Novinky ve zvucích

Na podzim loňského roku se konečně objevil u prodejců dekodér Zimo MS450p22. Průběžně se setkávám s dotazy a teď už i s požadavky, kterým zatím nelze vyhovět. Ty dotazy se však začínají množit, tak napíšu aspoň pár informací.

 

 

Předně, aktuální verze firmware v dekodérech MS obsahuje zatím jen část CV. Celý kód se totiž vyvíjí znovu od nuly. To znamená, že zatím je možné dle vyjádření Zimo nahrávat jednodušší zvukové projekty, většinou jen parních lokomotiv. Ovšem jednoduchý projekt snad nemám ani jeden.

Pro 16-bitový dekodér je potřeba mít i 16-bitový zvukový projekt, nahráním 8-bitového se kvalita nezvedne. Takové projekty je nutné zpravidla vytvořit znovu, což je ostatně i důvod proč v poslední době píšu méně článků. Tvorba a k tomu i tento vývoj zabírají stále více času. U novějších projektů už jsem s nějakým takovým pokrokem do budoucna počítal, starší bohužel všechny upravit nepůjde a zůstanou jen 8-bitové.

U zvukových ukázek jsou proto barevné ikonky     pro přehlednost.

Na zkoušení jsem si pořídil pár těchto dekodérů, proces nahrávání je u nich zatím spíš dílem náhody, aktuální firmware nejde updatovat, i programátor má svůj firmware, který zatím neumí plně spolupracovat s dekodérem MS450 a to už jsou ve výrobě další dva typy dekodérů. Dle jednoho z techniků Zimo budou dekodéry řady MX velmi plynule nahrazeny řadou MS, což bude běh na dlouhou trať

Než bude vše fungovat na 100 %, není možné do dekodérů MS nahrávat moje projekty.

zatím jen pár ukázek, zvuk hraje opravdu skvěle, čistě, bez šumu. Ale dekodér toho zatím víc neumí než umí

zvuk čmeláka 770.085 nahraný přímo ze zvukového výstupu dekodéru

Hraje to krystalicky čistě, podobné čisté ukázky se objevily i na stránkách Zimo, ale zajímalo mě spíš přímé poslechové srovnání, zde tedy nahrávky diktafonem z několika cm. Naživo a při srovnání s obrázkem ty rozdíly nejsou až v takových superlativech jak tvrdí Zimo, bude to chtít i lepší reproduktory.

První zvuk je dekodér MX645, druhý MS450

 

Mimochodem jeden zajímavý poznatek, nahrání 16-bitového projektu trvá dvojnásobek času, CD verze pak čtyřnásobek což je přes SUSI pár minut, do modelu na koleji to bude cca 100 minut:-)

 

Představím v tomto článku několik zajímavých zvukových projektů, které vznikly za poslední rok a nechtěl jsem o každém psát články jednotlivě, protože by to bylo vše ve stylu kopírovat-vložit. Tyto zvuky u sebe sice neuplatním, nemám model ani jednoho z vozidel. Ale jsou to velmi vzácné přírůstky do kolekce projektů.

 

něco pro slovenské kolegy

    811.016

 

    813.105
  

 

   744.711
  

 

a něco pro milovníky historie

M 131.1546
 

 

M 262.004
 

 

M 274.004
  

 

  M 120.417
  

 

  T 426.001
 

 

 

Zejména poslední tři stojí za pár slov, v minulosti jsem několika modelářům odmítl nahrát do těchto modelů cokoliv podobného, když tyto zvuky nebyly. Při poslechu musí být jasné, že se tomu ani vzdáleně nic nepodobá.

 

Petr Smutek

7 komentářů na “Novinky ve zvucích”

 1. Ivor:

  Skvele spracovaný článok k novinkám vo zvukových projektoch, ktoré potešia nejedného modelára ! Rozdiel medzi zvukovým projektom spracovaným v kvalite so vzorkovacou frekvenciou 22kHz/8bit a 22kHz/16bit je skutočne výrazný, nakoľko bitová hĺbka významne ovplyvňuje dynamiku výslednej zvukovej nahrávky a tiež odstup užitočného signálu od šumu, čo sú parametre, ktoré sa prejavia aj pri tých „bonsai“ reprodukoroch v našich modeloch. A tzv. CD kvalitu 44kHz/16bit predpokladám, že ocenia samozrejme všetci, ktorí používajú napr. MS TS súčasne s kvalitnejšími reprosústavami, kde výškové meniče dokážu preniesť aj vyššie frekvencie ako 10kHz….
  Zvukové ukážky sú všetky ako obvykle perfektné, ale spracovanie zvukového projektu M120.4 z hľadiska jeho dynamiky a použiteľnosti v nejakej „ZIMO kocke“ je až obdivuhodne odvážny počin.
  Za poriadny kusisko poctivej a pritom náročnej zvukárskej práce, vyšperkovanej do posledného detailu, z ktorej bude mať mnoho modelárov určite radosť zo svojich ozvučených modelov, Ti Peťo vyslovujem veľké Ď A K U J E M !

 2. Jacek:

  Ivore, děkuji. No je jasné, že některé projekty dělám s vědomím, že jsou pro mě coby téčkaře zapovězeny. Ale přes to s maximální pečlivostí. M 120.4 jsem kdysi měl, celý interiér zabral motor. Ozvučovat takto malé modely nějakým minirepráčkem už nemá význam, to radši nic. Nehledě na nespolehlivý sběr a jízdu takových modelů. A to mám i projekt MUV69.
  Vývoj v Zimo stále postupuje, ale velmi pomalu. Až čas ukáže, které verze projektů budou nejvhodnější, pravděpodobně zlatým středem budou 22050 Hz/16-bit, tyto projekty mají kromě kvality i cca 40 % volné kapacity paměti, půjdou doplňovat např. staniční hlášení na přání.

 3. Popp:

  Hi Petr.
  Many thanks for Your description. I played Your samples via Teufel Soundsystem. There was no difference to hear. I think, it would be much more interesting to invest in sound systems for the locos. That was the problem with 8 bit and it will stay with 16 bit. I experimented a lot with good results, but it ist try and error. Better Bose and Co would do this. 🙂

 4. Milan:

  Ďakujem za zaslanie Noviniek. Predstavené zvuky sú opäť spracované na veľmi vysokej profesionálnej úrovni. Sú priam famózne. Som presvedčený, že hovorím nielen za seba, ale aj za ostatných železničných modelárov, že som veľmi ráde, že pre nás pán PETR tvoríte neustále nové a ešte lepšie projekty ! Aj ja vyslovujem veľké ĎAKUJEM !

 5. Jacek:

  Děkuji za uznání

 6. Martin:

  Zdravím Vás,
  Předem chci říci, že hodně oceňuji Vaši vynikající práci. Ale měl bych jeden dotaz. Jestli jsem to dobře pochopil, tak jakmile Zimo vydá tuto novou sérii dekodérů a k dodělá do nich ten software. Bude možné mít v modelech takový zvuk, jako je výše přidaná ukázka čmeláka ? Za předpokladu kvalitního reproduktoru. Předem děkuji za odpověď.

 7. Jacek:

  Zdravím,

  děkuji. Pokud jde o kvalitní projekty pro tyto nové dekodéry, nic se neudělá samo… Jen do teď jsem nad úpravou projektů po zvukové stránce (wav soubory) strávil asi 14 měsíců intenzivní práce. Dva dny po napsání tohoto článku vyšly u Zimo nové verze firmware pro dekodér, „nahrávátko“ i nová verze programu na tvorbu projektů. Nyní se dá obrátit ta věta v článku, dekodér už více věcí umí než neumí.
  Ale zjistil jsem po prvních testech, že jízdní vlastnosti definované v CV3, 4, 6 jsou zcela odlišné než s dekodéry MX. To je velice vážný problém. A toto buď bude upraveno v další verzi nebo bych musel ladit každý jeden projekt úplně od nuly, tzn. práce na mnoho let.

  Až budu mít tyto základní věci v nějakém použitelném provedení, napíšu o tom zajisté článek. Zatím jen jeden pohled do budoucna, i se stávající kostkou Zimo je rozdíl obrovský.
  https://www.youtube.com/watch?v=6dLWNlskdUk

Napsat komentář