Čmelák Roco, světla, zvuk

Přestože jsem téčkař, občas ke mě přijde některý z kolegů s modelem H0. Tak jsem měl možnost si důkladně prohlédnout model T 669.0 od firmy Roco a poladit nejen zvuky, ale i světla.

 

 

 

 

Nebudu psát recenzi, model nemám s čím porovnat a na čem nafotit, takže jen pár dokumentačních fotek s bleskem.

  

 

Oproti modelu Piko je tento čmelák o něco detailnější. Největším rozdílem jsou asi správně provedená okna. Lepší jsou také jízdní vlastnosti, zvlášť při nejnižších rychlostech. Není tu žádné cukání, krásně jemný pohyb už od nejnižšího stupně, viz video dole.

 

Zajímalo mě však ozvučení a s tím částečně související nastavení světel. Z diskuzního fóra, ale i od některých prodejců jsem se dozvěděl jak Roco elektroniku odfláklo, zaspalo dobu s 8-pinovým rozhraním, atd. Po bližším prozkoumání jsem zjistil, že všechno je úplně jinak.

Skříň je k pojezdu připevněna dvěma šroubky, ke kterým se dostaneme sejmutím deklů na čelech střechy. V modelu je dekodér MX645 plux22. Nad předním podvozkem jsou dva reproduktory v plastových ozvučnicích. Pravděpodobně jsou to kostky LS 10×15.

 

Světe div se, navzdory různým plkům (nechť se nikdo neurazí, ale toto bylo omíláno nejčastěji) má model i osvětlení bočních tabulek. Pouze tento konkrétní model má skříň bez otvorů, protože předloha z daného období měla tabulky zavařené.

Diody tabulek svítí trvale s pozičními a dálkovými světly, pokud na plošném spoji odstraníme mosaznou propojku, lze osvětlení zapínat samostatně.

  

 

Zvukový projekt Roco obsahuje dvě sady zvuků motoru. První je stroj s tlumičem výfuku, zní to autenticky, jde ale pochopitelně o řadu 771, nulkové čmeláky tlumič neměly. Druhá sada zvuků jsou pak zvuky bez tlumiče, obojí ale bylo natočeno bez zatížení. Z dalších zvuků stroje je tu jen kompresor, který předloze neodpovídá, podobá se kompresoru berty. Chybí zvuky ventilátorů, to typické hučení a “fénování”, které čmeláka dělá čmelákem.

Před rozjezdem se ozve zasyčení vzduchu jako u mých zvuků, po mnoha dalších zlepšovácích však není ani stopa.

Velkým překvapením pro mě bylo nastavení rychlosti na skutečně modelovou rychlost, asi 85 km/h a tomu uzpůsobený zvukový projekt. Tady je vidět taky určitý posun v kvalitě ve srovnání se zvuky brejlovce a berty, které jsou dělané na lítání dvoustovkou.

Nastavení světel a mapování mi přišlo poněkud zmatečné a uživatelsky komplikované. Světla na funkcích F0, F6 – F8, F11, F12, zvuky mezi tím od F1 do F5, víc tam toho není. Lze zapnout samostatně koncová světla bez závislosti na směru. Ale ne poziční bez koncových. Nebo jsem asi nepochopil návod.

 

Dál jsem to nezkoumal a světla nastavil jinak včetně vyladění svého zvukového projektu:

F0 – poziční + dálkové, dle směru jízdy

F1 – koncová, dle směru jízdy

F2 – osvětlení kabiny

F3 – posun, jedno poziční na obou čelech bez ohledu na směr. Současně poloviční rychlost

F4 – vypnutí rozjezdové a brzdící křivky

F5 – osvětlení tabulek

F6 a výš – zvuky, popis je v samostatném článku tady

  

  

  

 

Petr Smutek

Komentářů (8) na “Čmelák Roco, světla, zvuk”

 1. Martin Horak:

  Zdravim Vas,
  vidim ze ste sa zaujimali co dokaze DPS od Roco.
  Mam otazku: da sa zapnut samostatne reflektor? Alebo je potrebne robit nejake upravy na DPS aby to bolo mozne?
  Dakujem za odpoved MH

 2. Jacek-modely:

  Dobrý den,
  Reflektor pravděpodobně nejde zapnout samostatně. Laborováním s CV jsem nenašel žádnou kombinaci. S úpravami DPS neporadím, model jsem měl jen zapůjčený, navíc k němu není schéma elektroinstalace.

 3. Tomáš Vlach:

  Dobrý den
  Ještě jednou chci poděkovat panu Smutkovi který mi nahrál zvuk do roco “čmeláka”. Jsem velmi spokojen za realističtější zvuk než tovární…
  Velmi dobrá komunikace a přeji další úspěchy ve tvoření zvuků.

 4. JANO:

  zdravim ako nastavim cv hodnotami osvetlenie na mtb rakani s dekoderom roco plux22, poslite mi odpoved na moj email

 5. Jacek:

  Zdravím, v tom asi moc neporadím, nastavení mám pro dekodéry Zimo, nezvukové dekodéry má Roco svoje, nastavení světel musí být jiné.

 6. Petr:

  Přeji dobrý den.
  Netušíte prosím, kde sehnat zvukový dekodér “bez tlumiče” ??? Děkuji

 7. Jacek:

  Dobrý den,

  můžu Vám jen nahrát zvuk. Dekodéry i s mým zvukem můžete koupit tady – https://www.itvlaky.cz/

 8. rudo:

  dobry den mam cmeliaka od piko h0 co by stalo ozvucenie prevadzkujem analog s pulznim regulatorom pecky dakujem

Napsat komentář