Kocour MTB a výměna reproduktoru

O nekvalitním ozvučení modelů MTB jsem psal už několikrát. U svého modelu jsem samozřejmě hned vyměnil původní reproduktor za kostku Zimo. Ale vzhledem k větší náročnosti u modelu kocoura jsem nechtěl psát návod. Jenže v poslední době jsem se setkal s negativními ohlasy na kvalitu mých zvuků a na to už reagovat musím. Takže návod je tu

 

 

Pár slov k reproduktorům

Nevím kdo je výrobcem reproduktorů v modelech MTB, je jasné, že to nejsou reproduktory vyráběné speciálně pro modelovou železnici. Stejně tak oblíbená kostka Zimo je ve skutečnosti do telefonů Nokia, o nesrovnatelně nižších cenách přímo u výrobce radši nemluvě. Nicméně podle testů na těchto stránkách má právě kostka Zimo 11×15 mm při svých malých rozměrech nejlepší zvuk.

 

Reproduktor MTB je rozměrově stejný, plastový držák současně slouží jako ozvučnice a tady je zásadní nedostatek. To co zvuk dělá zvukem je dutý prostor pod reproduktorem. Aby to hrálo nahlas a mělo basy, musí se zvuk o něco odrážet. Bohužel reproduktor je zde ne na ozvučnici, ale uvnitř ozvučnice, navíc ještě volně položený. Výsledek je ten, že zvuky hrají velmi potichu a bez basů. Při zvýšení hlasitosti je to lepší, ale zvuk hraje zkresleně a to je příčina stížností na nekvalitu zvuku.

Řešením je pouze výměna za kostku Zimo. Návod jsem nechtěl psát zejména z důvodu, že výměna vyžaduje pracný zásah jak do modelu, tak i do reproduktoru a u obojího to představuje ztrátu záruky. Ale chceme-li kvalitní zvuk, není jiná možnost.

 

 

kostka Zimo je rozměrově stejná, avšak vysoká 9 mm

 

V první řadě je tedy potřeba nějak snížit ozvučnici. Způsobů je několik, všechny však představují potenciální poškození. U jednoho reproduktoru jsem z ozvučnice uřezal asi 3 mm a z tenké tabulky polystyrenu jsem nalepil nové dno. U jiného reproduktoru jsem skalpelem uřízl celou ozvučnici a po zkrácení jsem ji zase přilepil zpátky. V obou případech musí být lepený spoj velmi kvalitný, pokud někde vznikne sebemenší spára, reproduktor pak chrastí nebo prská.

 

Vlepení seříznutého reproduktoru do ozvučnice MTB se mi neosvědčilo, použil jsem ji proto jako držák. K tomu bylo nutné do ní vyfrézovat otvor. V každém případě musí zůstat pohromadě, slouží zároveň jako držák zadního plošného spoje.

 

Aby reproduktor přesně zapadl, je potřeba přibrousit i jeho ozvučnici.

 

Reproduktor se bude dotýkat dekodéru, je vhodné ho proto obtáhnout izolepou.

 

No a tady je výsledek. Rozdíl je znát na první poslech.

Petr Smutek

Komentářů (4) na “Kocour MTB a výměna reproduktoru”

  1. Miloš Rota:

    Dobrý den, musím pochválit Vaší snahu. Já sice tento model asi vlastnit nebudu,
    nehodí se do mé epochy, ale je to dobrá ukázka možného řešení. Také jsem použil
    tento typ reproduktoru se seříznutím do rosničky. Ale to snížení – seříznutí se musí
    opravdu udělat opatrně (i mě se povedlo jeden reproduktor zničit). Nechápu snahu
    výrobců ozvučených modelů proč dlohodobě osvědčenou kostku Zimo 15×11 rovnou
    nezakomponujou do plánů (vyjma f.Roco, ale tam je zase problém s malým rozhraním
    a přeci není problém i do takto malého modelu udělat rozhraní P22). Sám jsem si teď
    vyrobil na koleně plošný spoj s P22 do ragulina Piko i do Bardotky MTB a vejde se
    v pohodě celá kostka Zimo. Je jasné, že do modelů typu kocoura se rozhraní P22
    nevejde, ale vejde se P16, což je lepší než Next18, nehledě na to, že dekoder
    MX648P16 je ještě menší než 658Next18. V každém případě je v tomto f.MTB
    koncepčně na tom nejlépe, ale mohla by být ještě lepší a nás by to nenutilo
    kuchat modely. Pan Báňa mi na dotazy ohledně modelů MTB (rozhraní, reproduktory,
    nátěry v epochách atd.) vždy ochotně odpověděl, ale ovlivnit se asi nenechal.

    pozn. reproduktor v kocourovi je pravděpodobně Uhlenbrock 31101 – 0,5W
    (a nebo jeho obdoba, tak jako kulatý reproduktor v předchozích modelech MTB).

    Miloš Rota

  2. Jacek:

    Problém je, že zvuky snad žádný výrobce neřeší důsledně. Všem jde pouze o to, aby tam něco hrálo, ale toť vše. Nikoho nezajímá autentičnost ani kvalita zvuku. Některé modely HO mají např. v nádrži kruhové otvory pro konkrétní typ kulatého reproduktoru bez ozvučnice. Ozvučnici má tvořit právě rám modelu. Ale to je jen teorie. Pokud se ten reproduktor něčím hermeticky neutěstí, zvukové vlny unikají ven a nemá to basy. K tomu ještě obvykle v krytu bývají otvory jako u sluchátka telefonu. Ale to je špatně. Stačí porovnat s modelem, u kterého je kostka Zimo a nikde na kastli nejsou žádné otvory. Zvuk je nejen zřetelnější, ale také podstatně hlasitější. Je potřeba to prostě zkoušet a vědět jak to funguje.

    Kostky Zimo (ale ne od Zimo) používá asi jen Roco a řešeno je to dobře. Ani ty zbytečné otvory nejsou, viz čmelák. Ale je tu zas jiný problém, kvalita zvuku je kus od kusu. Reproduktory má Roco od výrobce, to je ta Nokia?, bez ozvučnic. Ozvučnice v modelech jsou Roco a záleží jak to montér přilepí a smontuje. Když dobře, zvuk je perfektní. Ale dost velká část modelů drnčí a opět, kritika směřuje ke mě, že jsou špatné zvuky.

    V neposlední řadě jsou to náklady. Roco nebude kupovat kostky od Zimo, když je má nějaký výrobce sice bez ozvučnic, ale za desetinu ceny. Stejně tak kulaté repráčky MTB jsou do nějakých naslouchátek, mají je v gme.cz za pár korun.

    Jestli je to dobře nebo špatně nevím, ale v každém případě je to další věc k domácímu tuningu. U chystaného modelu 714 bude reproduktor řešený stejně. Tady se přímo nabízí umístění nesnížené kostky Zimo do kabiny, zvuk bude perfektní. Ale ruku na srdce, kolik modelářů by to uvítalo, zvlášť analogistů a nezvukařů.

    Mimochodem, to rohraní next18 mají v oblibě i jiní výrobci, řekl bych že kvůli rozměrům konektoru. Dekodér plux16 je možná menší, ale ten ježek je obrovský.

  3. Roman:

    Zdravím.
    Mám na Vás prosbu
    Tuto lokomotivu pro mně budete ozvučovat obchodu IT VLAKY.
    Můžu Vás požádat i o tuto úpravu?
    O který konkrétní stroj se jedná podá info s.Zavřelová,domluvím se s ní.
    Předem děkuji.
    Roman K.

  4. Jacek:

    Zdravím,

    tohoto dotazu jsem se při psaní článku trochu obával, je to přece jen destruktivní zásah. Více v e-mailu.

Napsat komentář