Brejlovci 754 012-3 a 754 013-1

Ač se to nezdá, počet článků na těchto stránkách už se přiblížil stovce. Toto tak bude jubilejní stý článek. A tentokrát nebude o zvucích ani o digitálu. Zkusil jsem trochu oprášit fotogalerii svých výtvorů, která byla vlastně hlavním obsahem stránek, když byly ještě na webzdarma. Dnes představím dva nové přírůstky, jde o lehkou předělávku brejlovců Roco na 754 012 a 013.

Dalo se očekávat, že brejlománie se záplavou brejlovců opadne a spolu s ní i ceny modelů ležících ve skladech nebo prodejnách. S tím ale taky naprostý nezájem firem vytvořit další barevné provedení. Ideální příležitost pro to, aby si člověk zkusil udělat nějakou svoji verzi.
A tady si rýpnu, fascinují mě příspěvky na diskuzním fóru ve stylu „kdyby se udělala tato mutace, přimlouvám se za tuto verzi“, atd. Je jasné, že mutace se sama neudělá a výrobci sotva vyslyší podobné nářky.

První brejlovec 754.013-1 vznikl kompletním přestříkáním verze Najbrt. Obtisky jsem si nakreslil podle fotek

 

 

 

Brněnská perla 754.012-3 je pak jen lehká „frizúra“ modrého brejlovce 754.028-8. Modrou barvu nahoře jsem přetřel červenou, rám šedou. Tím pádem jsem nemusel řešit střední část se žlutým bleskovým pruhem. Pouze jeho červené klíny jsem vytvořil obtiskem.

 

 

Nutno podotknout, že barvy jsem natíral štětečkem od ruky bez žádného maskování, odpůrci štětců nechť se do mě klidně pustí. Barvy jsem použil Revell, červenou SM330, žlutou SM310. Dost jsem se totiž obával případného zafouknutí barvy pod pásku nebo stržení původního nátěru při sundávání pásky. Kompromisem tohoto řešení je, že žlutý blesk na straně, kde je výstup na střechu, začíná už v prohlubni tohoto výstupu, kdežto na modelu až za ním. Ale maskovat kvůli tomu celou kastli se mi nechtělo. Nakonec jsem se však retuším stejně nevyhnul. Na bocích skutečného stroje nejsou loga ČD. Na jedné straně, kde je logo natisknuté jen na bílém podkladu, jej stačí odškrábat skalpelem. Jde to snadno, moc to teda nedrží. Na druhé straně je logo přes žlutý pruh, tady jsem použil zmíněnou žlutou a bílou, odstíny naštěstí byly stejné.

Po aplikaci obtisků a detailů jsem skříň přestříkl bezbarvým lakem. Tento postup jsem použil u mnoha svých modelů a nikdo by neřekl, že barvy byly natírané štětcem !

Model na jedné straně neměl držák spřáhla, tak jsem osadil plný pluh a šroubovku s brzdovými hadicemi.

 

Závěrem pár slov k obtiskům, ty jsem si nechal vytisknout jen po jednom kuse, když ještě byla možnost. Nemám v plánu brejlovce sítotiskem, nicméně uvažuji o podobné sadě pro „bleskové verze“ . Byl by zájem o červenou 754.012 /750.275, případně zelenou 754.037/754.045?

Problém je, že minimální počet pro tisk je 100 kusů, případně by se dalo nechat vytisknout 50 kusů, ale obtisk by byl o něco dražší.

Petr Smutek

Komentářů (5) na “Brejlovci 754 012-3 a 754 013-1”

 1. Martin Fitz:

  Teda pane Smutek, vy jste borec 😉 Takto krásné přestavby a ještě k tomu štětcem a obtiskama, nevěřím svým očím!!! A zájem by byl, o 012 i 045, a kdyby náhodou 754 018 tak by to bylo fajn.

  S pozdravem Martin Fitz

 2. David Pirchan:

  Dobrý den pane Smutek mohl bych se zeptat jestli tyto modely jsou na prodej? S pozdravem David Pirchan.

 3. Petr Smutek:

  Dobrý den, žádný model na těchto stránkách není na prodej.

 4. David Pirchan:

  A kde bych si tyto modely koupit?

 5. Martin:

  Dobrý den, mohl bych se zeptat ,jaká čísla barev jste použil na nástřik toho prvního modelu? Předem díky.

Napsat komentář