Jaký dekodér do jakého modelu

Asi nejčastější dotaz, který dostávám od lidí kvůli digitalizacím a ozvučování, je otázka „jaký dekodér se hodí do jakého modelu“. Nejen modeláři, ale i prodejci volají po nějaké tabulce.

Není to však tak jednoduchá záležitost jak se může zdát.

 

Jelikož sám používám jen zvukové dekodéry Zimo, nemůžu vůbec poradit s dekodéry jiných firem. I tak je počet výrobců, jejich modelů, různých sérií, typů a velikostí obrovský. Není možné znát všechno nebo si to dokonce pamatovat.

Zvuky tvořím pro své vlastní modely TT a dobrý přehled můžu mít jen o nich. Během let jsem si však zdokumentoval vše co mi prošlo rukama, ať už to byly lokomotivy kolegů nebo jiné. Zkusil jsem proto sepsat nějaký list pouze pro Zimo, s poznámkami k mým zvukovým projektům. Typy dekodérů jsou stejné bez ohledu na autora zvukového projektu.

V seznamu jsou tři sloupce. U mnoha modelů je možné použít různé typy dekodérů. V prvním sloupci je nejvhodnější typ MX. Ve druhém sloupci další použitelný typ. Ve třetím pak 16-bitové dekodéry MS, které se teprve začínají pomalu objevovat v obchodech.

Modely v tabulce jsou myšleny v továrním provedení bez žádných úprav, vyměněných DPS, apod.

Údaje bude třeba průběžně doplňovat, proto je tam datum.

 

 Aktualizace: 13. 1. 2022

 

Tabulka je pouze informativní, není žádným stoprocentně přesným návodem. Jednotlivé série modelů se často liší, procházejí inovacemi. A ne vždy výrobci o těchto změnách informují prodejce. Stejně tak se občas stalo, že neseděla informace o typu konektoru na obalu krabičky nebo v návodu. Krom toho ne všichni výrobci vybavují zvukové verze dekodéry Zimo. Kdo chce použít jiný dekodér než je z výroby, musí si poradit sám. A v tom by měl pomoct tento seznam.

 

Petr Smutek

Komentářů (10) na “Jaký dekodér do jakého modelu”

  1. Vojtěch Vorel:

    Dobrý den,
    děkuji za tabulku, určitě mnohým pomůže, zvláště těm, kteří digitálu rozumí pouze po “provozně-ovládací” stránce (a že jich není málo).

  2. Matej:

    Dobrý deň,

    veľmi oceňujem zverejnenie tejto tabuľky, aj ja osobne som už niekoľko krát zisťoval aj priamo u Vás aký dekóder potrebujem do lokomotívy. Takto si to si to môžem rovno pozrieť.
    Ďakujem

  3. Ronoath:

    Výborná tabulka, díky za ni. Navíc je také skvělým přehledem existujících projektů, a také těch, které jsou již připraveny i pro dekodéry MS.

  4. Milda:

    Dobrý den, budu stavět M131 ( Hurvínek ) a MUV 69.2 v měřítku 1:160 (N)
    Jaké zvukové , popř. nezvukové lokomotivní moduly by byly vhodné pro mne ?
    Kde se dají, do těchto modelů, sehnat zvuky ?

  5. Miloš Pavlát:

    Dobrý den,
    u ER20 máte prohozeny dekodéry MS mezi TT a H0. MS490N patří do TT a MS450R patří do H0.

  6. Jacek:

    Dobrý den,

    děkuji, opraveno.

  7. Jiří Janoušek:

    V článku “Dekodér MS450” jste uvedl:
    Všechny dosud vytvořené projekty, které jsou určeny do dekodérů řady MX mají soubory v kvalitě 22050 Hz, 8bit. Kapacita paměti je většinou využita na 100%, není možné přidávat staniční hlášení nebo jiné zvuky . Tyto projekty lze nahrát i do řady MS, pochopitelně ale zvuk bude hrát stejně, nikoliv v lepší kvalitě. Získá se tím však cca 60% volného místa
    Je prosím možno doplnit vhodné dekodéry MSxxx i do řádků označených “není projekt”?
    Vždyť projekt je, ale starý, který bude v budoucnu možno přepsat novým.
    Dekodéry MX nebude zimo do budoucna podporovat (nebudou stačit výkonem procesoru a velikostí paměti) a pro MS (i nezvukové) budou ZIMO vydávány nové verze firmware. Pokud dnes pořizuji dekodér ZIMO tak již jen MS s ohledem na budoucnost. MX budou za pár let “ty staré”, ale model vydrží i desítky let.

  8. Jacek:

    Každý článek je aktuální v době napsání. Vše se stále vyvíjí a není možné neustále revidovat všechny texty jestli náhodou nějaká věta není jinak. Staré články po čase mažu, bude se to týkat i tohoto.

    Do dekodérů MS není možné nahrát projekt pro MX. Jednak zvuk nebude ve stejné kvalitě, ale bude silně šumět, jednak moje staré projekty nejsou nastavením kompatibilní. Poznámka “není projekt” je tak správně.

    Také za poslední dva roky jsem prakticky 90% své dosavadní tvorby za 8 roků vytvořil od nuly znovu. Vzhledem k tomu, že tvorba jednoho projektu trvá v průměru stovky hodin, jsou ty zbývající staré projekty ve hvězdách, všechny upraveny nebudou.

  9. Jiří Janoušek:

    Moc děkuji za vysvětlení, netušil jsem.
    Přimlouval bych se předělání lokomotiv
    1116, 1216 (Taurus) TT Piko i Tillig
    a 642 (Desiro) TT Tillig
    Zatím jsou k dostání nové
    Budoucnost, alespoň jak píše na svých stránkách ZIMO, patří dekodérům MS.
    Proto alespoň do závorky bez projektu uvést typ MS a počkat si na projekt.
    Předem moc děkuji, vím že je to hodně práce.

  10. Jacek:

    1216 už je, viz loga 16bit u zvukových ukázek. 1116 a 642 jsou však přesně “kandidáti na zrušení”. Nemám k tomu žádné nahrávky.

    Do tabulky není možno psát dekodér MS do závorky ani bez závorky, když není projekt. Pak si lidé ten dekodér koupí, protože je v tabulce a budou chtít nahrát zvuk, který nemám.

    Jinak kompletní a stále aktualizovaný seznam všech existujících verzí je tady
    http://www.jacek-modely.cz/kodove-projekty/

Napsat komentář