Jaký dekodér do jakého modelu

Asi nejčastější dotaz, který dostávám od lidí kvůli digitalizacím a ozvučování, je otázka „jaký dekodér se hodí do jakého modelu“. Nejen modeláři, ale i prodejci volají po nějaké tabulce.

Není to však tak jednoduchá záležitost jak se může zdát.

 

Jelikož sám používám jen zvukové dekodéry Zimo, nemůžu vůbec poradit s dekodéry jiných firem. I tak je počet výrobců, jejich modelů, různých sérií, typů a velikostí obrovský. Není možné znát všechno nebo si to dokonce pamatovat.

Zvuky tvořím pro své vlastní modely TT a dobrý přehled můžu mít jen o nich. Během let jsem si však zdokumentoval vše co mi prošlo rukama, ať už to byly lokomotivy kolegů nebo jiné. Zkusil jsem proto sepsat nějaký list pouze pro Zimo, s poznámkami k mým zvukovým projektům. Typy dekodérů jsou stejné bez ohledu na autora zvukového projektu.

V seznamu jsou tři sloupce. U mnoha modelů je možné použít různé typy dekodérů. V prvním sloupci je nejvhodnější typ MX. Ve druhém sloupci další použitelný typ. Ve třetím pak 16-bitové dekodéry MS, které se teprve začínají pomalu objevovat v obchodech.

Modely v tabulce jsou myšleny v továrním provedení bez žádných úprav, vyměněných DPS, apod.

Údaje bude třeba průběžně doplňovat, proto je tam datum.

 

 Aktualizace: 13. 1. 2022


STÁHNOUT

 
Počítadlo 

 

Tabulka je pouze informativní, není žádným stoprocentně přesným návodem. Jednotlivé série modelů se často liší, procházejí inovacemi. A ne vždy výrobci o těchto změnách informují prodejce. Stejně tak se občas stalo, že neseděla informace o typu konektoru na obalu krabičky nebo v návodu. Krom toho ne všichni výrobci vybavují zvukové verze dekodéry Zimo. Kdo chce použít jiný dekodér než je z výroby, musí si poradit sám. A v tom by měl pomoct tento seznam.

 

Petr Smutek

Komentářů (6) na “Jaký dekodér do jakého modelu”

 1. Vojtěch Vorel:

  Dobrý den,
  děkuji za tabulku, určitě mnohým pomůže, zvláště těm, kteří digitálu rozumí pouze po “provozně-ovládací” stránce (a že jich není málo).

 2. Matej:

  Dobrý deň,

  veľmi oceňujem zverejnenie tejto tabuľky, aj ja osobne som už niekoľko krát zisťoval aj priamo u Vás aký dekóder potrebujem do lokomotívy. Takto si to si to môžem rovno pozrieť.
  Ďakujem

 3. Ronoath:

  Výborná tabulka, díky za ni. Navíc je také skvělým přehledem existujících projektů, a také těch, které jsou již připraveny i pro dekodéry MS.

 4. Milda:

  Dobrý den, budu stavět M131 ( Hurvínek ) a MUV 69.2 v měřítku 1:160 (N)
  Jaké zvukové , popř. nezvukové lokomotivní moduly by byly vhodné pro mne ?
  Kde se dají, do těchto modelů, sehnat zvuky ?

 5. Miloš Pavlát:

  Dobrý den,
  u ER20 máte prohozeny dekodéry MS mezi TT a H0. MS490N patří do TT a MS450R patří do H0.

 6. Jacek:

  Dobrý den,

  děkuji, opraveno.

Napsat komentář