESU a spekuluje se o tom, že v nich bude nahrán zvukový projekt lokomotivy DB180 (372), jehož ukázka je na stránkách ESU. Kvalitu a autentičnost těchto zvuků snad radši ani nebudu komentovat, jako zvukaře mě nenapadají vhodná slova…

S tím ale souvisí odpověď na nejčastější dotaz. Zvuky JBR je možné po domluvě nahrát, ale pouze do dekodéru ZIMO. Dekodéry jako takové však neprodávám.

Video

 

Petr Smutek

3 komentáře na “Ozvučení lokomotivy 350 Acme”

 1. Kozinka:

  Pokud vím, tak ACME dokončuje zvukovou verzi s ESU, podle pro mne přeneseného sdělení ACME se dolaďuje zvuková verze tak, aby odpovídala modelu předmětné loko. Víc info o tom nemám.

 2. Petr Smutek:

  Tak samozřejmě spolupráce zahraniční firmy s jinou zahraniční firmou nezaručuje, že zvuky budou skutečně odpovídat naší mašině. Možná si hoši zajedou do Bratislavy pořídit nahrávky, ale tomu moc nevěřím. Krásný příklad jsou ESU zvuky čmeláka pro model Piko, to se podobá spíš nějakému traktoru, ale ne čmeláku.

 3. Peter Elias:

  Dobry den
  Nechal sem si vyrobit model 350 004-8 od pana Sevcika
  je ozvucenej ale pan sevcik nemel odpovidajici zvuk tak mi tam dal prozatim zvuk laminatky a to me stve
  Jakym spusobem je mozne zakoupit pripadne zajet nekam za Vama aby ste mi ten zvuk vymenil .
  Dekoder pokud si pamatuju by mel byt zimo .
  S pozdravom Elias

Napsat komentář