Novinky ve zvukových projektech

Protože zvuky tvořím pro sebe, neustále se snažím něco vylepšovat. Některé nové možnosti občas nabídne aktualizace firmware od ZIMO, další vylepšení mě často napadají při provozu na kolejišti.

 

 

Aktuální verze firmware (33.10) nic zásadního nepřinesla, krom opravy nějakých chyb jsem objevil pár drobných vychytávek, jednou z nich je ovládání hlasitosti tlačítky. Funguje to jednoduše, asi jako u rádia. U všech zvukových projektů jsem nastavil na F26 snižování a na F27 zvyšování. Může se to hodit při večerním ježdění při otevřených oknech, aby burácení dieslů nerušilo sousedy:-) . Je to ale jen takový bonus, Multimausem to ovládat nejde. Resp. funkce by se musely přemapovat níže.

Teď k těm poznatkům z provozu, modelovým příkladem je příjezd vlaku do stanice a objíždění soupravy. Lokomotiva se vyvěsí, funkcí F19 se přepnou zvuky na sadu „bez zátěže“ a model má kromě odlišných zvuků motoru i rychlejší reakce na změny rychlosti. Po přivěšení soupravy se F19 vypne a lokomotiva za burácení motoru pomalu rozjíždí vlak.
Tohle nebylo možné u všech lokomotiv, kde druhá sada zvuků je něco jiného než „bez zátěže“, např. všechny motorové lokomotivy s elektrickým topením nebo elektrické dvousystémové lokomotivy. Posun s takovou lokomotivou a zejména brždění a najíždění na vozy bylo trochu těžší, ne zrovna praktické. U těchto zvukových projektů už nejde přidat další zvukovou sadu, nejsou však ani volná tlačítka. Nastavil jsem proto redukci rozjezdové a brzdící křivky na F3. Tím sice současně dojde k zapnutí poloviční rychlosti, to však vůbec není na škodu. Jak jsem taky zjistil, při navolení maximální rychlosti v režimu F3 jdou zvuky motoru krátce na plný výkon, aby po chvíli spadly na úroveň poloviční rychlosti. Nevím, jestli je to chyba firmware nebo záměr, ale vypadá to reálně, prostě rychlý rozjezd a ubrání výkonu po dosažení rychlosti.

Další novou funkcí je „shození výkonu“ při snížení rychlosti pod určitou mez. Příklad, vlak vjíždí do stanice na 28. stupeň (plná rychlost). Ovladačem navolím 7. stupeň, vlak začne zpomalovat a zvuk motoru spadne na volnoběh, přičemž vlak ještě dojíždí k perónu, než zastavím ovladačem úplně. Při případném zvýšení rychlosti během dojíždění na volnoběh zvuk motoru jde na úroveň navoleného stupně.
S nastavením této funkce jsem laboroval několik dní. Bylo by např. nežádoucí, aby motor šel na volnoběh i při snížení na poloviční rychlost nebo ještě o menší počet stupňů. Bylo taky třeba sladit zvuk trakčních motorů.
Tuto funkci stejně jako mnoho dalších budete u továrních zvuků a jiných komerčních projektech hledat marně, nastavení totiž musí být individuální pro každý konkrétní model

Další novinky

  • Trochu jsem vylepšil zvuk trakčních motorů. Při přidání rychlosti se mírně zvýší hlasitost, po dosažení navolené rychlosti je mírně tišší.
  • U některých zvukových projektů bert, brejlovců a čmeláků jsem přidal zvuk vrznutí brzdových špalíků při rozjezdu. Vrznutí koresponduje s nastaveným zpožděním rozjezdu, nejdřív je slyšet přidání otáček motoru, pak teprve vrznutí spolu s pohybem modelu. Zvuk je autentický, nebude však u všech projektů, ani u všech verzí jmenovaných projektů, jelikož většinou strojvedoucí nechá odvětrat brzdové válce.
  • Spousta nových zvukových projektů. O všech ani nebudu psát články, protože by to bylo všechno ve stylu „kopírovat-vložit“, nových projektů je mnoho, jejich funkce jsou stejné. Seznam všech zvuků se otevře při kliknutí na obrázek „JBR sound“ v pravé liště.

Toto je výčet jen několika důležitějších vylepšení, mnoho dalších ani popisovat nebudu. Za zmínku ale asi stojí, že počet různých CV v projektech už dosahuje počtu kolem čtyřicítky, přičemž každý projekt je vyladěný pro konkrétní tovární model. Není prostě možné mít jeden „všeobecný“ projekt a ten nahrát do čehokoliv jak to dělají prodejci.

Tady ukázka nových funkcí u nové verze berty verze 4

Petr Smutek

Jeden komentář na “Novinky ve zvukových projektech”

  1. Jan:

    Tak tenhle další tuning nebude mít konkurenci asi nikdy:-) ostatně jako všechno made by Jacek!
    Opravdu bezvadná prácička.

Napsat komentář